چهارباغ عباسی اصفهان
جاذبه های گردشگری - تاریخچه چهارباغ عباسی اصفهان چهارباغ عباسی چهارباغ عباسی اصفهان چهارباغ عباسی در شهر اصفهان چهارباغ عباسی شهر اصفهان
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۷
  • نظرات: 0
  • بازدید: 109
  • لایک:

چهارباغ عباسی اصفهان از خیابان های تاریخی و فوق العاده زیبای شهر اصفهان است که دلتابان به شما توصیه می کند در سفر به اصفهان حتما از آن دیدن کنید. این خیابان دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است که باعث می شود توریست های بسیار زیادی سالانه از آن بازدید کنند، به همین علت است که تصمیم گرفتیم در این مطلب به معرفی چهار باغ عباسی اصفهان بپردازیم.

چهارباغ عباسی اصفهان

چهارباغ یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبای شهر اصفهان است که تاریخچه ای طولانی را داراست،  شاید برای بسیاری از شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که عدد ۴ که در نام این خیابان وجود دارد به چه معناست؟ و آیا معنای خاصی دارد؟ بسیاری از افراد گمان می کنند که عدد ۴ نشان دهنده این است که چهار باغ در این خیابان وجود دارد در حالی که چنین نیست و عدد ۴ تنها یک عدد بسیار تاثیرگذار در هنر و معماری ایرانی می باشد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که عدد ۴ نشان دهنده چهار عنصر اصلی تشکیل دهنده حیات انسان می باشد که از قدیم الایام تاثیر بسیار زیادی بر روی معماری و هنر ایرانیان گذاشته است و همین موضوع عامل نامگذاری چهارباغ می ‌باشد.

 چهارباغ عباسی اصفهان

تاریخچه چهارباغ عباسی اصفهان

چهارراه عباسی اصفهان در زمان شاه عباس اول طراحی و ساخته شده است و تاریخچه ای هزار ساله دارد، این خیابان فوق العاده تاریخی و زیبا در طول تاریخ بارها مورد بازسازی قرار گرفته است و امروزه به شکل فوق العاده زیبا در آمده است. در گذشته رودخانه ای در میان این خیابان جاری بود که در انتها وارد یک حوض می شد و جلوه فوق العاده زیبایی به این خیابان بخشیده بود. این خیابان بیشتر مناسب افرادی طراحی شده بود که به ‌صورت سواره در آن رفت و آمد می ‌کردند ولی با این حال عموم مردم نیز می توانستند با پای پیاده در آن به رفت و آمد بپردازند. در زمان قاجار حاکمان قاجاری تصمیم گرفتند که درختان چهارباغ را تخریب کنند ولی به دستور حاج آقا نورالله طلاب مدارس دینی جلوی آنها را از انجام این کار گرفتند.

 چهارباغ عباسی اصفهان

چهارباغ عباسی در شهر اصفهان

چهارباغ در شهر اصفهان مساحت بسیار زیادی را شامل می شود، اگر بخواهیم مساحت تقریبی چهارباغ عباسی را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که چهارباغ از سی و سه پل شروع می شود و در راستای شمال شهر اصفهان ادامه پیدا می کند، همانطور که می دانید شهر اصفهان دارای چهار باغ های بسیار زیادی است که یکی از آنها چهارباغ بالا می باشد، در واقع سی و سه پل را می توان محل تقاطع چهار باغ عباسی اصفهان و چهارباغ بالا اصفهان دانست. اگر قصد دارید در یک آب و هوای مناسب در شهر اصفهان به پیاده ‌روی بپردازید به شما توصیه می کنیم به هیچ وجه پیاده روی در چهارباغ عباسی اصفهان را از دست ندهید.

 چهارباغ عباسی اصفهان

نقش چهارباغ عباسی شهر اصفهان در کتب تاریخی

از آنجایی که در گذشته چهار باغ عباسی اصفهان بسیار مورد بازدید جهانگردان قرار می‌ گرفت در بسیاری از کتاب‌ های تاریخی که توسط جهانگردان نوشته شده است می توانید صحبت های بسیار خوبی درباره چهارباغ را مطالعه کنید. از جمله جهانگردانی که در کتاب ها و خاطرات خود درباره چهار راه عباسی اصفهان صحبت کرده اند می ‌توان به افرادی همچون پیتیرو دلاواله یکی از بزرگترین جهانگردان ایتالیایی که در گذشته به شهر اصفهان سفر کرده است و همینطور سانسور یکی دیگر از بزرگترین جهانگردان اروپایی که اصالتی فرانسوی داشت اشاره کرد. یکی دیگر از جهانگردان بسیار معروف فرانسوی که در زمان شاه عباس دوم و همینطور شاه سلیمان صفوی چندین بار به ایران سفر کرده بود شوالیه شاردن بود که درباره چهارباغ اصفهان در کتاب خود نوشته است:

این خیابان زیباترین معبری است که من تاکنون دیده ام و شنیده ام.

 چهارباغ عباسی اصفهان

نکاتی مهم درباره چهارباغ عباسی اصفهان

اگر به شهر اصفهان سفر کرده اید و دوست دارید که در یک محیط آرام پیاده روی کنید بهترین گزینه ای که پیش روی شما قرار دارد چهارباغ است، یکی از مهم ترین نکاتی که باید درباره چهارباغ بدانید این است که این چهارباغ شب های بسیار زیبایی را دارد به همین علت است که به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که به شهر اصفهان سفر کردید به هیچ وجه پیاده روی و شب نشینی در شب های چهارباغ  را از دست ندهید چرا که دیگر موقعیتی نخواهید داشت که بتوانید صحنه ای به زیبایی شب های این چهارباغ را مشاهده کنید.

 

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *