آنچه درباره درختان افسانه‌ای بائوباب نمی‌دانستید!

درختان افسانه‌ای بائوباب یا بشکه‌های طبیعی درختی یکی از جالب‌ترین و شگفت آورترین انواع درختان است که زیبایی منحصر به فردی داشته و مانند درخت واژگون دیده می‌شود. این درختان در مناطق استرالیا و کشور آفریقا می‌رویند و کنیا بسیاری از این درختان را در دل خود جای داده است. سفر به کنیا دلایل مختلفی دارد و درختان بائوباب نیز می‌توانند یکی از این دلایل باشند. این درخت برگ ریز بوده و به همین دلیل برگ‌هایش را به صورت مداوم می‌ریزد و این امر باعث شده که ساقه‌های آن به مانند ریشه جلوه کنند. ارتفاع این درخت ۵ الی ۳۰ متر بوده و قطر آن بین ۷ تا ۱۱ متر خواهد بود.

طی سالهای اخیر درختان افسانه ای بائوباب در حال انقراض بوده اند و متاسفانه طی دهه اخیر ۸ درخت از ۱۳ درخت بائوباب واقع در آفریقا خشک شده‌اند. هریک از بخش‌های درخت بائوباب کارایی‌های متفاوتی دارد و به عبارتی هیچ دور‌ریزی از آن شاهد نیستیم. در این مطلب از دلتابان می‌خواهیم مطالبی را بیان کنیم که شاید کمتر شنیده باشید:

افسانه درختان بوئوباب کنیا

راز درختان افسانه‌ای بائوباب

درختان بائوباب از جمله درختان زیبا و منحصر به فرد شناخته می‌شوند که ظاهری خاص داشته و قطعا باعث جلب توجه خواهند شد. این درختان عمر بسیار زیادی دارند و تنها تعداد کمی از آنها امروزه باقی مانده‌اند. مراقبت‌های خاصی از این درختان کم نظیر انجام می‌شود تا نسل آنها منقرض نشود و خوشبختانه تا حالا این عملکرد جواب داده و شاهد حفظ درختان بائوباب باقی‌مانده هستیم.

این درختان ویژگی‌های متعددی نیز دارند که آنها را به یک ابر‌درخت زیبا تبدیل کرده است و در حالت کلی می‌تواند یک معمای جالب باشد! تنه درخت بائوباب یکی از دلایل جلب توجه به آن است و یکی از جالب‌ترین انتخاب‌ها برای گرفتن عکس به شمار می‌رود چرا که در ایران چنین درختی یافت نمی شود.

انقراض بائوباب

قطعا این مورد بسیار غم انگیز است که سالها بعد دیگر نتوان درختان بائوباب را در هیچ یک از کشور‌های جهان مشاهده کرد! طی آزمایش‌های انجام شده یکی از این درختان به نام پانک که در زیمبابوه قرار گرفته بود بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ از بین رفت. جالب است بدانید این درخت بر اساس آزمایش‌های انجام شده سنی حدود ۲۴۵۰ سال داشت.

تغییرات آب و هوایی اصلی‌ترین دلیل آسیب رسانی به درختان بائوباب است و همین مشکل باعث افتادن این درختان می شود. نبود بارندگی‌های مناسب و در نتیجه کمبود آب در وجود درختان بائوباب از جمله دلایل افتادن این درختان افسانه ای به شمار می‌رود و در صورتی که ذخیره آب آن کافی نباشد شاهد افتادن آن خواهیم بود.

منظره ای از درختان بوئوباب

افسانه درخت بائوباب

افسانه‌های مختلفی برای درختان بائوباب ذکر می‌شود که برخی از این افسانه‌ها کلی و برخی مربوط به نوع خاصی از بائوباب است. در زیمبابوه برخی از مردم بر این باورند که بائوباب جزو نخستین درختانی است که توسط خداوند خلق شد. به گفته آنان درخت بائوباب به دلیل اینکه به سایر مخلوقات مثل گورخر با غرور نگاه کرد خداوند برای تنبیه کردن آن را به صورت برعکس به دل خاک فرستاده است که البته به افسانه‌ای بیش شباهت ندارد.

این افراد اعتقاد دارند که سر درخت در زمین قرار گرفته و این ریشه هایش هستند که در فراز درخت به چشم می‌خورند. کوندوکامواله یکی از درختان بائوباب در زامبیا است که افسانه جالبی نیز دارد. این درخت ۱۵۰۰ ساله است و افسانه آن به گونه‌ای است که؛ یک مرد عاشق ۴ زن بوده و وقتی که می‌فهمد زن‌ها عاشق یک مرد هستند اقدام به کشتن آنها می‌کند. رنیلا بزرگترین درخت بائوباب جهان بوده که با قدمتی حدود ۲ هزار‌سال در آفریقا قرار‌گرفته و به عنوان کهن‌ترین در نوع خود شناخته می‌شود.

تنه درختان

اگر بخواهیم به جالب‌ترین حقایق درباره بائوباب‌ها بپردازیم تنه این درخت که 7 الی 11 متر است یکی از عجیب‌ترین‌ها خواهد بود. تنه درخت می‌تواند ۱۲۰ هزار لیتر آب را در خود ذخیره کند و البته این تنها در شرایطی امکان پذیر است که با خشکسالی روبرو باشیم و دلیل این امر محافظت از خود در برابر کم‌آبی است.

اوضاع درختان افسانه ای کنیا

درختان بائوباب قرن ۲۱ بسیار جنجالی داشته اند و این قرن روی خوش به درختان بائوباب نشان نداده است. در این قرن درختان بائوباب در آفریقا شروع به افتادن کردند و به همین دلیل ممکن است چند سال بعد دیگر شاهد وجود چنین درختان زیبا و منحصر به فرد نباشیم. دانشمندان دلیل افتادن و امکان انقراض این درختان را عوامل زیر می‌دانند:

–    بیماری درخت بائوباب

–    دهیدراته شدن درخت

–    افزایش گازهای گلخانه ای

–    افزایش میزان دما جهانی

–    تغییرات آب و هوایی دنیا

کاربرد درختان بائوباب

بسیاری بر این باورند که درختان بائوباب تنها جنبه زیبایی دارند اما این درخت کاربردهای متنوعی نیز دارد که این کاربردها از قرار زیر هستند:

برگ‌ها: برگ‌های بائوباب به عنوان خوراک کسانی است که تمایل به خوردن برگ درختان دارند. پس از خشک شدن برگ‌های بائوباب و آسیاب آن به عنوان آرد برای پختن نان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر‌میوه: پودر‌میوه بائوباب مواد‌مغذی مانند: آب، پتاسیم، کربوهیدرات، کلسیم، آهن، پروتئین و چربی را دارد. در کشور آنگولا میوه درخت بائوباب جوشانده شده و از آن به عنوان نوشیدنی و برای تولید بستنی استفاده می‌شود. پودر میوه در کشور زیمبابوه به عنوان غذا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میوه درخت: میوه درختان بائوباب اندازه‌ای شبیه به نارگیل داشته و پوسته‌ای مخملی دارند و وزن آن نیز به یک و نیم کیلوگرم می‌رسد. این میوه سرشار از ویتامین سی، فسفر، پتاسیم و کربوهیدرات بوده و به همین دلیل از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

تنه درخت بائوباب: تنه این درخت کاربردهای متنوعی دارد و یکی از کاربردهای آن الوار است. تنه درخت بائوباب پس از خالی شدن به عنوان انبار دانه و بذر نیز کاربرد دارد. تنه درخت برای ذخیره آب نیز کاربرد دارد و گاهی اوقات مردم به عنوان تابوت نیز از آن استفاده می‌کنند.

پوست درخت بائوباب: درختان بائوباب کاربردهای بسیار زیادی دارند. تور‌صیادی، طناب و کیسه از جمله اصلی‌ترین موارد استفاده تنه این درخت است. تنه این درخت بو و عطر خاصی دارد و به همین دلیل به عنوان ادویه جات نیز به کار می‌رود.

نظرات کاربران