9 آذر 1397

کلیسای نتردام

کلیسای جامع نوتردام لوزان یکی از مهمترین مکان های مذهبی کشور سوئیس است و همچنین یک بنای بسیار تاریخی محسوب می شود. ساخت این کلیسا در سال 1170 میلادی در شهر لوزان آغاز شد. کلیسای جامع لوزان مانند دیگر کلیساهای نوتردام به نام بانوی ما نامگذاری شده است. این شیوه نامگذاری در تمامی کلیساهای اروپا و مذهب کاتولیک رایج است. کلیسای جامع نوتردام پاریس از محبوب ترین و معروف ترین کلیساهای نوتردام است. در ادامه نگاهی کلی به کلیسای جامع نوتردام لوزان خواهیم داشت و شما را با تاریخچه، معماری و مشخصات این کلیسا آشنا می کنیم.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور لحظه آخری دبی هم میتواند پیشنهاد خوبی برای شما باشند. این تور پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور  جذاب سفر کنید.

 

کلیسای جامع نوتردام لوزان

کلیسای نوتردام لوزان به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای جهان شناخته می شود که به سبک گوتیک معماری شده است. این کلیسا در شهر لوزان، کانتون وو، کشور سوئیس واقع شده است و نمای بسیار زیبایی به شهر لوزان بخشیده است. این کلیسا یکی از مهمترین بناهای مذهبی کشور سوئیس می باشد و از محبوبیت زیادی در میان ساکنان شهر لوزان و گردشگرانی که به این شهر می روند، برخوردار است. آوازه و معروفیت معماری کلیسای جامع نوتردام لوزان در سراسر جهان پیچیده و سبب شده است که سالانه صدها هزار گردشگر، برای بازدید از این بنای فوق العاده جذاب، به شهر لوزان سوئیس مسافرت کنند.

ساخت این بنا با وجود اینکه از سال 1170 میلادی شروع شده بود، در اواسط قرن بعدی به اتمام رسید. اما این پایان کار نبود و به مرور زمان بازسازی های دیگری در معماری این کلیسا صورت گرفت تا نهایتا کلیسای جامع نوتردام لوزان به آنچه الان می توانید ببینید، تبدیل شود. زمان ساخت طولانی کلیسای نوتردام لوزان سبب شده است که چندین معمار و طراح در ساخت آن دست داشته باشند. این مسئله در نهایت سبب شده است که  این کلیسا بهترین معماری، نمای زیبا و نمای داخلی جذابی داشته باشد. در ساخت کلیسای جامع نوتردام لوزان به تک تک جزئیات پرداخته شده است و یک شاهکار معماری از آن ساخته است.

 

تاریخچه کلیسای جامع نوتردام لوزان

ساخت کلیسای نوتردام لوزان در سال 1170 میلادی توسط یک معمار ناشناخته آغاز شد. سپس بعد از 20 سال، عملیات ساخت این کلیسا به دست یک معمار دیگر افتاد و تا سال 1215 میلادی آن را ادامه داد. پس از آن مسئولیت ساخت کلیسای نوتردام لوزان را “ژان کاترل” معمار سوم بر عهده گرفت، که بیشترین سهم را از ساخت این کلیسا دارد. ژان کاترل عملیات ساخت ایوان و دو برج این کلیسا را انجام داد. نهایتا یک قرن بعد در سال 1275 این کلیسا آماده شد و توسط پاپ گریگوری، به نام بانوی ما قدیس شد. لازم به ذکر است ساخت این کلیسا به معنای واقعی کلمه به اتمام نرسیده است و هنوز نیمه تمام باقی مانده است.

پنجره های رز مانند کلیسای نوتردام لوزان با بهره گیری از طرح های کتاب معماری ویلارد د ونکور، معمار قرون وسطی طراحی شده است. با شروع نهضت پروتستان، کلیسای نوتردام لوزان نیز مانند دیگر کلیساهای نوتردام که طبق مذهب کاتولیک ساخته شده بودند، تحت تاثیر اصطلاحات دینی قرار گرفت. در سال 1536 میلادی یک قسمت جدید به راس معماری این کلیسا اضافه شد و دکوراسیون رنگارنگ در داخل کلیسای نوتردام لوزان اعمال شد. سال ها بعد در قرن 18 میلادی، تغییرات دیگری در معماری این کلیسا توسط امانوئل ویوله لو دوک صورت گرفت. همچنین تغییرات دیگری در این کلیسا در قرن بیستم صورت گرفته است که از میان آنها می توان به دکوراسیون داخلی کلیسا، نقاشی مجدد و بازسازی پورتال رنگی جنوب کلیسا اشاره کرد.  

 

مشخصات کلیسای نوتردام لوزان

کلیسای جامع نوتردام لوزان از بهترین معماری سبک گوتیک فرانسوی برخوردار است. این کلیسا به عنوان یکی از برترین بناهای مذهبی و تاریخی کشور سوئیس شناخته می شود. این بنای مذهبی با برج ها و مناره های خود، نمای خاصی به شهر لوزان بخشیده است. در ضلع جنوبی کلیسای نوتردام لوزان، یک پنجره غول آسا به شکل گل رز و یک پایه معلق برای پشتیبانی از گروه سرود قرار گرفته است. نمای خارجی و ورودی کلیسای نوتردام لوزان با مجسمه های حکاکی شده و حجاری های برجسته تزیین شده است. ورودی این کلیسا در سمت غرب آن قرار گرفته است و به نام صدراعظم قرن 16 میلادی سوئیس، مونت فالکن نامگذاری شده است.

درب ورودی کلیسای نوتردام لوزان با مجسمه های شخصیت های کتاب مقدس، فرشته ها، اسقف و موجودات خیالی تزیین شده است. در داخل کلیسا یک فرش طولانی قرار گرفته است که از ورودی کلیسا تا انتهای آن کشیده شده است، این ویژگی مشابه دیگر کلیساهای انگلیسی می باشد. نقاشی های فراوانی بر روی طاقچه ها و چندین مجسمه بزرگ در ایوان کلیسای نوتردام لوزان وجود دارد. داخل کلیسای نوتردام لوزان از برترین و زیباترین معماری گوتیک فرانسوی برخوردار است. به علت بازسازی دکوراسیون، فضای مدرنی در درون این کلیسا ایجاد شده است اما نشانه هایی از طراحی قرون وسطایی هنوز در آن یافت خواهد شد.

 

نگهبانی در برج کلیسای نوتردام لوزان

لوزان یکی از شهرهایی است که در قرون وسطی برای جلوگیری از آتش سوزی و حمله دشمن، نگهبانانی را در بالای برج های بلند قرار می داد، کلیسای جامع نوتردام لوزان یکی از این مکان ها بود. گرچه امروزه اکثر بناهای شهر لوزان از جنس سنگ هستند، اما در گذشته بناهای خود را از چوب می ساختند و چندین بار نیز شهر کاملا آتش گرفته است. نگهبانانی که برای مراقبت از شهر در نظر گرفته می شدند، روی دیوارهای اطراف شهر و همچنین برج کلیسای جامع نوتردام لوزان قرار می گرفتند و از این طریق از خطر آتش سوزی و حمله دشمن جلوگیری می کردند.

برج کلیسای جامع لوزان یکی از مهمترین مکان های نگهبانی در این شهر بوده است. نگهبانان هر شب از ساعت 2 تا 10 صبح 153 پله را بالا می رفتند تا به بالای برج برسند. برج کلیسای جامع نوتردام لوزان امکان نگهبانی از 4 طرف شهر را دارد. جالب است بدانید که این رسم هنوز در شهر لوزان ادامه دارد.

 

ارگ بزرگ کلیسای نوتردام لوزان

در داخل کلیسای جامع نوتردام لوزان، یکی از فوق العاده ترین سازهای موسیقی جهان قرار گرفته است. این ساز یک ارگ بادی منحصر به فرد است که در سال 2003 به این کلیسا افزوده شده است. برای طراحی و  ساختن این ارگ بادی بزرگ بیش از 10 سال وقت گذاشته اند، این ارگ از 7000 لوله، 2 کنترل، 5 دسته و یک پدال ساخته شده است. ارگ بادی کلیسای جامع نوتردام لوزان، تنها ارگ ساخته شده در جهان است که قابلیت نواختن هر چهار سبک اصلی را دارد. کمپانی سازنده این ارگ، فیسک آمریکا می باشد که بابت ساخت آن 6.000.000 فرانک سوئیس را دریافت نموده است.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

نظرات کاربران