تاریخچه مترو بوداپست

فهرست مطالب

مترو بوداپست

مترو بوداپست یکی از سیستم های حمل و نقل سریع السیر در پایتخت مجارستان، بوداپست است. در حقیقت، این مترو قدیمی ترین سیستم قطار زیر زمینی در اروپاست که به صورت الکترونیکی کار می کند. مترو بوداپست در رده دوم قدیمی ترین سیستم های ریلی الکتریکی در زیر زمین است. اولین قطار الکتریکی در سال 1890 در جنوب لندن افتتاح شد که اکنون بخشی از مترو لندن است.تاریخچه این مترو بسیار جالب است.

مترو لیورپول نیز در سال 1893-1896 ساخته شد ولی تنها بخشی از آن در زیر زمین بود. از این رو می توان گفت که این مترو اولین قطار الکتریکی در اروپا و دومین سیستم حمل و نقل ریلی پس از مترو لندن در دنیا است.اگر شهر پاریس نماد پیشرفت و زیبایی در غرب اروپا باشد، بسیاری از متخصصین بر این باورند که بوداپست پایتخت فرهنگی شرق اروپا می باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد تاریخچه مترو بوداپست به شما عرضه کنیم.

مترو بوداپست  و بررسی تاریخچه آن

بر اساس گزارشات تاریخچه این مترو به سال 1896 بر می گردد. خط 1 مترو بوداپست توسط فرانتس جوزف در ماه می سال 1896 افتتاح شد تا جهان شاهد یکی از زیباترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های زمان خود باشد. در واقع خط 1 مترو بوداپست در این سال افتتاح شد. در ابتدا هدف از ساخت مترو بوداپست انتقال مسافران از مرکز شهر به پارک شهر بدون نیاز به عبور و مرور از طریق خیابان آندرشیی بود. بر طبق تاریخچه مترو بوداپست، خیابان آندرشیی  که در دهه 1870 میلادی ساخته شده بود، از خیابان های اصلی بوداپست است و آثار تاریخی بسیاری مربوط به جلال و جبروت امپراطوری اتریش-مجارستان در قرن 19 ام را در خود جای داده است.

هنوز هم کاخ ها و قصر های بسیار زیبایی از آن دوره در این خیابان موجود هستند. همچین از دیگر مناطق دیدنی این خیابان می توان به تالار موسیقی اپرا و مدرسه طراحی هانگری اشاره کرد. شرکت دایت آن هانگری مسئولیت این پروژه را در سال 1870 بر عهده گرفت. در تاریخچه مترو بوداپست آمده است که حفاری های تا سال 1894 ادامه یافت و سپس ساخت ایستگاه های مترو بوداپست توسط شرکت آلمانی سیمنز و هالسکه انجام شد. بر اساس تاریخچه موجود، مسیر اصلی مترو بوداپست اتصال شمال و جنوب خیابان آندرشیی از میدان ووروسمارتی تا مرکز شهر و پارک شهر بود.

[cn-suggest-posts sts=”قلعه بودا در بوداپست” stl=”https://deltaban.com/attraction/budapest-buddhist-castle/” sbs=”بلیط هواپیما” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

تاریخچه

در تاریخچه این مترو آمده است که طول این مسیر چیزی در حدود 3.7 کیلومتر بوده است. بر اساس تاریخچه مترو بوداپست، 9 ایستگاه زیر زمینی و 2 ایستگاه در سطح زمین وجود داشت. در روز افتتاحیه مترو بوداپست، واگن های سلطنتی به صورت رژه وار مسیر خیابان آندرشیی را پیمودند و شخص شاه مجارستان اولین مسافر این مترو بود. هر واگن قابلیت انتقال 35000 نفر در روز را داشت و مدت زمانی 2 دقیقه به هر ایستگاه می رسید. در دهه های 1980 و 1990 میلادی، خط 1 تحت بازسازی های گسترده ای قرار گرفت. از بین 11 ایستگاه موجود در این خط، 8 ایستگاه بر اساس تاریخچه مترو بوداپست و 3 ایستگاه جدید می باشند. در بازسازی های صورت گرفته، سعی شده تا ظاهر قدیمی و اصلی ایستگاه ها حفظ شود و تنها به مرمت بخشی از نقاط پرداخته شده است.

ویژگی هر یک از این ایستگاه های قدیمی این است که همگی محل خاطرات عده زیادی از مردم هستند .معماری این ایستگاه ها نمایشی از معماری قرن 19 ام می باشد.همچنین در میدان فرنکداک موزه ای با نام «هزاره متروها» قرار دارد و گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند. یکی از مزیت های این خط قدیمی این است که هنوز هم در حال فعالیت است. از این رو می توانید با سوار شدن بر آن علاوه لذت بردن از مسیر تاریخی و دیدن حفاری ها و ایستگاه های قرن نوزدهمی این مترو، به بیشتر مناطق توریستی شهر بوداپست سفر کنید. زیرا همانطور که اشاره شد این مترو در زیر خیابان آندرشیی قرار دارد و آثار تاریخی به همراه سبک معماری نئوکلاسیک فراوانی در آن قرار دارد.

قدیمی ترین سیستم های حمل و نقل ریلی جهان

شاید برای شما سوال شده باشد که با وجود شهرهای بزرگی در اروپا همچون پاریس، رم، برلین، مونیخ، میلان، مادرید، وین، آمستردام و غیره چرا باید شهری همچون بوداپست دارای یکی از قدیمی ترین سیستم های حمل و نقل ریلی جهان باشد. در جواب این سوال باید بگوییم که این شهر به واسطه امپراطوری بزرگی که در آن زمان در اروپا حکمفرما بود، تبدیل به یک شهر بزرگ و پیشرفته شده بود. در واقع گسترش این شهر به گونه ای بود که در سال 1894 دچار مشکل ترافیک شده بودند!! از این رو بر اساس تصمیم گیری های انجام شده، ساخت ایستگاه های مترو در ابر شهر بوداپست در دستور کار قرار گرفت. در حقیقت بوداپست در قرن نوزدهم همتراز یا حتی پیشرفته تر از بسیاری از شهرها و پایتخت های بزرگ زمان خود، همچون لندن و پاریس بود.

تاریخچه مترو بوداپست

با بزرگ شدن شهر و گسترش مسیر ها، نیاز به تاسیس خطوط جدید در بوداپست حس شد، از این رو در دهه 1950 میلادی عملیات ساخت خط 2 مترو آغاز شد، با این حال بخش اول از خط دوم مترو بوداپست تا سال 1970 افتتاح نشد. این خط بخش شرقی (ایستگاه مترو کلتی) به غربی (ایستگاه مترو دیلی) را بهم متصل می کرد.

[cn-suggest-posts sts=”کاخ سلطنتی بوداپست” stl=”https://deltaban.com/attraction/royal-palace-budapest/” sbs=”رزرو هتل” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

برنامه ریزی تاسیس مترو

برنامه ریزی برای تاسیس خط 3 مترو بوداپست در سال 1963 انجام شد و اینکار در سال 1970 با کمک شرکت ها و متخصصین شوروی سابق آغاز شد. بخش اول خط 3 مترو بوداپست، شامل 6 ایستگاه بود و در سال 1976 افتتاح شد. این خط در سال 1980 به همراه 5 ایستگاه اضافی به سمت جنوب امتداد یافت. همچنین در سال های 1981، 1984 و 1990 با استفاده از 9 ایستگاه جدید به تدریج به سمت شمال نیز گسترده شد. طول خط 3 مترو بوداپست در حدود 16 کیلومتر است و شامل 20 ایستگاه می شود. بر اساس تاریخچه این مترو ، خط 3 طولانی ترین خط مترو در این شهر است.

خط 4 مترو در سال 2014 به طول 7.3 کیلومتر افتتاح شد. در این خط 10 ایستگاه قرار دارند که از سمت جنوب شرقی به شمال شرقی حرکت می کند. در واقع از این خط جدید برای انتقال مسافر از ایستگاه قطار بوداپست به خط 2 و 3 مترو بوداپست استفاده می شود.بر اساس سیاست های اتخاذ شده در سازمان ریلی مجارستان، بخش اول خط 5 مترو بوداپست تا سال 2030 افتتاح خواهد شد. از این خط در مسیر شمال به جنوب استفاده می شود و هدفش اتصال ایستگاه هایی است که به هم وصل نشده اند.

مترو بوداپست  و بررسی تاریخچه آن

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران