23 اردیبهشت 1398
جاذبه های گردشگری

آشنایی با بازار بزرگ استانبول

تاریخچه بازار بزرگ استانبول 

بازار بزرگ استانبول، یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر استانبول ترکیه است که به صورت مسقف می باشد. در این بازار می توانید بیش از 4000 مغازه مختلف را مشاهده کنید و خریدهای خود را از آن ها انجام دهید. دلتابان در این مطلب قصد دارد کمی بیشتر شما را با بازار بزرگ استانبول آشنا کند. بنابراین ما را در این مطلب همراهی کنید.

ساخت بنای بازار بزرگ در سال 1445 میلادی آغاز شد. ساخت این بنا مصادف شد با پیروزی عثمانی در منطقه قسطنطنیه، بعد از این پیروزی امپراتوری عثمانی تصمیم گرفت که یک طرح گسترده را برای رونق اقتصادی شهر استانبول شروع کند که این طرح همان تاسیس بازار بزرگ استانبول بود. در همان سال های نخست تاسیس بازار بزرگ استانبول سلطان محمد دوم ساختمان هایی را در این  بازار تاسیس کرد که با کار تجارت پارچه و تجارت جواهرات سلطنتی مشغول بودند. با گذشت سال های طولانی کم کم رونق در بازار بزرگ استانبول افزایش پیدا کرد و تقریبا بیشتر تجارت در این منطقه در بازار بزرگ صورت می گرفت. این رونق به حدی بود که می توانید تاثیر آن را امروزه نیز در بازار بزرگ مشاهده کنید.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور بانکوک و  تور ارمنستان ارزان  هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

بلیط ماهان

 

بازار بزرگ استانبول

معماری بی نظیر بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول، به صورت یک مستطیل ساخته شده است که در آن دو ردیف از پایه های سنگی وجود دارند و در هر ردیف نیز چندین پله وجود دارد. یکی از مهم ترین زیبایی های این بازار گنبد آبی و بسیار زیبای آن است که همچون نگینی در مرکز این شهر می درخشد. در داخل این بازار می توانید انبارهای متعددی را مشاهده کنید که در سال های دور در این بازار ساخته شده اند. در سقف این بازار پنجره های بسیار زیبایی تعبیه شده اند که نور خورشید را به داخل بازار می آورند و باعث زیبایی دو چندان آن می شوند. این بازار دارای چهار ورودی می باشد که یکی از آن ها معروف به دروازه فروشندگان دست دوم، دیگری مشهور به دروازه فروشندگان جنوب، سومی معروف به دروازه جواهرات و آخرین ورودی این بازار نیز معروف به ورودی زنان است.

بازار بزرگ استانبول در حال حاضر

بازار بزرگ امروزه یکی از پر رونق ترین بازارهای شهر استانبول است که توریست های بسیار زیادی برای خرید سوغاتی به آن مراجعه می کنند. طبق آماری که در سال گذشته ارائه شد روزانه بین 250 تا 400 هزار مسافر و توریست و همینطور مردم عادی از این بازار دیدن می کنند. با این که این بازار یک بازار قدیمی می باشد ولی امروزه به خوبی موفق شده است که با مراکز خرید مدرن در شهر استانبول رقابت کند. پروژه بازسازی این بازار در سال 2012 آغاز شد و طی این پروژه تصمیم گرفته شد که بخش های فرسوده این بازار خیلی سریع ترمیم شود تا از تخریب آن جلوگیری شود.

بازار بزرگ استانبول

آدرس بازار بزرگ 

برای رفتن به بازار بزرگ شهر استانبول، می توانید در این شهر به منطقه Walled مراجعه کنید تا بتوانید خیلی سریع بازار بزرگ شهر استانبول را بیابید. این بازار در محله ای با نام Kapalicarsi واقع شده است و تقریبا می توان گفت از شرق تا غرب این منطقه کشیده شده است. برای دسترسی به این بازار راه های مختلفی وجود دارد که هر یک از این راه ها به یکی از ورودی های بازار می رسد.

بازار بزرگ استانبول

نکات مهم

بعد از زلزله هایی که در این منطقه از شهر استانبول رخ داد و آسیب های جدی به این بازار رسید تقریبا هیچ مغازه ای در این بازار فعالیت نداشت تا این که در سال 1894 مسئولان شهر استانبول شروع به بازسازی بازار بزرگ این شهر کردند. مغازه های این بازار دقیقا به همان شکل قدیمی خود بازسازی شدند تا شکل قدیمی بازار بهم نریزد. امروزه نیز با مراجعه به بازار بزرگ شهر استانبول می توانید مشاهده کنید که مغازه های این بازار دارای شکل خاصی هستند که اصطلاحا به آن ها غرفه گفته می شود.

میزهایی که درون این مغازه ها وجود دارند محیطی بسیار مناسب را ایجاد کرده اند که مشتری بتواند مدتی را پیش فروشنده بنشیند و با او صحبت کند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد بازار بزرگ استانبول این است که در آن هیچ گونه تبلیغاتی صورت نمی گیرد و به صورت کاملا سنتی به فعالیت خود ادامه می دهد. در بخش های مختلف از این بازار می توانید مغازه های متفاوتی از کفش فروشی و لباس فروشی تا فروختن انواع وسیله های تاریخی و قدیمی شهر استانبول را مشاهده کنید.

جهت رزرو بلیط هواپیما استانبول (پرواز ماهان، پرواز ترکیش و ….)، تور و یا هتل می توانید به پنل رزرواسیون آنلاین دلتابان مراجعه نمایید و در کوتاه ترین زمان ممکن و به راحتی رزرو خود را انجام دهید.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید پرواز چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران