از تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا چه میدانید؟

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا از جمله مواردی است که بر لذت سفر شما به این منطقه تاثیر خواهد گذاشت. کنیا سرزمینی با جاذبه‌های گردشگری و توریستی متنوع و حیات‌وحشی منحصر به فرد بوده و خیل عظیمی از گردشگران را به صورت هرساله در خود جای می‌دهد. از حیات وحش و سافاری کنیا گرفته تا کوهنوردی و تفریحات ساحلی آن هیچ حرفی برای گفتن باقی نخواهند گذاشت. بی‌شک انتخاب کنیا به عنوان مقصد مسافرتی باعث می‌شود که سفری سراسر شور و هیجان را تجربه کنید.

مردم کنیا را مردمانی مهمان‌دوست و متعصب تشکیل داده‌اند به گونه‌ای که مردم هر ۸ استان این کشور بر این باورند که گردشگران چرخه اقتصاد دولت را به گردش در می‌آورند و هرچه میزان گردشگران بیشتر باشد درآمد کشور نیز بالاتر رفته و کشوری رو به پیشرفت خواهند داشت. فرهنگ و آداب رسوم کنیا بسیار خاص بوده و با شنیدن برخی از آنها قطعا متعجب خواهید شد چرا که ممکن است بیشتر به شوخی شبیه باشد تا رسوم! در ادامه مطلب از دلتابان توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا

سیر و سیاحت در کشور کنیا خواسته بسیاری از گردشگران است اما آیا بدون هیچگونه آگاهی از ویژگی‌های این کشور می‌توان اقدامات مسافرتی را پایه ریزی کرد؟ کنیا تشکیل شده از نژاد‌های مختلف مردمی بوده و قبایل متعددی در آن وجود دارند. برخی از این قبایل هنوز هم توسط رئیس قبیله و به صورت خودکامه اداره می‌شوند و به همین دلیل فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا بسیار گسترده است. پایتخت کنیا شهر نایروبی بوده و بسیاری از جاذبه‌های توریستی کنیا در این شهر واقع شده اند. با شرکت کردن در تور کنیا در فرودگاه نایروبی پیاده شده و به هتلی از هتل‌های نایروبی منتقل خواهید شد. فرهنگ و آداب رسوم کنیا پس از حیات وحش بی‌نظیر این کشور از جمله دلایلی است که گردشگران را به این منطقه می‌کشاند چرا که با تماشای این رسم و رسوم خاص و عجیب هم بهت زده شده و هم با موارد تازه‌تری آشنا خواهید شد. 

تاریخچه کشور کنیا

کنیا مناطق حاصلخیز بسیاری را در خود جای داده و مناطق شمالی آن از جمله معروف‌ترین زمین‌های حاصلخیز هستند. زندگی در این کشور از سالیان دور و دراز جریان داشته و محل زندگی جانوران و انسان‌های مختلفی بوده است. طبیعتا زیست بودم این منطقه ایجاب می‌کند که میلیونها سال پیش نیز حیوانات غول پیکر به جای حیوانات حیات وحش امروزی در کنیا در حال حرکت و زندگی بوده اند. سنگواره‌ها و فسیل‌هایی که در کنیا یافت شده نشان از جریان زندگی پستانداران از حدود ۲۰ میلیون سال پیش دارد. فسیل‌های یافت شده در اطراف دریاچه تورکانای مربوط به انسانهای نخستین در ۲/۵ میلیون سال پیش است. صدها سنگواره دایناسورها و تمساح‌های غول پیکر در جای جای این کشور یافت شده اند و حتی فسیل‌هایی از موجودات دوره‌های میان زیستی که مربوط به حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش می‌شود از کنیا یافت شده است.

حکومت‌ها و مردم کشور کنیا

حدود ۷۰۰-۸۰۰ سال پس از میلاد بود که نخستین خانه‌ها در منطقه کنیا برای اقامت ساخته شدند. در این شهر‌های ساحلی مردم به واسطه وجود اعراب و ایرانیان مسلمان به این دین گرایش پیدا کرده و مسلمان شدند. در سال ۱۵۹۳ بود که حکومت کنیا به دست پرتغالی‌ها افتاد و در قرن هفدهم اینبار باز اعراب بودند که به کمک یکدیگر و اعراب عمانی حکومت را از دست پرتغالی‌ها خارج کردند. حکومت اعراب نیز تا قرن نوزدهم پابرجای بود تا اینکه در قرن نوزدهم انگلیسی‌ها بر کنیا سلطه یافته و حکومت خود را آغاز کردند. پس از اتفاقات بسیار در سال ۱۹۶۴ کشور کنیا به عنوان یک جمهوری مستقل شناخته شد و مردم بومی آن اصلی‌ترین نقش را برای رسیدن به استقلال داشتند. 

فرهنگ مردم کنیا

در بررسی فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا باید گفت: این کشور دارای فرهنگ‌های مختلف است که معروفترین آنها: سواحیلی که مربوط به مناطق ساحلی کنیا می شود، پاستورالیست برای شمال و جوامع مختلف برای بخش‌های غربی و مرکزی  هستند. البته امروزه فرهنگ ماسای بیشتر برای گردشگران شناخته شده است چرا که ماسای با اینکه یک قبیله کوچک است اما از حیات وحش و اهمیت گردشگری بالایی برخوردار است. فرهنگ‌کلی مردم کنیا از قرار زیر خواهد بود:

لباس ملی

کنیا پرچم ملی دارد اما لباس ملی برای تمامی فرقه‌های مردمی آن وجود ندارد. این کشور ۴۲ فرهنگ مختلف داشته و مراسمات خاصی در آن برگزار می‌شود. کیتگ و گانگا از جمله اصلی‌ترین لباس‌های مردم کنیا هستند که معمولا در رنگ‌های روشن ارائه می‌شوند.

ورزش

کنیا در دنیای ورزش فعالیت دارد و از جمله ورزش‌های رایج آن می‌توان به: فوتبال، رالی، راگبی، کریکت و بوکس اشاره کرد. البته کنیا بیشترین معروفیت خود در زمینه ورزشی را مدیون دو‌میدانی استقامتی و نیمه استقامتی است و در این زمینه مدال‌های مختلفی نیز دارد. میدان اتومبیل‌رانی کنیا نیز از جمله طویل‌ترین‌های جهان به شمار می‌رود.

موسیقی

کنیا مهد موسیقی‌های مختلف است و مردم با انواع سازها آشنایی دارند. گیتار معروف‌ترین ساز کنیایی‌ها بوده و اغلب آهنگ‌ها نیز با ریتم آن ساخته می‌شوند. موسیقی‌های کنیایی نیز به مانند نژادهای آن به انواع مختلف دسته‌بندی می‌شوند و هریک از نژادها بهترین نوازنده‌ها و خواننده‌ها را دارند.

فیلم و تئاتر

کنیا یکی از برگزار کننده‌های بزرگترین جشنواره سالانه تئاتر دانشکده‌ها و مدارس در جنوب صحرا است. البته دولت کنیا از فیلم سازی چندان حمایت نکرده است.

آداب و رسوم مردم کنیا

در بررسی فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا این آداب و رسوم است که بیشتر توجه شما را جلب خواهد کرد. مردم کنیا آداب رسوم خاص خود را دارند و البته اگر بخواهیم کلیه سنت‌های مردم این کشور را بررسی کنیم کتابی برای خود خواهیم نوشت چرا که هریک از ۴۲ نژاد کنیا آداب و رسوم خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی برخی از آداب و رسوم اغلب مردم این کشور پرداخته ایم:

وراثت همسر

در دنیای کنیایی‌ها همسر هیچ معنی ندارد چرا که زن حکم یک کالا را دارد که مرد آن را خریداری می‌کند‌. به همین دلیل در صورت فوت شوهر، همسر وی تحت مالکیت برادرش در خواهد آمد و باید مطیع دستورات وی شود.

ضرب و شتم همسر!

در کنیا از ناز‌کشیدن همسر خبری نیست و رسم این است که اگر شوهر عاشق همسر خود باشد آن را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد‌. این رسم توسط خانم‌ها نیز مورد قبول واقع شده و به این باور رسیده اند که در صورت نافرمانی، شوهر می‌تواند به راحتی آنها را بزند.

مراسم تدفین

مراسم تدفین یکی از جنجالی‌ترین‌ها در فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا به شمار می‌رود. مراسم تدفین در کنیا علاوه بر اینکه مراسمات خاصی دارد سنت‌های متفاوتی نیز خواهد داشت. یکی از این سنت‌ها عدم امکان دختر در مراسم تدفین پیرمردها حتی پدرش است. چرا که مردم کنیا بر این باورند که با شرکت کردن دختر جوان در مراسم تدفین پدر، روح سرگردان وی باعث می‌شود تا دیگر دختران مجرد قبیله نیز ازدواج نکنند.

نشانه‌های بلوغ پسر

آداب و رسوم مردم کنیا

در جوامع مختلف هستند راه‌هایی که با آن روش‌ها تشخیص می‌دهند که یک پسر به بلوغ رسیده و مرد شده است. در کنیا شرط مرد شدن و بلوغ، رفتن به جنگل و کشتن شیر و دیگر حیوانات وحشی با نیزه است. فردی که به سادگی و سرعت این کار را انجام دهد از اجر و قرب بیشتری نیز برخوردار خواهد شد.

تف انداختن

شاید به نظر ما تف انداختن عمل ناپسندی باشد اما از نظر کنیایی‌ها تف انداختن به معنای شکرانه نعمت است. چنانچه نوزادی تازه به دنیا آمده باشد مردم گرد هم آمده و به روی آن تف می اندازند تا به عقیده خودشان از نفرین شدن وی جلوگیری کنند. 

پاکسازی مرده

یکی از قبایل کنیا رسم خاصی را برای مردگان خود دارد. به این صورت که اگر فردی بمیرد جسد وی را به جنگل برده و گلویش را می‌برند. سپس با فشار، آب را وارد گلویش می‌کنند و تا زمانی که مایع خارج شده از بدن وی بدون مدفوع و رنگ باشد این عمل تکرار خواهد شد. 

گشاد کردن لب دختر‌ها

زمانی که دختری در یکی از قبایل کنیا به سن نوجوانی می‌رسد باید تمامی دندان‌های پایین خود را کشیده و بزرگ‌کردن لب‌های خود را شروع کند. صفحه‌هایی در داخل دهان قرار داده می‌شوند و هر‌سال این صفحه‌ها در سایز بزرگتر انتخاب خواهند شد.

موهای سرخ زنان

یکی از جذاب‌ترین‌ها در فرهنگ و آداب و رسوم مردم کنیا داشتن موهای سرخ زنان جوان و دختران در قبیله هیمبا است. زنان این قبیله بر این باورند که با موهای سرخ بسیار زیباتر جلوه می‌کنند و برای اینکه بتوانند موهای خود را به رنگ سرخ درآورند باید هر روز صبح از خواب بیدار شده و چربی و گل اخری را با یکدیگر مخلوط کرده و خمیر آن را بر روی موهای خود قرار دهند تا رنگ‌بگیرد.

رقابت خواستگار‌ها

آداب و رسوم مردم کنیا

در یکی از قبایل کنیا در صورتی که دو پسر طالب یک دختر جوان باشند باید با یکدیگر رقابت کنند. در این مواقع دعوایی بین آن دو راه انداخته می‌شود تا یکدیگر را بزنند. هریک از آنها بتواند بر فرد دیگری فائق آمده و هیچ نشانه ای از درد بروز ندهد اجازه ازدواج با دختر مورد علاقه خود را خواهد داشت. 

کنیا به دلیل داشتن قبایل و نژاد‌های متنوع، فرهنگ و آداب رسوم متنوعی نیز دارد و ما فرهنگ ‌و آداب و رسوم مردم کنیا که با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم تنها بخشی از مهمترین سنت‌های این کشور به شمار می‌رود. 

نظرات کاربران