29 تیر 1399
اخبار سفر

روند پروازها در دوران پسا کرونا

کرونا، میهمانان ناخوانده‌ای که این روزه ها صبر همه را به سر آورده و تقریبا نزدیک به شش ماه از حضورش در میان زندگی ما انسان ها می‌گذرد. اوایل پیدایش و حضور این بیماری منحوس همه چیز برای ما سخت بود، استفاده از ماسک، ژل ضد عفونی کننده، رعایت فاصله اجتماعی و… . اما هر چه که به جلوتر می‌رویم، می‌فهمیم که به نوعی باید با این ویروس زندگی کنیم! با تمام پیشرفت‌هایی که بشر در زمینه‌های پزشکی کرده، این بیماری اما همچنان می‌تازد و جان انسان های زیادی را می‌گیرد. اگر از عبارت طاعون معاصر برای توصیف کرونا استفاده کنیم، کم بی ارتباط نیست. طاعونی که تاکنون تغییرات اساسی در روند زندگی و کار بشر ایجاد کرده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید صنعت حمل و نقل هوایی که از جهانی ترین صنایع در دنیا است، دستخوش تغییرات اساسی در روند پروازها در پسا کرونا بوده است. تغییراتی که باید در سفرهای هوایی اعمال شود و به آنها عادت کرد تا در صورت سفر به مکانهای دیدنی در قاره  اروپا و یا آسیا مشکلی برای ما رخ ندهد. در ادامه با ما همراه باشید تا از روند برقراری پروازها در دوران کرونا و پس از آن مطلع شوید..

حمل و نقل هوایی در دوران پسا کرونا

صنعت هوایی که میلیون‌ها نفر در آن شاغلند و زندگی ده‌ها میلیون نفر به آن وابسته است، در دنیا به عنوان هسته مرکزی صنایع گردشگری و تفریحی شناخته می‌شود. با این حال بخش قابل توجهی از این شبکه حمل و نقل که به دلیل همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود، این روزها زمزمه ی تلاش برای بازگشایی آنها به گوش می‌رسد. تلاشی که این صنعت برای بقایش در حال تقلاست، هواپیمایی ها، فرودگاه ها و شرکت های مربوطه را بر آن داشته تا دست و پایی بزنند برای حفظ ذخایر مالی خود. این صنعت دوباره دارد جان تازه ای به خود می‌بخشد و مسافرانی که چندین ماه است شاید به سفرهای تفریحی نرفته اند، این روزها و کم کم دارند چمدان‌های خود را برای سفر می‌بندند. چمدان‌ها و مسافرانی که به مقاصد مختلف در جهان راهی می‌شوند و امید است بدون هیچ تهدیدی دوباره به مبدا خود بازگردند.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما در دوران پسا کرونا

بهداشت در هواپیما و فرودگاه در دوران پسا کرونا

بهداشت در هواپیما و فرودگاه که این روزها به بحث اصلی مسافران هوایی تبدیل شده، از مهمترین ارکان در سفر محسوب می‌شود. بهداشتی که باید رعایت شود تا خطری جان ما انسان‌ها را تهدید نکند. یکی از مهمترین بخش‌ها در فرودگاه ها که این روزها تغییرات اساسی در خود دیده، سرویس های بهداشتی هستند. نظافت مداوم این قسمت اهمیت زیادی برای کارکنان فرودگاه ها دارد و رعایت بهداشت از جانب مسافران اهمیتی بیشتر.

به کارگیری ظرفیت 50 درصدی از سرویس‌های بهداشتی، بهره‌گیری از دستگاه‌های مایع دستشویی اتوماتیک، استفاده از دستمال‌های کاغذی به جای دستگاه خشک کن و نظافت و ضدعفونی دائم سرویس‌های بهداشتی، از جمله مهمترین اقداماتی است که در دوران پسا کرونا در فرودگاه‌ها شاهد آن هستیم.

در هواپیما اما، رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا، اهمیت ویژه‌ای دارد. رعایت پروتکل هایی که برای نشستن در هواپیما اعمال می‌شود شامل: استفاده از ماسک، ارائه بسته های غذایی ضد عفونی شده، نظافت و ضد عفونی دائمی کابین هواپیما، تعویض فیلترهای هوای کابین و… می‌باشند. بدیهی است که رعایت تمامی این موارد بهداشتی در هواپیما به حفظ و سلامتی مسافران کمک به سزایی میکند و سفری امن را برای همه رقم خواهد زد.

رعایت نظافت در داخل هواپیما در دوران پسا کرونا

احتمال گرانی سفرهای هوایی و پروازها در دوران پسا کرونا

‌طبق پیش بینی هایی که محققین در صنعت گردشگری انجام داده اند، کاهش ظرفیت هواپیما‌ها و در مقابل آن افزایش تعداد مسافران و گردشگران، احتمال گرانی پروازها را در دوران پسا کرونا در بر خواهد داشت. گرانی که در پی افزایش تقاضا و کاهش عرضه پدید می‌آید، اگر با مدیریت هوشمندانه توام نشود، روز به روز بیشتر خواهد شد و البته عواقب بدی را از خود بر جای خواهد گذاشت.

الزام برای داشتن برگه سلامت

یکی از اساسی ترین شرط های لازم برای انجام سفرهای هوایی و پروازها در دوران پسا کرونا، داشتن برگه سلامت است. برگه‌ای که به شرح سلامت مسافر در برابر ویروس کرونا می‌پردازد و تست آن نیز در فرودگاه ها از تمامی مسافران گرفته می‌شود. جالب است بدانید که چنانچه مسئولین فرودگاه ها با مواردی در خصوص وجود بیماری کرونا در مسافران مواجه شوند، فرد را قرنطینه کرده و از سفر وی جلوگیری به عمل خواهند آورد.

چک کردن مسافران در هنگام پرواز در دوران پسا کرونا

در آخر باید بگوییم که کرونا با همه‌ی محدودیت هایی که برای ما انسان‌ها در این مدت به وجود آورده، درسی مهم به ما داد. درسی که در آن به چگونگی رفتار با طبیعت و شکرگزاری از نعمات خداوند پرداخته شده است. به هر حال امیدواریم تا با تلاش و رعایت تمامی اصول بهداشتی فردی و اجتماعی، دوباره به دوران قبل از کرونا بازگردیم و سفرهای دسته جمعی خود را دوباره تجربه کنیم. بدیهی است که این امکان، تنها از دست خود انسان‌ها بر می‌آید و بس.

نظرات کاربران