معبد سنسوجی

بررسی کوتاه معبد سنسوجی

با معبد سنسوجی بیشتر آشنا شوید

معبد سنسوجی (Senso-ji Temple)توکیو مقصد بسیاری از گرشگران از سراسر دنیا است که سفر به ژاپن را تجربه می کنند. معابد دین بودایی در مجمع الجزایر ژاپن تعداد بسیار زیادی دارند و بسیاری افراد در این کشور پیروی طریقت بودا هستند. این معابد در شهر های مختلف این کشور وجود دارد؛ اما به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین و معروف ترین این معابد، Senso-ji Temple در شهر توکیو پایتخت ژاپن است. این معبد همچنین با نام معبد آساکوسا کانون (Asakusa Kannon Temple ) شناخته می شود.

سنسوجی (Sensō-ji ) یک معبد بودایی باستانی در منطقه ی آساکوسای شهر توکیوی ژاپن است. داستان های اساطیری این گونه می گویند که در سال 628، دو برادر یک مجسمه ی کانون ( Kannon )، الهه ی بخشندگی را از رود سومیدا (Sumida River ) صید کردند. با این که آن ها هربار مجسمه را به رود بر می گرداندند، این مجسمه هر بار به آن ها بر می گشت. به همین خاطر سنسوجی در همان نزدیکی برای الهه ی کانون ساخته شد؛ از این راه که کدخدای ده آن ها از تقدس مجسمه مطلع شد و با تبدیل کردن منزل خود به یک معبد کوچک که روستاییان بتوانند در آن کانون را عبادت کنند بر آن حرمت گذاشت. این داستان، معبد سنسوجی را به قدیمی ترین معبد توکیو بدل می کند.

Senso-ji Temple

رویداد های متعددی در طول سال در محوطه ی این معبد برگزار می شود. بزرگترین آن ها سانجا ماستوری ( Sanja Masturi )، فستیوال سالانه ی حرم آساکوسا است که در ماه می برگزار می شود. رویدادهای دیگری مانند کارناوال سامبای آساکوسا در ماه آگوست و برخی جشنواره های فروش وسایل مربوط به رسوم بومی ژاپنی نیز در اطراف این معبد برگزار می گردد.

تعداد زیادی از گردشگران ژاپنی و بین المللی هر ساله به دیدن سنسوجی می روند. محوطه ی اطراف این معبد پر است از مغازه های سنتی که به بازدیدکنندگان خدمت رسانی می کنند. این فروشگاه ها کالاهای سنتی و غذاهای سنتی ژاپن را به مردم و توریست ها عرضه می کنند. علاوه بر خوراکی ها محصولاتی مانند بادبزن های سنتی ژاپنی، کیمونو ( لباس رسمی و سنتی ژاپنی ها)، کتیبه های بودایی، شیرینی های سنتی و حتی تیشرت و لوازم جانبی موبایل در این فروشگاه ها یافت می شود.

 

تاریخچه ی معبد سنسوجی

همان طور که گفته شد این معبد به الهه ی بخشندگی یا کانون پیش کش شده است. اولین قسمت های رسمی معبد در سال 645 میلادی بنا شد و بعد از آن در سال های اولیه ی آخرین حکومت فئودالی کشور ژاپن به عنوان معبد مرکزی حکومتی استفاده گردید. دروازه ی اصلی این معبد که در فرهن ژاپن به این نوع دروازه ها توری ( Torri ) گفته می شود در سال 1727 بنا نهاده شده و یک پلاک برنزی که حاوی اسامی تمام افرادی است که در ساخته شدن آن نقش داشته اند روی آن نصب شده است.

طی جنگ جهانی دوم و بمباران هوایی دهم مارچ شهر توکیو این معبد به ویرانه ای بدل شد. این معبد بعدها بازسازی شد و به عنوان نماد تولد دوباره و صلح برای مردم ژاپن معنا پیدا کرد. در حیاط اصلی سنسوجی یک درخت وجود دارد که در جریان حمله ی هوایی مورد اصابت بمب ها قرار گرفته اما جوانه هایی از ریشه و تنه ی درخت قدیمی دوباره روییده اند. این درخت نیز همانند خود معبد به عنوان نمادی برای مردم این کشور مطرح است.

 

صحن های معبد سنسوجی

هر ساله در اواخر بهار سنسوجی میزبان فستیوال سانجا ماستوری است که 3 تا 4 روز طول می کشد و خیابان های اطراف معبد از طلوع آفتاب تا غروب مملوء از جمعیت می شود.

ورودی اصلی معبد دروازه ی کامیناریمون ( Kaminarimon ) یا دروازه ی تندر (Thunder Gate ) است. این بنای مجلل بودایی یک فانوس بزرگ کاغذی به زیبایی رنگ شده با رنگ قرمز براق با رگه های سیاه را ترسیم می کند که نمایان گر ابرهای تندری و اشعه های نور است. پشت کامیناریمون، ناکامیسه دوری و مغازه هایش وجود دارند که به دروازه ی هوزومون ( Hozomon ) یا دروازه ی خزانه (Treasure House Gate ) که دسترسی به مجموعه ی درونی را فراهم می کند، منتهی می شود.

 

خیابان ناکامیسه دوری شهر توکیو

ناکامیسه دوری (Nakamise-dōri ) یکی از خیابانی است که به معبد بودایی سنسوجی راه دارد. گفته می شود که این خیابان در قرن هجدهم، زمانی که همسایگان سنسوجی به اجازه ی ساخت مغازه ها در این خیابان دست یافتند، بنا شده است. با این حال در ماه می سال 1885 حکومت توکیو دستور داد که تمام مالکان مغازه ها را ترک کنند. در دسامبر همان سال خیابان با رویکرد معماری غربی باز سازی شد. طی زلزله ی بزرگ کانتو در سال 1923 بسیاری از مغازه ها ویران شدند و بعدا در سال 1925 با استفاده از بتن بازسازی شدند به طوری که تنها بمباران های جنگ جهانی دوم قادر به ویران کردن ان ها بود. این خیابان تقریبا دویست و پنجاه متر طول دارد و هشتاد و نه مغازه را در خود جای می دهد.

مغازه های خیابان ناکامیسه دوری خود بخشی از یک سنت هستند؛ سنت عرضه ی محصولات به زوار Senso-ji Temple. در درون خود معبد و بسیاری از نقاط خیابان های منتهی به آن جایگاه های او-میکوجی ( O-mikuji ) وجود دارد. در این جایگاه ها مردم با هدیه دادن تقریبا صد ین مردم می توانند از پیشگو ها سوال بپرسند و از آن ها پاسخ بگیرند.

 

مسیرهای رسیدن به معبد سنسوجی

برای رسیدن به Senso-ji Temple وسایل حمل و نقل عمومی مناسبی در اختیار توریست ها و شهروندان توکیو قرار گرفته است. سه خط مختلف قطار شهری برای رسیدن به این معبد قابل استفاده هستند. اگر بخواهید از متروی توکیو استفاده کنید خط گینزا شما را به ایستگاه آساکوسا و معبد سنسوجی می رساند. مسیر دوم از خط آساکوسای متروی توئی است که می توان از طریق آن به خیابان آساکوسا رسید و در خط ایسه ساکی که وابسته به شرکت راه آهن توبو است شما را به راحتی به ایستگاه آساکوسا می رساند.

ورود به صحن های مختلف و ساختمان اصلی این معبد برای عموم آزاد است و هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. البته بجز حیاط های معبد که در تمامی ساعات برای مراجعه کنندگان باز هستند، قسمت های درونی ساختمان از ساعت شش صبح لغایت پنج بعد از ظهر پذیرای گردشگران است.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره معبد سنسوجی

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های توکیو


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • آشنایی با لوکس ترین هتل های استانبول

  لوکس ترین هتل های استانبول

   هتل های استانبول  در زمان سفر استراحت کردن و بودن در هتلی شیک و مجهز بسیار مورد پسند و خواهان افراد بسیار زیادی می باشد. بر خلاف افرادی که به دنبال هتل های ارزان قیمت می باشند افراد دیگری نیزهستند که به دنبال لوکس ترین هتل ها میباشند. لوکس ترین هتل های استانبول نیز مانند […]

 • رستوران های تنگه بسفر

  بهترین رستوران های استانبول در کنار تنگه بسفر

  استانبول استانبول یکی از مشهورترین شهرها در آسیا است که به دلیل تفریح های متنوع، گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و برخی افراد برای چندمین بار به این شهر سفر می کنند. یکی از جاذبه ها، وجود رستوران های استانبول در مدل و ایده های جذاب است. این رستوران ها در اقسی نقاط […]

 • معرفی تور اتوبوسی دبی(اتوبوس شگفت انگیز)

  چگونه دبی را با تورهای اتوبوسی دبی ببینیم

  تورهای اتوبوسی دبی سفر در شهرهای مختلف با استفاده از شیوه‌های مختلفی رخ می دهد و همچنین دیدن مکان های دیدنی و سایر مواردی که در یک شهر یا کشور وجود دارد به راحتی و به وسیله اشخاص عادی و وسایل عادیامکان پذیر نمی باشد. علاوه بر آن هزینه های زیادی که به افراد تحمیل […]

 • بهترین مکان ها برای تفریحات آبی در دبی

  بهترین مکان ها برای تفریحات آبی در دبی چه جاهایی هستند؟

  دبی در تمامی دنیا به عنوان مرکز تجاری شناخته می شود. کویر اطراف این شهر و ماشین های آفرود و کمپینگ های کویر دبی بسیار معروف هستند. اما آیا دبی تنها به این تفریحات محدود می شود؟ پاسخ این پرسش یک نه بزرگ است! تفریحات آبی بسیاری در دبی وجود دارند که تابستان های گرم […]

 • اقامتی ارزان در هاستل های بوداپست

  بهترین هاستل های بوداپست  سفر ارزان یکی از دغدغه های مردم امروز بوده و فکر آنان را مشغول کرده است. اگر می خواهید سفری ارزان به مجارستان یا پایتخت آن بوداپست داشته باشید پیشنهاد ما ان است که هاستل های بوداپست را در برنامه سفر به بوداپست قرار دهید. برخی افراد فکر می کنند مجارستان […]

 • آشنایی با غذاهای محلی بوداپست

  آشنایی با غذاهای محلی بوداپست

  غذاهای محلی بوداپست غذاهای محلی بوداپست را می توان به انواع مختلفی دسته بندی نمود که هر یک از این غذاها ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته و از نظر طعم و رایحه با یکدیگر متفاوت خواهند بود. مردم مجارستان و به ویژه بوداپست اهمیت ویژه ای به خورد و خوراک قائل هستند […]

 • بررسی لوکس ترین رستوران های بوداپست

  معرفی لوکس ترین رستوران های بوداپست

  پایتخت کشور مجارستان دارای مکان های غذا خوری متنوع بسیاری است. با تاثیر گرفتن از کشور های بلوک شرق اروپا، می توان بسیاری از غذا های خاص این منطقه از جهان را در بوداپست پیدا کرد. بوداپست شهری با فرهنگ های مختلف است، به عنوان بیش از 23 درصد از این کشور یهودی هستند در […]