شهر اهواز
7 دی 1397
اهواز

معرفی پل های شهر اهواز

معرفی پل های شهر اهواز

علی بن مهزیار اهوازی نام یکی از پل های شهر اهواز می باشد که با طول 490 متری از زیباترین پل های این شهر جنوبی شناخته می شود. با ورود به شهر اهواز با پل های زیبای دیگری نیز مواجه خواهید شد که در ادامه به معرفی چند مورد از آنها خواهیم پرداخت.

 

پل سفید از پل های شهر اهواز

از دلایلی که باعث می شود توریست و گردشگران داخلی و خارجی شهر اهواز را برای تفریح انتخاب کنند پل های تاسیس شده بر روی رود کارون می باشد. یکی از پل های شهر اهواز پل سفید است که چهارمین پل معلق جهان به شمار می رود و قدمت آن به دوران پهلوی باز می گردد. از نکات جالب در رابطه با این پل نحوه احداث آن توسط شرکت خارجی است.

تاسیس و راه اندازی پل سفید توسط مهندس آلمانی آغاز شد اما در میانه راه حامی این پروژه توسط انگلیسی ها  تحت فشار قرار گرفت و لوازم و ادوات مربوط به تاسیس پل  از این فرد  پس گرفته شد.

در کنار مهندس آلمانی همسر او نیز این پروژه را همراهی می کرد که بعد از فوت همسر در اثر فشارهای روحی مراحل احداث پل را با کمترین امکانات  به انجام رساند.

این پل در سال 1315 افتتاح شد و هم اکنون از معروف ترین و در عین حال زیباترین پل های شهر اهواز شناخته می شود.

 

پل های شهر اهواز

 

معرفی پل های شهر اهواز – پل صنایع فولاد

از معروفترین پل های شهر اهواز می توان به پل صنایع فولاد این شهر اشاره کرد.  در خرداد ماه سال 1383 مراحل احداث این پل آغاز و پروژه در سال 1388 به پایان رسید. این پل با عرض 30 متر و 40 سانتی متری از طول 740 متری برخوردار است.

 پل صنایع فولاد میان دو روستای چنیبه و شهر کارون قرار گرفته است و موقعیت مکانی آن در جنوب شهر اهواز تخمین زده شده است.  در دو سمت رودخانه کارون کارخانه های صنایع دستی و نورد وجود دارند که  پل صنایع فولاد از پل های شهر اهواز باعث  ارتباط این دو کارخانه به یکدیگر شده است. با دلتابان همراه باشید  تا با دیگر پل های این شهر بیشتر آشنا شوید.

 

پل های شهر اهواز

 

معرفی پل های شهر اهواز – پل سیاه

پل سیاه یکی دیگر از پل های شهر اهواز محسوب می شود که قدمت آن  مانند پل سفید به دوران پهلوی باز می گردد.  این پل دارای طول 1050 متری است و عرض آن عدد 6 متر را نشان می دهد. 

احداث پل سیاه همزمان با تاسیس راه آهن  در سال 1308 خورشیدی انجام شد و این موضوع باعث نامگذاری این پل با نام راه آهن نیز شده است.

 از نکات مهم در رابطه با این پل استفاده از آن برای حمل مهمات و آذوقه برای نیروهای متفقین در  زمان جنگ جهانی دوم می باشد که این موضوع باعث نامگذاری آن به نام پیروزی شده است. 

پل سیاه از پل های شهر اهواز باعث اتصال راه آهن  خرمشهر- تهران – شمال به راه آهن بندر امام (ره) شده است.

 

پل های شهر اهواز

 

معرفی پل های شهر اهواز – پل سوم

برخی از پل های شهر اهواز با اعداد نامگذاری شده اند که یکی از مهمترین آنها که در سال 1349 بهره برداری از آن انجام شده است پل سوم نام دارد.  از مهمترین ویژگی های این پل نقش ترانزیتی بودن آن است چرا که در مسیر انتقال کالاهای وارد شده از بندر امام (ره) به دیگر نقاط مختلف کشور قرار گرفته است و این موضوع مهمی در رابطه با موقعیت جغرافیایی محسوب می شود.

 شمال کیانپارس با احداث این پل به میدان شهید بندر متصل شده است.  496 متر میزان طول این پل محسوب می شود که  از 16 چشمه 31 متری نیز برخوردار است. ریل هایی در زمان احداث بر روی پل سوم  برای اتصال راه آهن اهواز – تهران  قرار داده شده بود که به دلیل عدم استفاده از این ریل ها در سال 1387 از روی پل حذف گردیدند.

 

پل های شهر اهواز

 

دیگر پل های شهر اهواز

تعداد پل های شهر اهواز زیاد است که در بخش های قبلی به چهار مورد آنها اشاره کردیم. از دیگر پل های این شهر که  باعث اتصال میان خیابان سلمان فارسی و کوی تختی شده است پل چهارم نام دارد که  در سال 1354 احداث آن انجام شده است.

این پل دارای طول  576 متری است. پل پنجم اهواز نیز  با طول 480 متری برای کاهش ترافیک در خرداد 1375  در این شهر احداث  شده است.

 یکی دیگر از پل های شهر اهواز که بزرگترین  پل کابلی خاورمیانه  محسوب می شود در سال 1390 به بهره برداری رسیده است. این پل دارای چهار باند می باشد و از طول 44 متر و 643  سانتی متری برخوردار است. ا

از زیباترین پل های اهواز پل هفتم با نام پل علی بن مهزیار اهوازی دارای طول 490 متری است.

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران