هگمتانه همدان

بیشتر درباره هگمتانه همدان بدانید

فهرست مطالب

همدان با دارا بودن تعداد زیادی از جاذبه های تاریخی و همچنین طبیعی سعی دارد تا گوی گردشگر پذیر بودن را از سایر استان ها دریابد. هگمتانه همدان نیز یکی از همین جاذبه های گردشگری تاریخی فوق العاده است که بازدید از آن به هر تاریخ دوستی پیشنهاد می شود. با دلتابان همراه شوید تا نکات مهمی را درباره هگمتانه همدان که تاکنون نمی دانستید را برای شما بازگو کنیم.

هگمتانه همدان

هگمتانه یکی از قدیمی ترین شهر های ایران بوده است که در واقع پایتخت مادها و همچنین پایتخت تابستانی هخامنشیان نیز به شمار می رفته است. از این رو می توان قدمت این مکان تاریخی را چیزی بالغ بر سه هزار سال تخمین زد. یونانیان به هگمتانه اکباتان می گفته اند. همچنین از جمله مهم ترین نکات مربوط به هگمتانه همدان این است که اولین پایتخت ایران بوده است و توسط هرودوت ساخته شده است. در متون تاریخی آمده است که این مکان دارای هفت دیوار بوده است که هر یک به رنگ یکی از سیاره های منظومه شمسی بوده است.

زمانی که مادها از کوروش شکست می خورند هگمتانه نیز به تسخیر کوروش در می آید. درباره جغرافیای هگمتانه همدان باید بدانید که بر روی تپه ای واقع شده است که به تپه هگمتانه معروف است. این مکان در حال حاضر در مرکز شهر همدان و در دو طرف خیابان اکباتان قرار گرفته است. همچنین یکی دیگر از نکات جالب درباره هگمتانه همدان این است که به عنوان پهناور ترین و وسیع ترین تپه باستانی ایران شناخته می شود.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

خرید بلیط چارتر

شهر همدان

معماری فوق العاده هگمتانه همدان

درباره اینکه چرا این مکان ساخته شده است بحث های بسیاری مطرح می باشد ولی چیزی که مشخص است نوع معماری منحصر به فرد آن است. گمانه زنی ها بر این است که این مکان به شکل قصری بزرگ به وسعت چهل هکتار ساخته شده بوده است. معماری اصلی آن به صورت هفت قلعه می باشد که به صورت متصل و تودرتو بوده اند. هر یک از هفت قلعه از بیرون به داخل برای سکونت و کاربری های مخصوص ساخته شده بوده اند که قلعه هفتم و درونی ترین آن ها به عنوان کاخ پادشاه برگزیده شده است.

رزرو هتل ارزان

hegmatane.hamedan

آثار کشف شده از هگمتانه همدان

از این مکان تاکنون آثار مختلف و اشیا قدیمی گران بهایی کشف شده است. نمونه آن ها نیز لوح زرین آرشام می باشد که با طلای ناب ساخته شده است و ابعادی به طول سیزده در هشت سانتی متر دارد. نوشته های این لوح نیز به خط میخی و به زمان هخامنشیان باز می گردد. الواح زیادی از این مکان تاکنون کشف شده اند که لوح زرین آریارامنه از دیگر این لوح ها می باشد که البته توانسته است لقب قدیمی ترین شی کشف شده از هگمتانه همدان را نیز نصیب خود کند. از جمله اشیا کشف شده در این مکان می توان به ریتون سر شیر اشاره نمود که به شکل جامی طلایی می باشد. همچنین یک ریتون دیگر به شکل سر بز به همراه کاسه سیمین خشایار شاه کشف گردیده است.

بلیط هواپیما کیش

جاذبه های همدان

چگونه به بازدید از هگمتانه بروید

هگمتانه  دقیقا در مرکز شهر همدان قرار گرفته است و می توانید با استفاده از حمل و نقل عمومی و یا با خودرو شخصی تان به این مکان برسید. همچنین به خاطر داشته باشید تور های متنوعی نیز برای بازدید از این مجموعه وجود دارد که به شما نکات مهم و توضیحات لازم را درباره هگمتانه همدان ارائه خواهند داد.

نکات مربوط به بازدید از هگمتانه همدان

هگمتانه کهن ترین پایتخت ایران است که از زمان ماد ها تاکنون وجود داشته است. تعداد زیادی از اکتشافات به عمل آمده در این مکان به موزه ملی ایران برای نگهداری آورده شده اند پس اگر مایل هستید تا آن ها را نیز از نزدیک ببینید به موزه ملی ایران نیز سری بزنید. همچنین هگمتانه که از با ارزش ترین مکان ها برای افراد علاقه مند به تاریخ می باشد پس اگر اهل تاریخ و علاقه مند به باستان شناسی هستید سری به هگمتانه همدان بزنید. هگمتانه  توانسته است به ثبت میراث فرهنگی به عنوان یکی از میراث های ملی ما برسد پس لازم است تا در حفظ و نگهداری آن کوشا بوده و از هر عمل در جهت نابودی این مکان باستانی خودداری نماییم.

دلتابان امیدوار است تا اطلاعات مفیدی را درباره هگمتانه در اختیار شما قرار داده باشد. امیدواریم از سفر به همدان لذت برید و یک روز خوب را در بازدید از هگمتانه همدان داشته باشید از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

hamedan.city

 

نظرات کاربران