بررسی کوتاه معبد سنسوجی

با معبد سنسوجی بیشتر آشنا شوید

معبد سنسوجی (Senso-ji Temple)توکیو مقصد بسیاری از گرشگران از سراسر دنیا است که سفر به ژاپن را تجربه می کنند. معابد دین بودایی در مجمع الجزایر ژاپن تعداد بسیار زیادی دارند و بسیاری افراد در این کشور پیروی طریقت بودا هستند. این معابد در شهر های مختلف این کشور وجود دارد؛ اما به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین و معروف ترین این معابد، Senso-ji Temple در شهر توکیو پایتخت ژاپن است. این معبد همچنین با نام معبد آساکوسا کانون (Asakusa Kannon Temple ) شناخته می شود.

سنسوجی (Sensō-ji ) یک معبد بودایی باستانی در منطقه ی آساکوسای شهر توکیوی ژاپن است. داستان های اساطیری این گونه می گویند که در سال 628، دو برادر یک مجسمه ی کانون ( Kannon )، الهه ی بخشندگی را از رود سومیدا (Sumida River ) صید کردند. با این که آن ها هربار مجسمه را به رود بر می گرداندند، این مجسمه هر بار به آن ها بر می گشت. به همین خاطر سنسوجی در همان نزدیکی برای الهه ی کانون ساخته شد؛ از این راه که کدخدای ده آن ها از تقدس مجسمه مطلع شد و با تبدیل کردن منزل خود به یک معبد کوچک که روستاییان بتوانند در آن کانون را عبادت کنند بر آن حرمت گذاشت. این داستان، معبد سنسوجی را به قدیمی ترین معبد توکیو بدل می کند.

Senso-ji Temple

رویداد های متعددی در طول سال در محوطه ی این معبد برگزار می شود. بزرگترین آن ها سانجا ماستوری ( Sanja Masturi )، فستیوال سالانه ی حرم آساکوسا است که در ماه می برگزار می شود. رویدادهای دیگری مانند کارناوال سامبای آساکوسا در ماه آگوست و برخی جشنواره های فروش وسایل مربوط به رسوم بومی ژاپنی نیز در اطراف این معبد برگزار می گردد.

تعداد زیادی از گردشگران ژاپنی و بین المللی هر ساله به دیدن سنسوجی می روند. محوطه ی اطراف این معبد پر است از مغازه های سنتی که به بازدیدکنندگان خدمت رسانی می کنند. این فروشگاه ها کالاهای سنتی و غذاهای سنتی ژاپن را به مردم و توریست ها عرضه می کنند. علاوه بر خوراکی ها محصولاتی مانند بادبزن های سنتی ژاپنی، کیمونو ( لباس رسمی و سنتی ژاپنی ها)، کتیبه های بودایی، شیرینی های سنتی و حتی تیشرت و لوازم جانبی موبایل در این فروشگاه ها یافت می شود.

 

تاریخچه ی معبد سنسوجی

همان طور که گفته شد این معبد به الهه ی بخشندگی یا کانون پیش کش شده است. اولین قسمت های رسمی معبد در سال 645 میلادی بنا شد و بعد از آن در سال های اولیه ی آخرین حکومت فئودالی کشور ژاپن به عنوان معبد مرکزی حکومتی استفاده گردید. دروازه ی اصلی این معبد که در فرهن ژاپن به این نوع دروازه ها توری ( Torri ) گفته می شود در سال 1727 بنا نهاده شده و یک پلاک برنزی که حاوی اسامی تمام افرادی است که در ساخته شدن آن نقش داشته اند روی آن نصب شده است.

طی جنگ جهانی دوم و بمباران هوایی دهم مارچ شهر توکیو این معبد به ویرانه ای بدل شد. این معبد بعدها بازسازی شد و به عنوان نماد تولد دوباره و صلح برای مردم ژاپن معنا پیدا کرد. در حیاط اصلی سنسوجی یک درخت وجود دارد که در جریان حمله ی هوایی مورد اصابت بمب ها قرار گرفته اما جوانه هایی از ریشه و تنه ی درخت قدیمی دوباره روییده اند. این درخت نیز همانند خود معبد به عنوان نمادی برای مردم این کشور مطرح است.

 

صحن های معبد سنسوجی

هر ساله در اواخر بهار سنسوجی میزبان فستیوال سانجا ماستوری است که 3 تا 4 روز طول می کشد و خیابان های اطراف معبد از طلوع آفتاب تا غروب مملوء از جمعیت می شود.

ورودی اصلی معبد دروازه ی کامیناریمون ( Kaminarimon ) یا دروازه ی تندر (Thunder Gate ) است. این بنای مجلل بودایی یک فانوس بزرگ کاغذی به زیبایی رنگ شده با رنگ قرمز براق با رگه های سیاه را ترسیم می کند که نمایان گر ابرهای تندری و اشعه های نور است. پشت کامیناریمون، ناکامیسه دوری و مغازه هایش وجود دارند که به دروازه ی هوزومون ( Hozomon ) یا دروازه ی خزانه (Treasure House Gate ) که دسترسی به مجموعه ی درونی را فراهم می کند، منتهی می شود.

 

خیابان ناکامیسه دوری شهر توکیو

ناکامیسه دوری (Nakamise-dōri ) یکی از خیابانی است که به معبد بودایی سنسوجی راه دارد. گفته می شود که این خیابان در قرن هجدهم، زمانی که همسایگان سنسوجی به اجازه ی ساخت مغازه ها در این خیابان دست یافتند، بنا شده است. با این حال در ماه می سال 1885 حکومت توکیو دستور داد که تمام مالکان مغازه ها را ترک کنند. در دسامبر همان سال خیابان با رویکرد معماری غربی باز سازی شد. طی زلزله ی بزرگ کانتو در سال 1923 بسیاری از مغازه ها ویران شدند و بعدا در سال 1925 با استفاده از بتن بازسازی شدند به طوری که تنها بمباران های جنگ جهانی دوم قادر به ویران کردن ان ها بود. این خیابان تقریبا دویست و پنجاه متر طول دارد و هشتاد و نه مغازه را در خود جای می دهد.

مغازه های خیابان ناکامیسه دوری خود بخشی از یک سنت هستند؛ سنت عرضه ی محصولات به زوار Senso-ji Temple. در درون خود معبد و بسیاری از نقاط خیابان های منتهی به آن جایگاه های او-میکوجی ( O-mikuji ) وجود دارد. در این جایگاه ها مردم با هدیه دادن تقریبا صد ین مردم می توانند از پیشگو ها سوال بپرسند و از آن ها پاسخ بگیرند.

 

مسیرهای رسیدن به معبد سنسوجی

برای رسیدن به Senso-ji Temple وسایل حمل و نقل عمومی مناسبی در اختیار توریست ها و شهروندان توکیو قرار گرفته است. سه خط مختلف قطار شهری برای رسیدن به این معبد قابل استفاده هستند. اگر بخواهید از متروی توکیو استفاده کنید خط گینزا شما را به ایستگاه آساکوسا و معبد سنسوجی می رساند. مسیر دوم از خط آساکوسای متروی توئی است که می توان از طریق آن به خیابان آساکوسا رسید و در خط ایسه ساکی که وابسته به شرکت راه آهن توبو است شما را به راحتی به ایستگاه آساکوسا می رساند.

ورود به صحن های مختلف و ساختمان اصلی این معبد برای عموم آزاد است و هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. البته بجز حیاط های معبد که در تمامی ساعات برای مراجعه کنندگان باز هستند، قسمت های درونی ساختمان از ساعت شش صبح لغایت پنج بعد از ظهر پذیرای گردشگران است.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره معبد سنسوجی

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های توکیو


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • خرید اینترنتی بلیط هواپیما

  ایرلاین هایی که به استانبول پرواز دارند

  استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه است که با وجود مسافت نزدیک به ایران گردشگران ایرانی زیادی به این شهر سفر می کنند. در صورتی که قصد دارید پرواز استانبول را برای سفر خود رزرو کنید، با شیوه خرید اینترنتی می توانید این کار را به سادگی انجام دهید. ایرلاین های متعددی از جمله معراج […]

 • نکات مهم برای خرید بلیط هواپیما استانبول

  با توجه به اینکه شهر استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است، مشاهده می شود سالانه گردشگران زیادی اقدام به خرید بلیط هواپیما استانبول می کنند. توجه داشته باشید که سفر به استانبول از راه های مختلف امکان پذیر است اما به طور حتم سفر هوایی به این شهر راحت تر بوده و در […]

 • هتل باسیلوس در منطقه تاریخی استانبول

  هتل باسیلوس یکی از هتل های سه ستاره ای می باشد که در منطقه تاریخی شهر استانبول واقع گردیده است. این هتل با داشتن ۲۰ اتاق می تواند خدمات و امکانات رفاهی متعددی از جمله اجاره خودرو، پارکینگ رایگان، وای فای رایگان، ماهواره و….را به مراجعه کنندگان خود ارائه دهد. قرار گرفتن هتل در قسمت […]

 • کاخ بیلربیی در استانبول

  کاخ بیلربیی در استانبول

  شهر استانبول یکی از شهرهای بی نظیر ترکیه می باشد که دارای جاذبه‌ های گردشگری متعددی است. در این بین کاخ بیلربیی در استانبول به یکی از مهمترین جاذبه های این شهر تبدیل شده است که جزو زیباترین و مجلل ترین کاخ های دوره عثمانی می باشد. این کاخ در قسمت آسیایی تنگه بسفر قرار […]

 • بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

  آشنایی با پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

  پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز را می توان یکی از بهترین کلاس های پروازی دانست که به دلیل کیفیت بالای خدماتش مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. پرواز بیزینس کلاس خدمات متوسط هواپیمایی را ارائه می دهد و همانطورکه از نام آن پیدا است اغلب افراد تجاری و صاحب منصبان از آن استفاده می نمایند. […]

 • جاذبه های شهر فاماگوستا

  فاماگوستا در قبرس ،شهر دیوارهای بزرگ

  یکی از شهرهای بسیار مهمی که در کشور قبرس قرار دارد، فاماگوستا نام دارد. این شهر که به شهر دیوارهای بزرگ نیز معروف است، از تاریخ و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است. به شهر فاماگوستا در قبرس، شهر مدیترانه ای نیز می گویند. جمعیتی که در این شهر زندگی می کنند، حدود 40.000 نفر می […]

 • فصل سفر به قبرس

  بهترین زمان سفر به قبرس چه ماه هایی از سال است؟

  در شرق دریای مدیترانه کشوری قرار دارد که با نام جمهوری قبرس در میان مردم شناخته شده است که به دلیل داشتن آب و هوای مدیترانه ای اغلب مسافران ماه سپتامبر را بهترین زمان سفر به قبرس انتخاب می نمایند. اگر چه در ماه های اکتبر و ماه می شرایط مساعدی بر کشور قبرس حاکم […]