حمام وکیل کرمان
20 آذر 1397
کرمان

جذابیت و معماری حمام وکیل کرمان

فهرست مطالب

حمام وکیل کرمان

در شهر کرمان جاذبه های بسیار زیادی وجود دارد که باعث جذب گردشگران زیادی هر ساله می شود. در این میان می توان به حمام وکیل کرمان اشاره کرد که دارای ویژگی های خاصی می باشد. حمام وکیل یکی از حمام های سنتی  و تاریخی شهر کرمان می باشد. این حمام از جمله مجموعه وکیل به حساب می آید و به عنوان اولین اثر شناخته می شود. با ما همراه شوید تا با حمام وکیل در ایران  کمی آشنا شویم تا در زمان بازدید از این اثر تاریخی بتوانیم کمی با دقت بیشتری به آن توجه کنیم.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

رزرو آنلاین هتل

حمام وکیل کرمان

حمام وکیل

حمام وکیل یکی از آثار تاریخی و سنتی شهر کرمان می باشد. این حمام بر اساس سبک معماری تاریخی زندیه – قاجاریه ساخته شده است. گفته شده است که حمام وکیل بر اساس تقلی از حمام گنجعلی خان در سال 1270 هجری قمری ساخته شده است و مورد بهره برداری قرار گرفته است. در این حمام از نقش ها و سبک های بسیار زیادی استفاده شده است که زیبایی آن را چند برابر کرده است. این حمام توسط معمار معروف آن زمان یعنی وکیل الملک ساخته شده که به گفته ای حاکم عصر قاجار کرمان بوده است. حمام وکیل کرمان در میانه های بازار کرمان قرار دارد و دسترسی خوبی به تمامی امکانات اطراف دارد.

قیمت تور گرجستان

حمام وکیل کرمان

ویژگی های حمام وکیل کرمان

این حمام سنتی و تاریخی دارای ویژگی های بسیار زیادی است. در این حمام شاهد کاشی کاری و سرامیک های زیبایی خواهید بود. این کاشی ها از کف حمام شروع می شوند و تا سقف ادامه دارند. این حمام دارای دو بخش رختکن و گرمخانه می باشد. ستون های بکار رفته در حمام وکیل سنگی هستند و از نقوش زیبایی برخوردار هستند. در این حمام یک حوض بزرگی وجود دارد که در قسمت خزینه و گرمخانه حمام قرار گرفته است. حجاری هایی که بر روی حوضچه های دو طرف حمام انجام شده است بسیار باشکوه و منحصر به فرد می باشند. این زیبایی ها بر اساس سبک های قاجاریه انجام شده است که جلوه خاصی به حمام داده است.

خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی

kerman

ورودی حمام وکیل

ورودی حمام وکیل دارای یک سردر هشتی و یک دالان می باشد. بر روی سردر این بنا کاشی ها و یک کتیبه کمربندی وجود دارد که بسیار زیبا است. اما متاسفانه قسمتی از سردر فرو ریخته و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. در پیرامون هشتی طاق نماهایی وجود دارد که با کاشی های گل دار مزین شده است. یکی از ویژگی های عالی این حمام در این است که نورگیرهایی در سقف حمام قرار گرفته است که نه تنها روشنایی حمام را تامین می کنند، بلکه زیبایی های  هندسی این بنا را چند برابر می کنند. نام بانی بنا، وکیل الملک بر روی کتیبه سردر حک شده است که از سال 1277 تا سال 1284 حکومت دار کرمان بوده است. حمام وکیل کرمان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود که افراد زیادی به این بنای تاریخی علاقه دارند.حمام  کرمان

تبدیل حمام به چایخانه

امروزه حمام وکیل کرمان تبدیل به یک چایخانه شده است، اما از زیبایی های این بنا کاسته نشده است. در این چایخانه موسیقی های دل انگیز و دوست داشتنی سنتی پخش می شود و محیط چایخانه را جذاب کرده است. مهمانان و گردشگران این حمام می توانند از غذاهای سنتی کرمانی در این مکان لذت ببرند و از زیبایی های بنا دیدن کنند. بهترین فالوده های کرمانی در این مکان سرو می شود و مهمانان می توانند از آن میل کنند.

جاذبه های گردشگری اطراف حمام وکیل

یکی از خوبی های بارز حمام وکیل در این است که در نزدیکی سایر جاذبه های گردشگری کرمان قرار گرفته است. مهمانان و گردشگران این حمام می توانند با یک تیر چند نشان بزنند و از سایر جاذبه ها نیز دیدن کنند. جاذبه هایی مانند بازار کرمان، مساجد و حمام های تاریخی منحصر بفردی در اطراف این حمام وجود دارد که بعد از بازدید از این مکان می توان از آنها نیز دیدن کرد. در بازار کرمان می توانید بهترین سوغات کرمان را بخرید و به همراه خود بیاورید. نقوش و معماری مساجد کرمان بسیار حیرت انگیز می باشد و توسط معماران برجسته ایرانی ساخته شده اند.

حمام وکیل کرمان یکی از زیبایی های شهر کرمان می باشد که بیانگر معماری اصیل و سنتی ایرانی است. در این حمام می توان آثار برجسته ای که به دوران قاجار بر می گردند را مشاهده کرد و از دیدن آنها لذت برد. اگر قصد سفر به کرمان را دارید حتما بازدید از این مکان را در لیست خود قرار دهید.

نظرات کاربران