بیستون کرمانشاه

هر آنچه درباره بیستون کرمانشاه باید بدانیم

فهرست مطالب

بیستون کرمانشاه

13بیستون کرمانشاه کوهی که همواره مورد توجه افراد در قرون گذشته بوده است امروزه نیز از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه می باشد و از جهات بسیاری برای این استان و مردم تمامی ایران و جهان حائز اهمیت است. این کوه از نظر ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بیستون کرمانشاه هفتمین صخره مرتفع جهان را در خود قرار داده است. آب و هوای مساعد و پیشینه تاریخی و ادیانی که در این شهر وجود داشته اند نیز بر محبوبیت و شهرت بیستون کرمانشاه افزوده اند و این شهر را برای بسیاری از هموطنان و گردشگران خارجی به عنوان مقصدی برای سفرهایشان پررنگ کرده اند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا همه ی ناگفته ها را در رابطه با بیستون کرمانشاه بشنوید.   

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

تور ترکیه ارزان

بیستون کرمانشاه

موقعیت جغرافیایی بیستون 

شما می توانید منطقه تاریخی بیستون کرمانشاه را در 25 کیلومتری شرق کرمانشاه و در اتوبان کرمانشاه همدان ببینید. خارج از شهر کتیبه تاریخی بیستون و فرهاد تاش به چشم شما می رسند و تنها کافی است که لحظاتی را در کنار جاده برای دیدن این فضای شگفت انگیز توقف کنید. آب و هوای مناسب این ناحیه و واقع شدن در مسیر بابل-بغداد به همدان نیز بر اعتبار این ناحیه افزوده است.

تور ارمنستان ارزان

 

پیشینه تاریخی نامگذاری بیستون کرمانشاه

ابتدا بیستون را بغستان می‌خواندند که ترکیب دو کلمه بغ به معنی خدایان و ستان پسوند مکان بود. این نام برای اولین بار در کتاب نویسنده یونانی دیودوروس سیکولوس برده شد و این شخص سنگ نبشته را کار الهه آشوری الهه سمیرامیس خوانده و بیان کرده که این نوشته هدیه‌ای به اهورا مزدای بزرگ بوده. بستان و بیستون نیز دیگر نام‌های این بنای تاریخی در بیستون کرمانشاه می‌باشند.

بیستون کرمانشاه

آثار تاریخی  کرمانشاه

در محوطه تاریخی بیستون آثار ارزشمندی در این مجموعه قرار دارند که عبارتند از: نقش و کتیبه داریوش هخامنشی، مجسمه هرکول، کتیبه و نقش گودرز، فرهاد تراش، بنای اشکانی، سرستون‌های دوره ساسانی، دیوار ساسانی، نقش به لاش اشکانی، بنای ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، تپه نادری، پل خسرو، کاروانسرای شاه عباسی، وقف نامه شیخ علی خان زنگنه، نقش مهرداد دوم، کتیبه‌های اسلامی، غار شکارچی، صفه و دیوار مادی، پل صفوی، ساختمان ساسانی و غیره می‌باشد. که در میان این آثار نقش و کتیبه داریوش هخامنشی از همه پر اهمیت‌تر می‌باشد.

تور ارزان مشهد

بیستون کرمانشاه

کتیبه داریوش در بیستون

کتیبه داریوش پر اهمیت‌ترین و معتبرترین کتیبه‌ای می‌باشد که تاکنون در جهان شناسایی شده و این اثر ارزشمند به عنوان یکی از میراث فرهنگی بشری از سوی سازمان یونسکو به رسمیت شناخته شده و ثبت جهانی شده است. در سال 522 قبل از میلاد داریوش کبیر نقشی از خود، فروهر، دو تن از بزرگان پارسی، گومات مغ و نه تن از شاهان مغلوب را بر دیاره‌ی کوه بیستون کرمانشاه حک می‌کند. و علاوه بر این نقش فرامین و اندرزهای خود را به صورت کتیبه‌ای بر دل کوه بیستون حجاری می‌کند. داریوش شاه در این کتیبه شرح فتوحات خود را به خط میخی و به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی بر دل سنگ نگاشته است. عظمت این کتیبه به گونه‌ای است که فقط زبان پارسی باستان آن دارای 414 سطر می‌باشد.

در این کتیبه داریوش شاه علاوه بر شرح فتوحات خود از اهورا مزدا خدای نیکی بسیار یاد کرده و انسان‌ها را به راست گفتاری و نیک کرداری دعوت کرده است. در ادامه ترجمه چند جمله از این کتیبه را برای شما آورده‌ایم:تو که از این پس شاه خواهی بود، خود را قویاً از دروغ بپایی اگر چنان فکر کنی کشور من در امان باشد. مردی که دروغ گو باشد او را سخت کیفر ده.ستون پنج بند شش: داریوش شاه گوید آن که اهورا مزدا را به پرستو چه زنده چه مرده، برکت از آن او خواهد بود.

kermanshah

تندیس هرکول 

یکی دیگر از مهم‌ترین آثار تاریخی که در محوطه بیستون کرمانشاه قرار دارد مجسمه هرکول می‌باشد. هرکول شخصیتی اسطوره‌ای در یونان است که نماد شجاعت، قدرت و مظهر مردانگی بوده و قدرتی مافوق بشری داشته و در میان مردم یونان از اهمیت و تقدس بالایی برخوردار است. در کوه بیستون کرمانشاه نیز مجسمه‌ای از هرکول در دل کوه حجاری شده است که قدمت آن به چیزی حدود 153 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد و بنا بر شواهد و روایات در اواخر حکومت سلوکیان ساخته شده است. طول این مجسمه عظیم یک متر و چهل و هفت سانتی متر می‌باشد.

در پشت تندیس هرکول کتیبه‌ای قرار دارد که به زبان یونانی بوده و در کنار آن نقش‌هایی از کمان و تیردان و درخت زیتون حجاری شده است. در کنار درخت زیتون نیز گرزی بزرگ به چشم می‌خورد. تندیس هرکول دارای ریش‌های مجعد و بلند بوده و بر روی پوست شیری که اندازه آن حدود دو متر می‌باشد تکیه داده و در دست چپ خود جامی را نگه داشته است. تندیس هرکول در سال 1377 در حین انجام عملیاتی راه سازی کشف شده است.

نظرات کاربران