ارگ علیشاه تبریز

همه چیز درباره ارگ علیشاه تبریز

فهرست مطالب

تبریز یکی از پر جاذبه ترین شهرهای ایران است. شهری که می توانید در جای جای آن نماد های فرهنگی و تاریخی ایران را ببینید. ارگ علیشاه تبریز که به ارگ تبریز نیز شهرت دارد از آن دسته مکان هایی است که دارای پیشینه و قدمت تاریخی بالایی می باشد. همراه دلتابان باشید تا یک تور رایگان را برای شما به ارگ علیشاه تبریز برگزار کنیم.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

ارگ علیشاه تبریز

این ارگ متاسفانه بخش های زیادی از آن تخریب شده است و در حال حاضر تنها بخش ایوان جنوبی آن پا بر جای مانده است. ساخت این ارگ به قرن هشتم هجری باز می گردد. هدف اصلی از ساخت این ارگ در واقع بنای یک مسجد بوده است که بعد ها با استفاده از دیوار هایی که برای ساخت این مسجد ناتمام ماند اقدام به احداث یک دژ نظامی کردند. در دوران قاجار نیز بیشترین استفاده نظامی از این قلعه صورت گرفت. بخش هایی از این ارگ در زمان پهلوی تخریب شد بخش های دیگر نیز پس از انقلاب تخریب گردید. ارگ علیشاه تبریز در واقع نمادی از معماری و تاریخ دوره ایلخانیان در ایران بوده است.

خرید بلیط چارتر

 ارگ علیشاه تبریز

معماری ارگ علیشاه تبریز

در مورد پیشینه این قلعه گمانه زنی های بسیاری بوده است. افرادی که در زمان های دور به ایران سفر کرده اند از این ارگ در خاطرات و سفرنامه های خود اینگونه یاد کرده اند که قلعه ای بزرگ با سقف های کاشی کاری شده به همراه یک استخر بزرگ بوده است. در اصل از این ارگ به عنوان مسجد استفاده می شده است و بنای اصلی آن نیز بر همین کاربری ساخته و معماران بر رویش کار کرده اند. همچنین برخی از کارشناسان نوع معماری را مربوط به بقعه و آرامگاه دانسته اند ولی آن چیزی که مشخص است ارگ علیشاه تبریز در ابتدا کاربری مسجد داشته و پس از آن نیز در دوره قاجار به دژ نظامی تبدیل شده است که چند بار نیز توسط نیرو های مهاجم روسی به اشغال درآمده است و دوباره پس گرفته شده است.

همچنین در تمام سفرنامه های قدیمی متفق القول ذکر شده است که ارگ علیشاه تبریز دارای یک معماری باشکوه و زیبا بوده است به طوری که چشم هر بیننده ای را مجذوب می کرده است. افراد و پژوهشگران زیادی  بر روی معماری فوق العاده این بنا تاکنون تحقیق کرده اند. همچنین جالب است بدانید که برای اینکه بتوان ارگ علیشاه تبریز را در مقابل زلزله مقاوم نمود در ابتدا و در هنگام ساخت از تخته های چوبی در ساخت ارگ استفاده شده است.

رزرو هتل

 ارگ علیشاه تبریز

بخش های مختلف ارگ علیشاه

قبل از تخریب این بنا و تنها باقی ماندن یک ایوان از آن این ارگ دارای شکوه و جلال زیادی بوده است و بخش های مختلفی نیز در آن وجود داشته است. بخش هایی نظیر بنای شمالی، مناره ها، پلکان، آوار طاق، دیوار شرقی و بنای سوم، محراب، پایه و صفه دیوار های ارگ، طاق ایوان.

tabriz.city

چگونه به ارگ علیشاه تبریز بروید

برای حفظ میراث باستانی و ملی کشورمان لازم است تا از آن ها بازدید کرده تا به دست فراموشی و بی توجهی سپرده نشوند. پس در سفر به تبریز حتما به سراغ بازدید از ارگ علیشاه بروید. شما می توانید به آسانی با وسایل نقلیه عمومی خود را به این مکان تاریخی برسانید. اتوبوس های بی آرتی در ایستگاه میدان ساعت یکی از نزدیکترین ایستگاه ها به ارگ علیشاه می باشند. همچنین می توانید با خودرو شخصی تان نیز به سمت میدان ساعت رفته و حتی از دور ارگ علیشاه را ببینید.

نکات مهم در بازدید از ارگ علیشاه تبریز

به خاطر داشته باشید که حفظ این میراث گران بها تاریخی بر عهده ماست. با ساخت و ساز های صورت گرفته در اطراف این ارگ، تا حدود ارگ علیشاه تبریز در معرض نابودی قرار گرفته است از همین رو فرصت را غنیمت شمرده و زودتر به بازدید این مکان تاریخی بروید. همچنین برای بازدید از ارگ علیشاه لازم به پرداخت هزینه نیست و ورود و بازدید برای عموم آزاد می باشد. زمان بازدید نیز از ساعت نه و نیم صبح تا قبل از غروب آفتاب می باشد. همچنین می توانید در بازدید از ارگ علیشاه به آسانی به بازار های اطراف آن نیز سر بزنید و به خرید کردن بپردازید.

دلتابان این پیشنهاد را به شما می کند تا هر چه زودتر به بازدید از ارگ علیشاه تبریز بروید و با یکی از نماد های تاریخی تبریز از نزدیک آشنا شوید به خاطر داشته باشید که این ها میراث و سرمایه های ملی ما هستند و باید نسبت به تخریب و نابودی آن ها دغدغه مند باشیم.

خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی

tabriz.arg

 

نظرات کاربران