23 خرداد 1400
راهنمای سفر

لذت سفر به ارمنستان در دوران کرونا

ارمنستان یکی از همسایه‌های ایران می‌باشد که در مرز شمالی واقع شده است. کشور کوچکی که تنها ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و در طول تاریخ همواره با ایران رابطه دوستانه داشته است. سفر به ارمنستان بسیار راحت بوده و بدون نیازی به ویزا می‌توانید به این کشور کوچک و زیبا سفر کنید. برای سفر به ارمنستان با در دست داشتن پاسپورت هم می‌توانید با استفاده از اتوبوس و یا خودروی شخصی به این منطقه وارد شوید، و یا اگر علاقه‌مند به سفر هوایی هستید به راحتی خود را به این کشور برسانید.

شیوع ویروس کرونا بسیاری از پارامترها مهاجرتی را تغییر داده است و امروزه سفر به کشورهای مختلف در دنیا به راحتی ۲ سال گذشته نیست و باید یک سری قوانین و مقررات رعایت کنید.

در این مطلب صفر تا صد سفر به ارمنستان را با هم بررسی خواهیم کرد، پس با دلتابان در تور ارمنستان همراه باشید.

شیوع کرونا در زمان سفر به ارمنستان

شیوع کرونا در زمان سفر به ارمنستان

ده روز بعد از مشاهده نخستین کرونا در استان قم و اعلام رسمی آن در ایران، در اواسط اسفند ماه سال ۱۳۹۸ اولین مورد کرونا در خاک‌های ارمنستان مشاهده شد و همین موضوع موجی از ترس و وحشت را در این کشور کوچک راه انداخت.

در نتیجه رئیس جمهور تصمیم گرفت منافع اقتصادی را فدای امنیت مردم کند و اینگونه دستور به قرنطینه کامل کشور و منع تردد عبور و مرور در شهرهای کشور را داد. با اعلام وضعیت اضطراری در کشور، به طور رسمی و دستوری کسب و کارها تعطیل شدند و مردم مجبور شدند در خانه‌های خود بمانند، اما بعد از گذشت مدتی با توجه به وضعیت اقتصادی ارمنستان دولت به ناچار مجبور شد بعضی از کسب و کارها را باز کند. در کنار بازگشایی مشاغل وضعیت اضطراری تا شهریور ماه تمدید شد.

در اقدامی جنجال برانگیز دولت به ارتش دستور داد تا تمام مکالمات مردم بررسی شود تا از این طریق بتوانند افرادی که ویروس کرونا مبتلا هستند، اما بیماری خود را پنهان می‌کند پیدا کرده و قرنطینه کنند تا شیوع ویروس کرونا گسترش پیدا نکند. سفر به ارمنستان در این مواقع نیاز به رعایت پروتکل ها خواهد داشت.

در حالی که وضع اندکی در حال بهتر شدن بود، حمله‌های گسترده‌ای را جمهوری آذربایجان به بخشی از خاک ارمنستان به منظور تصاحب و بازپس گیری منطقه قره باغ انجام داد و جنگ بین دو کشور آغاز شد. بسیاری از مردم در کنار نظامیان رهسپار جنگ شدند و پزشکان نیز به یاری سربازان کشور شتافتند. با ضعیف شدن بخش پزشکی، موج خشمناکی از ویروس کرونا پدیدار شد و جمعیت زیادی را آلوده کرد و با توجه به امکانات کم پزشکی بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند.

دولت که حسابی قافیه را باخته بود در تصمیمی استفاده اجباری از ماسک در مکان‌های عمومی را تصویب کرد و همین عامل باعث شد میزان شیوع ویروس کرونا نزولی به خود بگیرد. در این زمینه دولت ارمنستان از که بسیاری از کشورهای همسایه و حتی جهان موفق‌تر عملکرد کرد که این موفقیت‌ها مقطعی بود.

آمار و ارقام کرونا ارمنستان

آمار و ارقام کرونا ارمنستان

در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد از مردم ارمنستان یعنی حدود ۲۲۰ هزار نفر به این ویروس منحوس مبتلا شدند و چه چیزی در حدود ۵هزار نفر نیز جان خود را از دست دادند.

دولت ارمنستان در تلاش است با شرکتهای تولید کننده واکسن قرارداد امضا کند و هر چه سریعتر مردمان خود را واکسینه کنند. قراردادی با شرکت آسترازنکا بسته شده که قرار است این شرکت محموله‌های از واکسن برای ارمنستان ارسال کند. کشور ارمنستان در زمینه واکسینه کردن شهروندان بسیار ضعیف عمل کرده و تاکنون تنها ۵۶۵ نفر واکسن را دریافت کردند.

محدودیت‌ها در سفر به ارمنستان

سفر به ارمنستان در دوران کرونا

تا اواسط دی ۹۹ این کشور در قرنطینه کامل حضور داشت و هیچگونه ورود و خروجی به این کشور میسر نبود اما بعد از این تاریخ دولت تصمیم گرفت، این محدودیت‌ها را لغو کند و رفت و آمد به کشور آزاد شود.

تست پی سی آر

تست پی سی آر

برای سفر به ارمنستان باید ۷۲ ساعت قبل از سفر تست پی سی آر توسط یکی از آزمایشگاه‌های معتبر در کشور انجام دهید و نتیجه آن به صورت مکتوب و به یکی از ۳ زبان انگلیسی، ارمنستانی و یا روسی به مسئولان تحویل داده شود.

اگر این مدرک را با خود به همراه نداشته باشید، از حضور شما در کشور ممانعت به عمل خواهد آمد. بعد از ورود به خاک این کشور برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان نیازی به قرنطینه خانگی به مدت دو هفته نمی‌باشد و می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

اگر تست بسیار شما منفی باشد زمانی که وارد فرودگاه بین المللی ارمنستان می‌شوید، توسط مامورین حاضر در سالن دمای بدن شما و دیگر علائم پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی هم که مشکوک به بیماری کرونا تشخیص داده شوید، حتی با داشتن تست کرونا منفی که در اختیار دارید شما را به محوطه برای قرنطینه منتقل می‌کنند و مجدداً از شما تست پی سی آر می‌گیرند. تا زمانی که نتیجه آن اعلام نشده، باید در قرنطینه بمانید و اگر نتیجه مثبت اعلام شود با توجه به علائمی که دارید یا باید به مدت دو هفته در قرنطینه خانگی بمانید و یا به بیمارستان فرستاده خواهید شد.

امکانات جدید تست کرونا

دولت ارمنستان در هفته‌های گذشته با آزمایشگاه مجهز پروم تست، قرارداد تجاری امضا کرده است و بر اساس آن این شرکت موظف است تا تمام گردشگران که وارد ارمنستان می‌شوند را از نظر سلامت مورد آزمایش و بررسی کامل قرار دهد.

پس از تست‌هایی که از گردشگران گرفته می‌شود، گردشگر مورد نظر به مدت ۶ ساعت در در بخش قرنطینه فرودگاه حضور داشته باشد و بعد از منتفی شدن تست، می‌تواند محل را ترک کند. البته هنوز این بخش راه اندازی نشده و قرار است طی هفته‌های آتی راه اندازی شود.

اطمینان از سفر به ارمنستان

اطمینان از سفر به ارمنستان

همانطور که در بالا نیز اعلام شد کشور ارمنستان در سال ۹۹ با کشور آذربایجان وارد جنگ شد و با اینکه هم اکنون شاهد صلح در منطقه هستیم، اما هر از گاهی نیروهای یکی از دو طرف به طرف مقابل حمله‌هایی را انجام می‌دهند و یا بمب‌هایی را نثار یکدیگر می‌کنند که از این بابت باید بسیار حواس جمع عمل کنید.

از طرف دیگر با توجه به اینکه ماسک در سطح شهر اجباری است خطری شما را تهدید نمی‌کند، اما به طور کلی کشور در مهار ویروس خوب عمل نکرد. از این رو اگر رابطه کاری و یا مراوده‌ای با مردمان ارمنستان دارید و یا یکی از دوستان شما ارمنی می‌باشد، به شدت محتاط عمل کنید و فاصله اجتماعی را با وی حفظ کنید تا از خطر ابتلا به این ویروس منحوس در امان باشید.

آیا مطلب سفر به ارمنستان در دوران کرونا برای شما مفید واقع شده است؟ آیا قصد سفر دارید و نگران هستید؟ دلتابان تور‌هایی را به همین مناسبت برای گردشگران در نظر گرفته، که تمام پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت شده است و می‌توانید سفر امنی به ارمنستان داشته باشید.

نظرات کاربران