18 آذر 1397
کرمانشاه

آشنایی با منطقه زیبای ریجاب کرمانشاه

معرفی ریجاب کرمانشاه

آیا نام ریجاب کرمانشاه را شنیده‌اید؟ اگر به کرمانشاه سفر کرده باشید خوب می دانید که در این دیار هر آنچه را در مورد منطقه و یا سرزمینی تصور دارید می‌توانید مشاهده کنید. از چشمه‌های خروشان تا سراب‌های زیبا و تماشایی، از کوه‌های سر به فلک کشیده و برف گیر تا نخلستان‌های سوزان، از جنگل‌های سرسبز تا صحراهای خشک، از آثار باستانی بسیار قدیمی مربوط به دوره پارینه سنگی تا معماری‌های عصر معاصر شما هر آنچه را که از منطقه‌ای دیدنی تصور دارید، می‌توانید در کرمانشاه سرزمین آب و سنگ، دیار مردانگی و جوانمردی‌ها مشاهده کنید. ریجاب کرمانشاه نیز یکی دیگر از مناطق دیدنی و زیبای کرمانشاه می‌باشد که زبان از وصف زیبایی‌های این خطه قاصر است. در ادامه مطالب سعی خواهیم کرد اطلاعاتی در مورد این منطقه در اختیار شما قرار دهیم.

ریجاب کرمانشاه

ریژاو یا همان ریجاب منطقه‌ای تفریحی و گردشگری در استان کرمانشاه می‌باشد که در فاصله صدو بیست کیلومتری شمال غربی مرکز این استان قرار دارد و در مسیری با نام دالاهو به شهر سر پل کرمانشاه واقع شده است و جزء شهرستان دالاهو می‌باشد. ریژاو در زبان کردی به معنای ریزش آب می‌باشد که در اثر گذشت زمان و راحتی تلفظ به ریجاب تغییر پیدا کرده است. از معنای لفظی ریجاب می‌توان به این موضوع پی برد که حتماً با منطقه‌ای پر آب و سر سبز مواجه خواهید شد. ریجاب کرمانشاه منطقه‌ای کوهستانی بوده و کوه‌هایی مانند تاش خزی، قله برزه، تلاش، مله سوره و.. در این منطقه قرار دارند.

ریجاب را بی تردید می‌توان سرزمین سنگ و آب نامید سرزمینی که چشمه‌های خروشان و آبشارهای پر آبی مانند آبشار پیران و کوه‌های سر به فلک کشیده مانند کچلی تلار را در خود جای داده است. این منطقه زیبای تاریخی تفریحی از قسمت شمالی با شهرستان ثلاث باباجانی، از جنوب و غرب با سرپل ذهاب و از قسمت شرقی با کرندغرب همجوار می‌باشد.

رزرو هتل

ریجاب کرمانشاه

جاذبه‌های تاریخی ریجاب

منطقه ریجاب علاوه بر مناظر بکر و زیبای طبیعی خود آثار باستانی و تاریخی زیادی را نیز در خود جای داده است که به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم. 

بانمزاران:

بر روی تپه ای بزرگ و قدیمی در مسیر بابا یادگار بقایای قلعه‌ای بزرگ دیده می‌شود که قسمت‌هایی از آن ویران شده است.

قلعه گه یا قلعه کوچک:

از مسیری که مارا را به سراب کنار می‌رساند اگر عبور کنید بقایای قلعه قدیمی را خواهید دید که مردم بومی این منطقه قلعه قدیمی را با نام مالک اصلی آن به نام قلعه گه جیران می‌نامند.

مقبره ابودجانه:

ابودجانه یکی از اصحاب پیامبر بودند که در جنگ‌هایی مانند بدر در کنار ایشان بودند و این مقبره مربوط به زمان صدر اسلام می‌باشد.

قیمت تور گرجستان

ریجاب کرمانشاه

جاذبه‌های تفریحی ورزشی 

 • رودخانه‌ی پر آب الوند مکانی مناسب برای شنا و ماهیگیری می‌باشد. لذت گذراندن اوقاتی خوش در کنار این رودخانه را از دست ندهید.
 • علاقمندان به ورزش کوه نوردی حتماً با کوه‌های دالاهو که در منطقه ریجاب قرار دارد آشنایی کامل را دارند. در فصل‌های مختلف سال کوهنوردان بسیاری برای انجام این ورزش مفرح به این منطقه سفر می‌کنند.
 • سیاه کوه ریجاب یکی از بهترین و مهم‌ترین سایت های پروازی پاراگلایدر در منطقه غرب کشور ایران می‌باشد که در ریجاب کرمانشاه قرار دارد.

ویزای کانادا

ریجاب کرمانشاه

جاذبه‌های طبیعی ریجاب 

جاذبه‌های طبیعی ریجاب کرمانشاه بسیار زیاد و متنوع می‌باشد. در زمان سفر به این خطه سرسبز و زیبا تماشای این مناطق را از دست نداده و از دیدن این همه زیبایی لذت ببرید. این جاذبه‌ها شامل:

 • آبشار ریجاب که در روستای ژالکه واقع شده است.
 • رودخانه الوند که از ارتفاعات سیاه دانه در کوه‌های دالاهو سرچشمه می‌گیرد.
 • چشمه غسلان که در بابایادگار قرار دارد.
 • دره‌های سرسبز و زیبایی مانند:
 •  دره صالحان، دره تاریکه، دره لرز، دره چنار و … که در منطقه ریجاب کرمانشاه قرار دارند.
 • پوشش گیاهی و درختان متنوع که عبارتند از: درخت زالزالک، انجیر، آلبالو، گردو، انار و …. و همچنین گیاهان دارویی مانند: ریواس، سماق، زو، کنگر، تولکه و ….. می‌باشند.

ریجاب کرمانشاه

نکات مهم درباره ریجاب

 • مرکز شهر ریجاب بانمزاران می‌باشد.
 • زبان اصلی مردم ریجاب گورانی هورامی می‌باشد.
 • از مهم‌ترین مشاغل مردم ریجاب کرمانشاه می‌توان باغداری و پرورش ماهی را نام برد.
نظرات کاربران