deltaban.com yalda

یلدا در دیگر نقاط جهان چگونه برگزار میشود؟

شاید تا بحال فکر می‌کردید که مراسم شب یلدا فقط مختص ایران است اما باید بگوییم که یلدا در کشورهای مختلف را هم شاهد هستیم، کشورهایی چون ژاپن، کره و حتی روسیه.

کشور ایران یکی از قدیمی‌ترین کشورهاست که به دلیل همین قدمت خود، سنت‌ها و مراسم خاصی را در طول سال دارد. یکی از این آیین‌های باشکوه و مهم یلداست.

اگر بخواهیم از اصل و نسب یلدا برایتان بگوییم بهتر است اینطور آغاز کنیم، از معنای اسمش که یلدا به زبان سریانی به معنی تولد خورشید است. این شب یاد آور شب زیبا و دوست داشتنی در کنار خانواده‌هاست که همان آخرین روز ماه آذر و اواسط ماه دسامبر است، زمانی که زمستان در نیمکره شمالی و تابستان هم در نیمکره جنوبی آغاز می‌شود. در شب یلدا خورشید در فاصله بیشتری از خط استوا قرار دارد. یلدا، شب تولد مسیح است و کشورهای دیگر شب یلدا را شب انقلاب زمستانی می‌شناسند. در کشور ما ایران آخرین شب پاییز، که طولانی‌ترین شب سال است، شب یلدا می‌نامند. مراسم شب بلند زمستان قدمت زیادی دارد و به ایزد مهر از کهن‌ترین جشن‌های ایران باستان مربوط شده که در شب چله زمستان برپا می‌شود.

ما شاهد برگزاری شب یلدا در کشورهای دنیا هستیم، با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب شب یلدا در دیگر نقاط جهان را به شما معرفی کنیم.

شب یلدا در ایران

شب یلدا در ایران

ایران تاریخ کهن و مراسم های باستانی بسیاری دارد. در کشورمان ایران آیین های مختلفی از گذشته به جای مانده که مراسم شب یلدا در کشورهای مختلف هم جزء همین جشن های باستانی میباشد. ایرانی ها جشن های خود را در کنار یکدیگر برگزار کرده و مراسم شب یلدا را هم به شب نشینی دورهمی های خانوادگی و دوستانه به سر می کنند. در این شب کتاب حافظ و شاهنامه نقل همه خانه هاست، خواندن شعرهای زیبای دو شاعر بزرگ و گرفتن فال حافظ در این شب مرسوم است.

در مراسم یلدا در دیگر کشورهای جهان برای در امان ماندن از خطر اهریمن همه افراد دور هم جمع می شوند و با روشن کردن آتش از خورشید طلب برکت می کنند. در شب یلدا در دنیا خوراکی ها و غذاهای خوشمزه ای درست کرده، در ایران هم آجیل، هندوانه، انار، شیرینی و میوه های مختلف را در این مراسم خود می بینیم که هر کدام نمادی از نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی دارد. در شب یلدا همه افراد گردویی را انتخاب می کنند و آن را می‌شکنند و آینده خود را از روی پر بودن و یا خالی بودن گردو پیش گویی می کنند.

هفت هزار سال پیش دانشمندان ایرانی با دانش گاه شماری خود اولین شب یلدا را بلند ترین شب سال معرفی کردند. یلدا در کشورهای مختلف زادروز ایزدمهر یا میترا است، مهر به معنای خورشید و تاریخ پرستش آن در بین ایرانی ها و آریایی ها به قبل از دین زردتشت پیامبر اهورا مزدا باز می گردد. آریایی ها در زمان شروع شدن زمستان جشن تولد آفتاب را برگزار می کنند، بویژه ژرمن ها که این ماه را به عنوان خدای آفتاب نسبت می دهند، چون آغاز زمستان مانند تولد خورشید است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در نصف کره شمالی نور و درخشندگی خورشید در ارتفاع بیشتر و قویتر به تابش خود ادامه می دهد.

یلدا در کشورهای مختلف از جمله پاکستان

پاکستانی‌ها از زمان های گذشته شب یلدا را با دعا و نیایش برپا می‌کردند. در این شب طولانی زمستان مردان به حمام زمستانی می‌روند، حمام کردن این شب با شب های معمولی متفاوت است. حمام این شب بدین گونه است که تکه نانی را در دست می گیرند و بر روی سر خود می ریزند. این حمام باید به صورت ایستاده باشد و از صبح تا بعد از ظهر آخرین روز پاییز انجام می گیرد. در شب یلدای پاکستان زنان و دختران مراسم جداگانه ای دارند، در این مراسم زنان و دختران حمام سنتی را انجام می دهند و بعد از تمیز شدن مراسم آتش افروزی و جشن پایکوبی و خوردن غذاهایی که از شکمبه بز تهیه می شود ادامه پیدا می کند.

شب یلدا در افغانستان

شب یلدا در افغانستان

یلدا در کشورهای مختلف و از جمله افغانستان هم برگزار می شود، در این کشور جشن یلدا یکی از سنت ها می باشد که آن را همانند ایران برگزار می کنند. کشور افغانستان در شب یلدا سفره مخصوص چیده می شود از میوه و آجیل های خوشمزهای که هر کدام معنای خاص خود را دارد. سرخی میوه های شب یلدا نمادی از خورشید است که مردم افغانستان هم با گذاشتن دو میوه انار و هندوانه زیبایی سفره خود را دوچندان می کنند. مردم این کشور شب بلند یلدا را در کنار بزرگان و ریش سفیدان خانواد می گذرانند، در کنار شب نشینی مانند دیگر شب یلدا در کشورهای مختلف مراسم شعر خوانی از جمله های سنتی افغان خوانده می شود. نکته قابل توجه اینکه در افغانستان مدرسه ها بجای تابستان در زمستان تعطیل هستند و همین باعث شده بچه ها در شب یلدا ذوق و شوق بسیاری در گذراندن این شب داشته باشند.

یلدا در کشورهای مختلف ، تاجیکستان

یلدای ایرانی که قدمت هفت هزار ساله دارد و هر ساله این شب در دنیا و همچنین در کشور تاجیکستان برگزار می شود. در میان فارسی زبانان تاجیکستان مردم شب یلدا را دور هم جمع می شوند و سفره های خود را پر از انار و هندوانه، آجیل و انواع و اقسام تنقلات می کنند. یکی از مراسم های شب یلدا در تاجیکستان پختن نان شیرینی است، این نان شیرین بسیار لذیذ و به شکل های مختلفی از موجودات زنده درست می شود. در برخی از روستاها مردمان قدیمی کناره های پنجره ها را با پوستین پوشش می دهند و از سقف ها چرم آویزان می کنند و در حیاط گندم می پاشند. تاجیکستانی ها در شب یلدا فال می گیرند، برای اینکه اتفاق های سال بعد را پیش بینی کنند. مردم تاجیکستان در شب یلدا مخصوصا در روستاها بر این باور هستند که هر انسان باید در این شب یک انار کامل بخورد، زیرا خوردن انار در این شب شفا بخش تمام امراض است.

شب یلدا در شرق آسیا

یلدا در شرق آسیا

شب یلدا در شرق آسیا هم مانند جاهای دیگر در دنیا برگزار می شود، در این شب سرد زمستانی مراسم خود را با دونگ ژی جشن می گیرند. مردم شرق آسیا شب یلدا را با حساسیت خاصی برگزار می کنند، چون برایشان اهمیت زیادی دارد. در این شب نان برنجی های خوشمزه درست می کنند و مراسم های فستیوال های خاص برگزار می شود. در شرق آسیا خانواده ارزش بالایی دارد و شب یلدا را در کنار خانواده و دور هم خوش می گذرانند. چینی ها برای شب یلدا مراسم خاصی را اجرا می کنند و دور هم جمع می شوند و نان برنجی هایی که درست کرده اند را نوش جان می کنند. مردم کره جنوبی در مراسم شب یلدای خود همانند چین نان برنجی های خوشمزه با لوبیا قرمز درست می کنند. کره ای ها مراسم جالبی دارند که در اطراف خانه های خود آب می پاشند و با این کار خود نیروهای بد و منفی را از خود دور می کنند. مردم کشور چین افسانه ای دارند که اعتقاد دارند در این شب روح یک شکارچی به خانه روستایی ها می رود تا برای زمستان خود غذا پیدا کند.

یلدا در کشورهای مختلف ؛ ژاپن

شب یلدا در ژاپن

توئوجی نام شب یلدا در کشو ژاپن می باشد که آن را با سنت های خاص برگزار می کنند، ژاپنی ها در شب چله زمستان حمام برنج می‌گیرند و خود را برای شب جشن تمیز و مرتب می‌کنند. آنها معتقدند این کارشان باعث از بین رفتن انرژی های منفی می شود و تا آخر زمستان دچار سرماخوردگی نمی شوند. ژاپنی ها هم مانند همه کشورهای دنیا یلدا را جشن می گیرند و در این شب از میوه و سبزی استفاده می‌کنند.

شب یلدا در اسکاتلند

مردم کشور اسکاتلند یلدای خود را مثل مراسم چهارشنبه سوری ایرانی ها انجام می دهند و اجرای این مراسم به این صورت است که یک نفر با موهای مشکی و بلند به در خانه های همسایه رفته و از آنها هدیه خوراکی های خوشمزه می گیرد. این مراسم اسکاتلندی ها همانند مراسم کاسه زنی ایرانی ها است. هدیه هایی که از در خانه همسایه طلب می کنند نمک، نان، نوشیدنی، پودینگ میوه، شیرینی و شکلات می گیرند. یکی دیگر از مراسم های اسکاتلند برگزاری جشن های زمستانی هاگمانی است که از نیمه شب این مراسم را انجام می دهند.

شب یلدا در بولیوی پرو و اکوادور

یلدا در بولیوی پرو و اکوادور همانند دیگر شب یلدا در کشورهای دنیا به صورت مراسم و جشن برگزار می شود و این سه کشور مراسم این شب را به یک شکل مشترک انجام می دهند. در مراسم شب یلدا آیینی دارند که طناب پیچیدن دور خورشید است. آنها برای اینکه به خورشید دسترسی داشته باشند به قله کوه می روند و طی مراسمی نمادین خورشید را می گیرند و آن را به سنگ ها می بندند و با این کار خود روزها را بلند کنند. مکانی که برای این مراسم استفاده می کنند ارتفاعات کوه ماچوپیچو می باشد.

شب یلدا در کشورهای مختلف همچون آفریقا

از بین مراسم های مختلفی که در شب یلدا در کشورهای دنیا برگزار می شود پر هیجان ترین مراسم فستیوال در کشور آفریقا است. این مراسم در باهاماس، غرب جامائیکا و بخش هایی از کارولینا و یرجینیا برگزار می‌شود. در مراسم جشن شب یلدا مردم لباس هایی عجیب و غریب به شکل سرهای و پیکر حیوانات مثل سر گاو و پیکر اسب و شیطان و فرشته می پوشند و به خیابان ها می آیند و جشن خود را با موسیقی های سنتی شهرشان به استقبال زمستان می روند.

شب یلدا در روسیه

جشن یلدا در روسیه

مردم روسیه مراسم های مختلفی را در کشور خود برگزار می کنند که مراسم شب یلدا یکی از مراسم های سنتی این کشور محسوب می شود. شب یلدا در کشورهای دنیا به عنوان شبی خاطره انگیز از اول زمستان است و مردم روسیه هم این شب را با دعا و نیایش و خوردن نان و پنیر و عسل می گذرانند. در این کشور در طولانی ترین شب سال خیابان ها را چراغانی می کنند و برای خود و دیگران کلوچه خانگی درست می کنند. در جنوب روسیه شیرینی هایی شبیه انسان و حیوان درست کرده و در بین مردم پخش می کنند. اتاق های چوبی خود را با چرم تزئین می کنند. از جمله گفتنی هایی که باید بگوییم مصرف حبوبات و تنقلات و قربانی در این شب است.

جشنواره فانوس در ونکوور کانادا

کانادا در شب 21 دسامبر که مصادف با انقلاب زمستانی است جشن هایی برگزار می کند که یکی از این جشن ها، جشن فانوس می باشد. این جشن یکی از معروف ترین جشن های کانادا است که خیابان های تاریک شهر را با روشن کردن فانوس و چیزهایی مثل فانوس، شهر را روشن می کنند. آتش بازی و اجرای موسیقی از جمله مواردی است که در این شب طولانی زمستانی در ونکوور کانادا انجام می شود.

سوزاندن ساعت ها در برایتون انگلیس

مراسم یلدا در برایتون انگلیس

در 26 سال اخیر در برایتون انگلیس مراسم عجیبی در شب 21 دسامبر که همان شب یلدای ما ایرانیان است برگزار می‌کنند. در این شب راهپیمایی با شکوهی همراه با فانوس و هر چیزی که نور داشته باشد برگزار می‌شود. در این مراسم قبل و بعد از راهپیمایی ساعت ها سوزانده می‌شود. برخی افراد که در این راهپیمایی شرکت می‌کنند لباس‌های می‌‍پوشند که به شکل ساعت است و نماد این حرکت گذشتن زمان در شب طولانی اول زمستان می‌باشد.

لوهری در هند

لوهری یکی از جشن‌های مشهور در کشور هند که مطابق با شب یلدا در ایران است. این مراسم به نیت شب یلدا نیست ولی برای انقلاب زمستانی برگزار می‌‎شود. این جشن را در ایالت های مختلفی از شمالی هند، پنجاب و هارینا شاهد خواهید بود.

طول شب یلدا در کشورهای مختلف

  • ایران 14 ساعت و 17 دقیقه
  • دانمارک 17 ساعت
  • بریتانیا 16 ساعت و 10 دقیقه
  • آلمان 16 ساعت و 22 دقیقه
  • روسیه 17 ساعت
  • فنلاند 18 ساعت و 12 دقیقه
  • نروژ 18 ساعت و 9 دقیقه
  • سوئد 17 ساعت و 57 دقیقه
  • ایسلند 19 ساعت و 54 دقیقه

دوست دارید شب یلدا کجا باشید؟

نظرتون رو برامون بنویسید.

نظرات کاربران