جاذبه های توریستی کنیا ، بی نظیر و خاص

کنیا کشوری سرشار از جاذبه‌های گردشگری متنوع با حیات وحشی متنوع است که توجه بسیاری از گردشگران جهان را به خود جلب می‌کند. جاذبه‌ های توریستی کنیا بسیار متنوع بوده و مناسب برای هر سلیقه ای خواهند بود. برخی از این جاذبه‌ها طبیعی و برخی دیگر ساخته دست بشر هستند. پایتخت کنیا شهر نایروبی بوده و به ۸ استان مختلف دسته بندی شده و توسط ۸ استاندار اداره می‌شود.

کنیا تاریخی دور و دراز نیز با خود به یدک می‌کشد و فسیل‌های مختلفی از گذشتگان در جای جای نقاط کنیا یافت شده است. پارک‌ها، سواحل، مراکز خرید، طبیعت بکر، ارتفاعات و دره‌ها تنها بخشی از دیدنی‌هایی هستند که در سفر به کنیا توجه شما را به خود جلب خواهند کرد. در حالت کلی سفر به کنیا هیچگونه کمبودی برای گردشگران باقی نگذاشته و با شرکت‌کردن در تور کنیا می‌توانید سفری دلچسب بدون هیچگونه نگرانی داشته باشید. هریک از شهر‌های کنیا جاذبه‌های مختلفی دارند و در ادامه مطلب از دلتابان توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

معرفی جاذبه‌ های توریستی کنیا

جاذبه‌ های توریستی کنیا را می‌توان به انواع مختلفی دسته بندی نمود. این کشور سرشار از لذت و تفریحات مختلف برای گردشگران خواهد بود و هر زمان از سال را که برای سفر کنیا انتخاب کرده باشید نوع خاصی از جاذبه‌های آن خودنمایی خواهند کرد. دره ای وسیع سراسر بخش‌های قلب کنیا را تشکیل داده که این دره باعث پدید آمدن بخش‌های تفریحی بی نظیر بسیاری شده و طبیعتا خواهد توانست انتخابی مناسب برای طبیعت گردی باشد.

ارتفاعات بی نظیری در کنیا به چشم می‌خورند که باعث ایجاد اختلاف دمایی چشمگیری در این کشور شده اند. سواحل کنیا از دیگر ویژگی‌های آن است و می‌توانید صدها کیلومتر مرز دریایی را در آن مشاهده کرده و به گشت و گذار و تفریح در این سواحل بپردازید. دریاچه نایواشا یکی از بهترین‌ها برای تفریح و خوشگذرانی است و می‌توانید از قایق سواری بر روی آب‌های این دریاچه نهایت لذت را ببرید. حیات وحش کنیا در سراسر جهان شهرت داشته و به جرات نیمی از اهمیت گردشگری خود را مدیون وجود حیات وحش‌های مختلف در خود است.

پارک ماسایی مارا کنیا

ماسایی مارا یکی از بهترین جاذبه‌ های توریستی کنیا است که مساحتی بالغ بر ۱۵۰۰ کیلومتر مربع داشته و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری پایتخت کنیا واقع شده است. این پارک به عنوان پربازدید‌ترین و با اهمیت‌ترین حیات وحش کنیا و حتی سراسر نقاط جهان شناخته می‌شود و حتما باید از آن بازدید کنید. به دلیل بارندگی مناسب در کنیا و وفور آب، ماسایی مارا زیستگاه موجودات مختلفی است. در صورت بازدید‌‌کردن از این پارک زیبا شانس دیدن انواع اقسام موجودات اهلی و وحشی وجود دارد و با دنیای طبیعی موجودات خاص به خوبی آشنا خواهید شد. ماسایی مارا بهشت دوست‌داران حیات وحش است و چنانچه قصد بازدید از این جاذبه مهم کنیا را داشته باشید. این حیات وحش هر ۵ حیوان شاخص آفریقا را در خود جای داده و به همین دلیل مناسب‌ترین انتخاب برای یک سافاری دلچسب خواهد بود. همچنین مهاجرت بزرگ آفریقا نیز در فصول خاصی از سال قابل مشاهده است.

پارک ملی نایروبی

پارک ملی نایروبی به عنوان اولین پارک افتتاح شده در کنیا شناخته می‌شود که ساخت آن به سال ۱۹۴۶ برمی‌گردد. این پارک تنها ۷ کیلومتر از شهر نایروبی فاصله داشته و به همین دلیل تهدیدی بر مهاجرت حیوانات به شمار می‌رود. پارک ملی نایروبی ۱۱۷ کیلومتر مربع وسعت داشته و با این ابعاد کوچک سهم بزرگی از حیوانات حیات وحش کنیا را در خود جای می‌دهد. حیوانات گیاه خوار سهم عمده ای از موجودات این پارک را تشکیل می‌دهند و پارک ملی کنیا به عنوان اصلی‌ترین پناهگاه کرگدن شناخته شده و می‌توانید ریز و درشت کرگدن‌ها را مشاهده کنید. 

رودخانه مارا

هرچه از جاذبه‌ های توریستی کنیا بگوییم باز‌هم هستند اماکنی که ممکن است از قلم بیفتند. رودخانه مارا که در حد واصل کنیا و تانزانیا قرار گرفته یکی از بهترین‌ها برای گشت و گذار و هیجان است. از این دره رودخانه ای هرساله بیش از ۲ میلیون از حیوانات حیات وحش جابجا می‌شوند. این رودخانه هم لذت بخش و هم خطرناک خواهد بود و به همین دلیل بهتر است مواقع مناسب را برای سفر خود انتخاب کنید. اواخر تیر و اواسط مرداد بهترین شرایط را برای تفریح در این منطقه خواهند داشت و به همین دلیل در این مواقع شاهد وجود خیل عظیمی از گردشگران در حوالی رودخانه مارا هستیم. این حیوانات از سرنگتی تانزانیا حرکت کرده و ماسی مارا کنیا را هدف قرار می‌دهند. این غریزه است که دلیل این مهاجرت بزرگ می‌شود و در این مسیر بسیاری از حیوانات جان خود را از دست داده و یا متولد خواهند شد و این چرخه هر ساله ادامه می‌یابد.

ساحل دیانی کنیا

یکی دیگر از جاذبه‌ های توریستی کنیا، ساحل دیانی است که در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر مومباسا واقع شده و معروف‌ترین ساحل این کشور شناخته می‌شود. این ساحل ۱۷ کیلومتر طول داشته و انواع اقسام تفریحات مختلف دریایی در آن ارائه می‌شود. این ساحل دارای صخره‌هایی حیرت آور و جذاب هستند که می‌توانید از حمام آفتاب و یک استراحت روزانه نهایت لذت را ببرید. غواصی و تماشای دنیای زیر آب از جمله مهمترین ویژگی‌های این ساحل است و خواهید توانست سفری لذت بخش به دنیای ماهی‌های دریایی زیبا داشته باشید. در این بخش لباس مخصوص غواصی به افراد ارائه شده و تجهیزات مورد نیاز در دسترستان قرار خواهند گرفت. در این ساحل می‌توانید رستوران‌ها، سوپر مارکت‌ها، مراکز خرید و بخش‌های خدماتی متنوعی نیز فعالیت می‌کنند که به هرچه لذت بخش‌تر کردن سفر شما کمک خواهند کرد. 

حیات وحش شلدریک کنیا

Sheldrick Wildlife Trust یکی از جاذبه‌ های توریستی کنیا است که از جنبه‌های مختلفی برای این کشور حائز اهمیت خواهد بود. شولدرینگ محل زندگی بچه فیل‌هایی است که والدین خود را از دست داده اند و در این پارک از تمامی این فیل‌ها مراقبت می‌شود تا بزرگ شده و در دنیای طبیعت آزاد شوند. یکی از نکات جالب توجه این پارک امکان پذیرفتن سرپرستی فیل‌ها است به گونه‌ای که می‌توانید سرپرستی یکی از فیل‌ها را قبول کرده و به عبارتی حامی آن باشید. بازدید از این پارک از ساعت ۱۱ تا ۱۲ صبح امکان‌پذیر است و در این بازه می‌توانید حمام گل نیمروزی فیل‌ها را تماشا کرده و یا از تماشای غذا خوردن آنها لذت ببرید.

دریاچه نایواشا کنیا

کنیا دریاچه‌های مختلفی را در خود جای داده اما نایواشا به عنوان یکی از بهترین جاذبه‌ های توریستی کنیا به شمار می‌رود و هرساله خیل عظیمی از گردشگران به دلیل داشتن زیبایی‌های طبیعی و چشم انداز خاص، نایواشا را برای تفریح و خوشگذرانی انتخاب می‌کنند. این دریاچه در فاصله ۹۰ کیلومتری نایروبی واقع شده و محل زندگی اسب‌های آبی است.

در تمامی اوقات می‌توانید پرندگان مختلف را در این دریاچه مشاهده کنید. نایواشا در حقیقت از ۳ دریاچه تشکیل شده که ۲ دریاچه آب شیرین و ۱ دریاچه آب شور دارند و به همین دلیل حیوانات مختلفی نیز در آنها زندگی می‌کنند. نوار ساحلی دریاچه را جنگل تشکیل داده و محل مناسبی برای تماشای انواع اقسام موجودات خشکی است. این دریاچه موجودات خارق‌العاده ای داشته و توصیه می‌کنیم که حتما در سفر کنیا حتما سری به این دریاچه بزنید.

کوه کنیا

مونت کنیا که بلندترین کوه در کنیا و دومین کوه بلند قاره آفریقا است طبق بررسی‌های باستان شناسان بیش از سه و نیم میلیون سال قدمت داشته و ارتفاع آن به ۵۱۹۹ متر می‌رسد. نام کنیا از این کوه عظیم الجثه گرفته شده و چشم اندازی حیرت آور را به تصویر می‌کشد. این کوه به عنوان ذخیره ژنتیک کره زمین شناخته شده و به همین دلیل از سوی سازمان ملل متحد مورد حفاظت قرار گرفته است.

صعود و فرود از این قله حداقل ۳ شب و ۴ روز زمان نیاز دارد و برای این کار باید مجوز صعود را نیز دریافت کنید. این کوه پس از ارتفاع ۴۰۰۰ متر بسیار سرد خواهد بود و به همین دلیل آموزش‌های لازم برای کوهنوردان ارائه خواهد شد. این کوه از جمله بهترین جاذبه‌ های توریستی کنیا به شمار می‌رود اما برای صعود و بازدید کامل از آن به زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

موزه‌های کنیا

بسیاری این تصور را دارند که کنیا تنها از نظر طبیعت و جاذبه‌های تفریحی حائز اهمیت است اما باید بدانید که این کشور از نظر تاریخی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد. موزه‌های متعددی در جای‌جای کنیا فعالیت می‌کنند که زمینه فعالیت آنها نیز نسبت به یکدیگر متفاوت خواهد بود. برخی از موزه‌ها برای نمایش اشیای ارزشمند و یا فرهنگ مردم کنیا تاسیس شده‎‌اند اما برخی دیگر تاریخی دور و دراز از کنیا و آفریقا را به تصویر کشیده‌اند.

بازدید از هر یک از این موزه‌ها برای شما امکان پذیر بوده و بی‌شک از جمله لذت بخش‌ترین‌ها در سفر خواهد بود. از جمله این موزه‌ها می‌توان به؛ موزه‌ ملی کنیا که آثار تاریخی و ارزشمند بسیاری را در خود جای داده و در سال ۱۹۱۱ تاسیس شده اشاره کرد.

موزه فورت جیسوس یکی دیگر از موزه‌ها است که بقایایی از کشتی پرتغالی‌ها را در خود جای داده و بیش از ده هزار کتاب قابل مشاهده است. این موزه در سال ۱۹۶۰ افتتاح شد. کیتالی نیز از دیگر موزه‌ها و جاذبه‌ های توریستی کنیا به شمار می‌رود.

نظرات کاربران