چهل ستون اصفهان
22 آذر 1397
اصفهان

چهل ستون نمادی از زیبایی های اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان یکی از زیباترین باغ های ایران است که از جمله باغ های سلطنتی ایران نیز به شمار می آید، این باغ را می توان تقریبا مهمترین جاذبه گردشگری شهر اصفهان دانست که بسیاری از توریست ها سالانه فقط برای بازدید از این جاذبه گردشگری زیبا وارد شهر اصفهان می شوند. در این مطلب به معرفی چهل ستون اصفهان خواهیم پرداخت.

مروری بر گذشته کاخ چهلستون اصفهان

اگر کمی به عقب برویم و به سال های قبل از سال 1327 باز گردیم هیچ گونه تاریخچه ای را نمی توانیم درباره چهل ستون بیابیم، چرا که تا قبل از این سال هیچکس تاریخ دقیق این بنای بسیار زیبا را نمی دانست. درست در سال 1327 هجری شمسی بود که بر اثر کوشش ها، تحقیقات و کاوش های بسیار زیادی محققان موفق شدند که کتیبه هایی را بیابند که نشان می داد که کار ساخت کاخ چهل ستون در سال 1057 تمام شده است و به دوره شاه عباس دوم باز می گردد. همانطور که می دانید شاه عباس اول علاقه بسیار زیادی به ساخت انواع کاخ ها و باغ ها در شهر اصفهان داشت و شاه عباس دوم نیز راه او را ادامه می داد. امروزه باغ چهلستون و هشت باغ تنها باغ هایی هستند که از آن زمان در شهر اصفهان باقی مانده اند. بد نیست که برای رفتن به این شهر فوق العاده با رزرو بلیط هواپیما اصفهان در کنار رزرو هتل اصفهان یک سفر تاریخی برای خود رقم بزنید.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

تور گرجستان

 چهل ستون اصفهان

معرفی باغ چهل ستون اصفهان

شما می توانید از طریق سه در ورودی وارد این باغ شوید، اگر علاقه مند هستید که یک مسیر قدیمی را در این باغ مشاهده کنید بهتر است از درب قدیمی آن که در قسمت شرقی باغ قرار دارد وارد باغ چهل ستون اصفهان شوید. در مقابل کاخ چهل ستون و در قسمت های میانی این باغ یک استخر بزرگ وجود دارد که اطراف آن را درختان بسیار زیادی در بر گرفته اند. در باغ چهل ستون اصفهان جوی های کوچکی وجود دارند که به دلیل شیب این باغ همواره به سمت قسمت انتهایی باغ جاری هستند، این جوی ها از چاهی که در باغ چهلستون وجود دارد تغذیه می شوند. در باغ چهلستون شما می توانید انواع مختلفی از گیاهان و درختان از جمله درخت کاج ایرانی، چنار و عرعر و نارون را مشاهده کنید.

معماری فوق العاده کاخ چهل ستون اصفهان

با بازدید از کاخ چهل ستون اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند معماری فوق العاده زیبای این بنای تاریخی است، شما می توانید در کاخ چهل ستون اصفهان تلفیقی از معماری چینی، ایرانی و فرنگی را مشاهده کنید. ستون هایی که این بنا را سرپا نگه داشته اند ستون هایی به شکل هشت ضلعی از جنس چوب چنار و کاج هستند.

ستون هایی که در وسط کاخ چهل ستون اصفهان قرار دارند بر روی شیرهایی سنگی قرار گرفته اند. با پیشروی در این کاخ می توانید تالار آینه یا همان سردر ورودی تالار را مشاهده کنید که بر روی دو ستون قرار گرفته اند که هر یک از این ستون ها دارای نقش و نگارهای مختلفی هستند. دلیل این که به سردر ورودی کاخ چهل ستون تالار آینه گفته می شود این است که بر روی ستون های آن می توانید آیینه هایی بسیار ریز و زیبا را مشاهده کنید.

 چهل ستون اصفهان

نقاشی های بسیار زیبای درون کاخ چهل ستون اصفهان

علاوه بر معماری فوق العاده زیبا، این کاخ دارای زیبایی های دیگری نیز می باشد که از جمله آنها نقاشی های فوق العاده زیبایی است که درون این کاخ وجود دارد. با ورود به تالار ورودی این کاخ می توانید تصویر بسیار زیبایی از جنگ چالدران در دوران شاه اسمائیل اول را مشاهده کنید که روبروی این تالار نقاشی شده است و روبروی آن نیز تصویر دیگری از جنگ کرنال ر زمان نادر شاه افشار وجود دارد. این دو تصویر فوق العاده زیبا نشان دهنده ذوق و هنر نقاشی در شهر اصفهان در زمان شاه عباس اول است. در این کاخ اتاق های نقاشی دیگری نیز وجود دارند که بیشتر نقاشی هایی که درون آنها قرار دارند در زمان حکمرانی ظل السلطان پیدا شده اند.

 چهل ستون اصفهان

تور لحظه آخری دبی

نحوه دسترسی به چهل ستون

برای دسترسی به چهل ستون اصفهان شما ابتدا باید وارد خیابان چهار باغ پایین شوید، در قسمت شرقی این خیابان می توانید خیابان سپه را مشاهده کنید که در این خیابان میدان نقش جهان قرار دارد. در قسمت غربی میدان نقش جهان، باغ چهلستون قرار دارد که با ورود به آن می توانید کاخ چهل ستون را به راحتی مشاهده کنید. این باغ نیز مانند بسیاری از باغ های دیگر شهر اصفهان در مجاورت خیابان های چهار باغ شهر اصفهان قرار گرفته است.

بلیط هواپیما چارتر

نظرات کاربران