معرفی پوشش گیاهی و حیات وحش در لنکاوی
جاذبه های گردشگری - پوشش گیاهی در لنکاوی جاهای دیدنی لنکاوی حیات جانوری در لنکاوی حیات وحش در لنکاوی لنکاوی در مالزی
  • ۱۵ تیر ۱۳۹۸
  • نظرات: 0
  • بازدید: 4641
  • لایک:
    0

لنکاوی

لنکاوی مجمع الجزایری تشکیل شده از 104 جزیره می باشد که در ساحل غربی مالزی واقع است. این منطقه توسط دریای فیروزه محاصره شده و داخل جزیره اصلی ترکیبی از زمین های بکر و زیبا و تپه های پوشیده از جنگل است. سواحل این مجمع الجزایر پوشیده از شن های روان و داغ است که حرکت بر روی آنها یا دراز کشیدن بر شن حس بسیار لذت بخشی برای مسافران به همراه می آورد. طبیعت این منطقه و حیات وحش آن بسیار زیبا و نفس گیر است، از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله اطلاعاتی در مورد پوشش گیاهی و حیات جانوری لنکاوی ارائه کنیم.

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید ، تور گرجستان  هم میتوانند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. این تور پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است.برای مشاهده قیمت تور گرجستان نیز می توانید به سایت دلتابان مراجعه کنید.

 پوشش گیاهی در لنکاوی

این منطقه در طول سال سه فصل را تجربه می کند، فصل خشک و آفتابی (از آذر تا فروردین)، فصل بینابینی (اردیبهشت تا مرداد) و فصل باران (از شهریور تا آبان). بسیاری از جزایر این منطقه خالی از سکنه هستند و مملو از جنگل های استوایی با پوشش گیاهی خاص این منطقه می باشند. اصولا لنکاوی را به خاطر جزایر سرسبزش می شناسد. اما بافت گیاهی جزیره اصلی لنکاوی در 200 سال گذشته به زمین های کشاورزی تبدیل شده است. جزیره اصلی به صورت شهر درآمده و دارای جاده، فرودگاه و امکانات گردشگری است.

با این وجود دیگر جزایر اصلی چندان تغییری نداشته اند و شکل اولیه خود را حفظ کره اند. با توجه به الگوی بارش پوشش گیاهی خاصی در این منطقه وجود دارد. با توجه به فصل خشک که طولانی تر از دو فصل دیگر است، پدیده های زیست محیطی متنوعی در این جا اتفاق می افتند، به عنوان مثال فصل جوانه زنی در مرداد ماه است و بسیاری از گیاهان و گل ها، تازه در این فصل شکوفه می دهند.

انواع گونه های گیاهی

این جزایر پوشش گیاهی غنی دارند و هنوز هم زیستگاه های دست نخورده و بکر بسیاری در اینجا قرار دارد. در مطالعاتی که از قبل انجام شده بیان گردیده است که در لنکاوی 500 گونه گیاهی مختلف که به 125 خانواده از گیاهان متنوع مربوط می شوند وجود دارند. در بین این گونه ها، 30 مورد یافت شده اند که بومی و خاص این منطقه هستند. پزشکان محلی از ارزش بالایی این گیاهان باخبر هستند و از آنها برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. لنکاوی به دلیل تنوع ارکیده های وحشی خود شهرت جهانی دارد. متاسفانه در گذشته، استخراج بیرویه و بدون جایگزین این گونه کمیاب و خاص باعث شده که ارکیده وحشی لنکاوی به شدت در خطر انقراض باشد. د گونه بسیار زیبا این ارکیده ها عبارتند از: ارکیده خوابیده پفیوفیدیلوم نایووم و ارکیده های رنگارنگ فلانوپسیس فلچوریما.

جنگل های لنکاوی

پوشش گیاهی در لنکاوی به شدت تحت تاثیر عناصر زمین شناسی است. سواحل شرقی این جزیره با درختان استوایی بلند پوشیده شده است. در واقع سواحل شرقی دارای گرانیت و آهک هستند و برای رشد این گونه گیاهی از اهمیت بالای برخوردار می باشند. به دلیل ترکیبات مختلف عناصر در خاک این منطقه است که گونه های گیاهی با تنوع بسیار زیاد در لنکاوی یافت می شوند. همچنین در صخره ها و سواحل شنی نیز جنگل های پراکنده قرار دارند. گونه گیاهی مانگرو در حاشیه رودخانه یافت می شوند و مرز زمین های کشاورزی و جنگل اصلی هستند.جنگل های لنکاوی دارای ساختار استوایی هستند یعنی بخش از گیاهان که رشد بالایی دارند و نیاز به نور خورشید زیاد دارند بسیار رشد می کنند و بالا می روند. به گونه ای که ارتفاعشان از بقیه درختها بیشتر می شود، سپس در زیر آنها فضا برای رشد گیاهان دیگر فراهم می آید.

درست است که میزان بارش باران در لنکاوی بالاست اما وجود این درختان بلند همچون چتر عمل کرده و گیاهان دیگر را از شدت بارش مصون نگه می دارد و آب به طور معقول در اختیار آنها قرار می گیرد. خاک این جزایر به دلیل وجود عناصر زمینی و نیز آب فراوان بسیار حاصل خیز است.در نتیجه علاوه بر درخت های بلند و درختانی با ارتفاع کمتر، سطح زمین پوشیده از انواع بوته هایی سایه دوستی است که برای رشد به محیط خنک تر نیاز دارند. از این رو می توان گفت پوشش گیاهی در لنکاوی به صورت طبقه ای است.

حیات جانوری در لنکاوی

با توجه به کمبود جمعیت انسانی، گونه های گیاهی مختلف و آب و هوای مناسب گونه های جانوری متعددی اعم از پرندگان، پستانداران و خزندگان در این منطقه وجود دارند. لنکاوی دارای طیف وسیعی از گونه های مختلف پرندگان است. بسیاری از این پرندگان مهاجر هستند و از سواحل آسیای شمالی به این مناطق می آیند تا زمستان را سپری کنند. اسم لنکاوی از گونه ای عقاب قهوه ای گرفته شده است. در واقع این منطقه زیستگاه اصلی عقاب قهوه ای مالزی است. این عقاب ها بیشتر از ماهی و پستانداران تغذیه می کنند و نماد لنکاوی هستند.

پرنده اصلی این منطقه مرغ ماهی خوار است. مرغان ماهی خوار دریایی موجود در این جزیره از تمامی مرغان دریایی در بریتانیا بیشتر هستند. این پرندگان شمال مانگرو را به عنوان خانه خود برگزیده اند. با توجه به حجم زیاد گیاهان و گل ها بیش از 250 گونه مختلف از پروانه ها در این جزیره ثبت شده اند. برخی از این پروانه ها بسیار نادر هستند و تنها در لنکاوی یافت می شوند. در مورد پستانداران نیز باید گفت که تنوعشان بسیار زیاد است زیرا گونه شکارچی در این منطقه کمتر است. بیش از 32 گونه موش و پستانداران کوچک در این جزیره یافت شده اند.

[cn-suggest-posts sts=”بررسی و شناخت غذاهای سنتی لنکاوی” stl=”https://deltaban.com/exploring-recognizing-traditional-langkawi-foods/” sbs=”خرید بلیط چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

پستانداران لنکاوی

اگر با قایق به گشت زنی در غارهای لنکاوی بپردازید، بدون شک وقتی وارد غارهای آبی این جزیره شدید با انوع گونه های خفاش مواجه می شوید. درون غارها بسیار تاریک است و محل مناسبی برای زندگی خفاش ها می باشد. اکوسیستم به گونه ای است که تعادل حفظ شود از این رو خفاش ها تنها شکارچیان پستانداران کوچک در لنکاوی نیستند. مارها با توجه به وجود بافت گیاهی بهم تنیده و رودخانه های ریز و درشت بسیار زیاد در لنکاوی، شکارچی اصلی موش ها و پستانداران کوچک هستند. مارهای مختلفی از گونه های متنوع مانند مامبا، افعی، مار آبی و … در این جزیره وجود دارند.

پوشش گیاهی و حیات وحش در لنکاوی

میمون های لنکاوی

دو گونه میمون پریماتا در لنکاوی وجود دارند. دیگر گونه ای که به واسطه درختان استوایی در این ناحیه حضور دارند ماکاها (نوعی بوزینه) هستند. ماکاهای دم بلند یا ماکاهای خرچنگ خوار و ماکاهای داسکی لیف یا برگ خوار از میمون های موجود در لنکاوی هستند. رنگ این میمون ها سیاه و خاکستری است و دور چشمانشان حلقه سفید رنگی وجود دارد. بنابراین شناسایی آنها بسیار ساده است. این میمون ها در طول روز به دسته های کوچکی تقسیم می شوند و به دنبال غذا می روند اما در هنگام غروب جمع شده و با ساحل می آیند تا به کودکان خود غذا دهند.کودکان این گونه میمون ها دارای خز های قهوه ای رنگی بسیار زیبایی هستند. گونه میمون دیگری که در لنکاوی هستند لمورهای پرنده می باشند. حرکت آنها در شب به شکل پرواز پتویی است که پا دارد.  

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

0
می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *