موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

همیشه موزه‌ها از مهمترین جاذبه‌های گردشگری هر شهر محسوب می‎شوند. کشور اسپانیا با تاریخ و تمدن کهن، مجموعه‌ای از آثار باستانی خود را در موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید گردآوری کرده است. برای همین اگر شما هم علاقمند به تاریخ و بازدید از آثار باستانی کشور اسپانیا هستید، حتما سری به این موزه‌ی جذاب بزنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات مفیدی را در مورد موزه ملی باستان شناسی مادرید، در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخچه موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید در سال 1867 و با فرمان سلطنتی ایزابل دوم تاسیس شد. ساخت این موزه زمانی رخ داد که ایزابل دوم تصمیم گرفت تا مانند سایر کشورهای اروپایی، گنجینه‌های تاریخی و باستانی خود را حفظ کند. برای همین دستور داد که این موزه در کنار کتابخانه ملی و در ساختمانی به سبک نئوکلاسیک ساخته شود. هدف از تاسیس این موزه، جمع آوری آثار و مستندات کل تاریخ اسپانیا از آغاز تا به امروز در زیر یک سقف بوده است. همچنین موزه ملی باستان شناسی مادرید، تعداد زیادی از آثار ماقبل تاریخ تا دوران رنسانس را در معرض دید بازدید کنندگان قرار می‌دهد.

نمای داخلی موزه ملی باستان شناسی مادرید

 

ویژگی های موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

موزه‌‌ی ملی باستان‌ شناسی یکی از جاذبه‌های دیدنی مادرید است که در آن اقلام بسیار ارزشمندی از اقصی نقاط دنیا وجود دارد که قدمت تاریخی آنها به 2500 سال پیش برمی گردد اما در ظاهر بسیار نو و تمیز به چشم می‌آیند. کسانی که از این موزه بازدید می‌کنند، اکثر مجسمه‌ها و گنجینه‌هایی که به شبه جزیره ایبری تعلق دارند، را می‌بینند. بهتر است بدانید که موزه ملی باستان شناسی دومین موزه مهم شهر مادرید است.

همچنین، مجسمه‌ها، کتاب‌ها، مبلمان، نسخ خطی، نقاشی‌ها و دیگر گنجینه‌های روزهای گذشته، توسط این موزه‌ی جذاب به طور کامل نمایش داده می‌شود. موزه ملی باستان شناسی که یکی از مهمترین مجموعه‌های عتیقه و باستانی جهان را در خود جای داده، پس از یک فرآیند جامع بازسازی که به مدت شش سال هم به طول انجامید، در دسترس بازدید کنندگان قرار گرفته است. آثاری که در این موزه به نمایش در می‌آیند، شامل آثار هنری و فرهنگی منطقه‌ی مدیترانه و آثار ماقبل تاریخ تا قرن 19 میلادی هستند.

خصوصیات و آثار موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

آثار موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

بهتر است بدانید این موزه که در قلب منطقه سالامانکا شهر مادرید قرار گرفته، مجموعه‌ای از آثار دوره‌های تاریخ هنر جهانی را در بخش Art Walk به نمایش در آورده است. از جمله‌ی این آثار می‌توان به سرامیک یونانی، تاج‌های Visigoth و عاج‌های اسپانیایی، اشاره نمود. همچنین از جمله ارزشمندترین مجموعه‌های این موزه شامل آثار ماقبل تاریخ، هنر مصر باستان، هنر یونان و روم باستان هستند. بازدید کنندگان، آثاری از تمدن اسپانیا و مکشوفاتی از تمدن قدیمی مصر و بین‌النهرین را می‌توانند در این موزه تماشا کنند. از دیگر محبوب‌ترین آثاری که در این موزه قرار دارد، قوم نگاری، هنرهای تزئینی باستانی، سکه‌های قدیمی، مومیایی‌های مصری و باستان‌شناسی اسلامی هستند. قابل ذکر است که کتابخانه موزه شامل نشریه‌هایی در زمینه هنر، تاریخ و باستان شناسی می‌باشد.

بانوی الچهLa Dama de Elche، از برجسته ترین آثاری است که در این موزه به چشم می‌خورد. این اثر تاریخی، تلفیقی از هنرهای مذهبی است و به شکل نیم تنه‌ی یک زن می‌باشد. همچنین گلدان‌های یونانی، موزائیک‌های رومی و آثار مختلفی از ایبیزا، پاستوم و روم باستان، در این موزه وجود دارند. مجموعه‌های دیگری شامل لوسترهای دوره رنسانس اسپانیایی، سفال‌های طالورا، چینی روتیرو و برخی از ظروف شیشه ای نادر و کمیاب قرن شانزدهم و هفدهم اندلس، از دیگر آثار تاریخی موزه ملی باستان شناسی مادرید را تشکیل داده اند.

دسترسی به موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

آدرس:

شهر مادرید، خیابان سرانو، شماره 13     

دسترسی با مترو

خط 4 – ایستگاه های Colón یا Serrano.

تلفن:

(+34) 91 577 79 12

هزینه:

ورود رایگان

ساعات بازید از موزه‌ی ملی باستان شناسی مادرید

سه شنبه تا شنبه از ساعت 9:30 الی 20:00.

یکشنبه ها و تعطیلات از ساعت 9:30 تا 15:00.

نکته: روزهای دوشنبه بازدید از موزه امکان پذیر نمی‌باشد.

درآخر باید یاد آور شویم که موزه ها جزو مهمترین مراکز حفظ و نگهداری آثار و گنجینه‌های تاریخی هر ملتی هستند و طبیعی است که برای درک بهتر گذشته هر کشوری باید پیشینه‌ی آن را به خوبی بدانیم. کشور اسپانیا نیز با داشتن تاریخ و فرهنگ غنی همواره یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی در جهان به شمار می آید. به همین منظور پیشنهاد می‌شود در صورت خرید تور اسپانیا، بازدید از موزه‌ی ملی باستان شناسی را فراموش نکنید.

نظرات کاربران