شهر شیراز

مکان های تاریخی شیراز

آشنایی با اماکن تاریخی شیراز

مکان های تاریخی شیراز از معروف ترین بناهای تاریخی هستند که گواه فرهنگ و هنر معماران اصیل ایرانی می باشند. با دیدن مکان تاریخی شهر شیراز می توانید با فرهنگ و آداب و رسوم گذشتگان آشنا شوید. استفاده از شیشه کاری، معرق کاری و گچبری های زیبا در معماری این بناها ی تاریخی و قدیمی آنها را به یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی شیراز تبدیل کرده است. 

اگر به سفر های داخلی علاقمندید ، تور مشهد میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد . مشهد شهری زیارتی ، سیاحتی است که سفر به آن شهر قطعا جذابیت های زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

شیراز و مکان های تاریخی آن

شیراز جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که یک دسته از آنها اماکن تاریخی شهر شیراز هستند. شیراز شهری است که دارای تاریخ پرفراز و نشیبی بوده و با بازدید از این مکان های تاریخی می توانید با معماری اصیل ایرانی و فرهنگ ایرانی آشنا شوید. با ما همراه باشید تا شما را با چند نمونه از بهترین اماکن تاریخی شهر شیراز آشنا کنیم. 

 

دروازه قرآن شهر شیراز

دروازه قرآن یکی از مکان تاریخی شیراز است که در مسیر اصفهان به سمت شیراز می توانید آن را در ورودی این شهر ببینید. این بنای تاریخی به زمان دیلمیان تعلق دارد. بر بالای این دروازه دو جلد قرآن دست نویس در یک اتاقک نگهداری می شوند. این قرآن متعلق به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری است. این بنا در طول تاریخ دست خوش تغییراتی شد و بنایی که اکنون مشاهده می کنید حاصل بازسازی های صورت گرفته است.  

quran.gate

 

تخت جمشید (پرسپولیس)

یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر شیراز تخت جمشید یا همان پرسپولیس است. این بنای تاریخی در سال 518 به دستور داریوش بزرگ ساخته شد. تخت جمشید در زمینی به وسعت 125 هزار مترمربع در دامنه کوه رحمت و در نزدیکی مرودشت قرار گرفته است. در این مجموعه کاخ ها و پلکان های زیادی وجود دارند که می توانید از آنها دیدن کنید. این بنا در سال 330 توسط اسکندر به آتش کشیده شد و پس از آن متروکه شد. هم اکنون این بنا به عنوان یکی از قدیمی ترین مکان تاریخی شیراز شناخته می شود. 

persepolis

آرامگاه سعدی در شهر شیراز

سعدی یکی از شاعران و فیلسوفان گرانقدر ایرانی است که به قرن هفتم هجری قمری تعلق دارد. سعدی به واسطه دو کتاب بوستان و گلستانش شهرت یافته است. اگر به شیراز سفر کردید حتما از مقبره سعدی نیز دیدن کنید. در جوار آرامگاه سعدی شاعران به نام دیگری از جمله شوریه شیرازی نیز دفن شده اند. 

شهر شیراز

 

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر شیراز است که متعلق به کمال الدین ابولعطا می باشد. خواجوی کرمانی از بزرگترین غزل سرایان قرن هشتم هجری قمری است که در کرمان متولد شد. این شخص به شهرهای زیادی سفر کرد امام نهایتا شیراز را محل اقامت خود برگزید. 

مکان های تاریخی شیراز

 

کاخ اردشیر بابکان 

از دیگر مکان تاریخی شیراز کاخ اردشیر بابکان است. اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بوده که کاخ وی در 2 کیلومتری شهر فیروزآباد قرار دارد. در کنار این کاخ برکه ای زیبا قرار دارد. اگر در تور شیراز شرکت کردید حتما در کنار سایر مکان تاریخی شیراز از کاخ اردشیر بابکان نیز دیدن کنید. 

شهر شیراز

 

خانه زینت الملک

خانه زینت الملوک یکی از خانه های قدیمی شیراز است که در محله ای قدیمی نیز قرار دارد. این عمارت زیبا متعلق به خاندان قوام الملک است و به خانه زینت الملوک شهرت یافته است. در این خانه زیبا قسمت های جالبی وجود دارد که یکی از دیدنی ترین آنها تالار آیینه است. ساخت این عمارت توسط علی محمد خان قوام الملک شروع و توسط محمدرضا خان قوام الملک به پایان رسید. 

مکان های تاریخی شیراز

پاسارگاد

یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر  شیراز پاسارگاد است که مربوط به دوران باستان می باشد. با دیدن این شهر زیبا می توانید با تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین آشنا شوید. پاسارگاد محل فرمانروایی کوروش کبیر بود که هم اکنون نیز آرامگاه کوروش می باشد. سادگی و در عین حال عظمت این شهر باستانی هرکسی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بنای تاریخی مربوط به سلسله هخامنشیان است که دارای قسمت های مختلفی از جمله تالار مرکزی، کاخ پذیرایی، حرمسرا، ماخ ورودی و … می باشد. 

مکان های تاریخی شیراز

مسجد وکیل

مسجد وکیل از قدیمی ترین مکان های تاریخی شهر شیراز است که به دوران زندیه تعلق دارد. این بنا به شکلی کاملا هنرمندانه و در زمان کریم خان زند ساخته شده است. در کنار این مسجد نیز بازاری با همین نام به نام بازار وکیل قرار دارد. معماری زیبای مسجد وکیل و منبر ساخته شده از مرمر آن یکی از جالب ترین قسمت های این مسجد هستند. 

shiraz.city

همانطور که دیدید شیراز مکان های تاریخی زیادی دارد که در این مطلب فقط به چند نمونه از آنها اشاره کردیم. 

با بهترین آژانس هواپیمایی سفری خاطره انگیز به شهر شیراز داشته باشید.

برای مشاهده سایر تور های داخلی همچون تور شیراز با ما همراه باشید.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران