آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش
کیش کیش- دیدنی های تور کیش - آب انبار کیش مخزن آب دو قلو جزیره کیش با پنج بادگیر مخزن آب کیش-
  • ۵ مهر ۱۳۹۷
  • نظرات: 0
  • بازدید: 62
  • لایک:

آشنایی با مخزن آب دوقلو جزیره کیش

 یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره کیش،مخزن آب دو قلو جزیره کیش با پنج بادگیر می باشد که  با خرید تور ارزان کیش  از دلتابان می توانید آب انبار کیش این جاذبه توریستی جزیره کیش را از نزدیک ببینید.

 آب انبار جزیره کیش

آب انبار چیست؟

در مناطقی که وجود منابع آب برای مردم، یک چالش محسوب می شود، از این ساختار برای ذخیره سازی آب استفاده می شود. در واقع آب انبار یک حوض یا استخر سر پوشیده برای نگه داری آب در زیر زمین است. برای ساخت این آب انبار ها، در هر منطقه از مصالح بومی آن منطقه استفاده می شود و بر اساس معماری بومی آن منطقه بنا می شود.

 بادگیر از سازه های معماری سنتی ایران محسوب می شود. این سازه هم یک تهویه هوای طبیعی را برای ساکنین فراهم می کند و هم می توان آب را در دمای نزدیک به انجماد نگه داری کرد.

 

چرا در قدیم آب انبار ساخته می شد؟

 بر اساس شرایط زندگی مردم در زمان های قدیم، دو دلیل می توان بیان کرد:

  1. آب را برای زمان های بحرانی جنگ و خشک سالی ذخیره می کردند.
  2. آب در فصل های گرم سال، در اتاق های خشتی، خنک می ماند.

 آب انبار دوقلو جزیره کیش

آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش

مخزن آب دو قلو جزیره کیش با پنج بادگیر در شهر کیش، در سال 1993 میلادی و بر اساس یک مخزن آب موجود قدیمی ساخته شده است. با مشاهده معماری آن به یاد معماری مخازن آب یزد می افتیم.

آب انبار کیش در شمال جزیره واقع شده است و از آن به دلیل شرایط منطقه ای و کمبود آب ، برای ذخیره آب شرب سکنه جزیره استفاده می شده و سپس با پیشرفت زمانه، استفاده از این آب انبار ها کم شده و به مکانی توریستی برای گردشگران تبدیل شده است.

  آب انبار دوقلو با پنج بادگیر کیش

موقعیت جغرافیایی

مخزن آب دو قلو جزیره کیش با پنج بادگیر آن، در نزدیکی شهر باستانی حریره، مجموعه ورزشی المپیک و مجموعه درخت سبز کیش و در شمال جزیره کیش واقع شده است. در هنگام تماشای این مجموعه باستانی، می توانید از مجموعه های  تفریحی دیگر در مجاورت آن هم بهره مند شوید.

این آب انبار کیش در سال 1372 شمسی بر روی پایه های یک آب انبار قدیمی بنا شده است و در واقع آب انبار قدیمی را بارسازی و شکلی مدرن به آن داده اند.

این مخزن آب دو قلو جزیره کیش با پنج بادگیر بنا شده است و به سبک خانه ها و آب انبار های سنتی یزد ساخته شده است.
ار بادگیر های آن برای خنک کردن فضای داخل آب انبار بهره می بردند. در بالای ورودی آب انبار روزنه هایی دیده می شود که هدف از تعبیه آنها، متعادل کردن هوای داخلی ساختمان و خنک سازی آب موجود در مخازن در فصول گرم سال بوده است.  

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *