غذاهای معروف کیش
27 مهر 1397
کیش

معرفی بهترین غذاهای معروف کیش

غذاهای سنتی هر منطقه ای یکی از جاذبه‌های خاص آن خطه بشمار می‌آیند. سرتاسر کشور عزیزمان ایران دارای قومیت‌های مختلفی است که هر یک از آن‌ها علاوه بر داشتن رسوم مختص خودشان، غذاهای سنتی خاص خودشان را دارند. در این مطلب به طور ویژه قصد داریم تا غذاهای معروف کیش را به شما عزیزان معرفی کنیم. توصیه می‌کنیم که در طول سفرتان به کیش حتما خوردن غذاهای سنتی و خوش طعم کیش را تجربه کنید.

کشور عزیزمان ایران پهنه وسیعی است که در هر کجای آن فرهنگ و آداب و رسوم خاصی وجود دارد. استان هرمزگان نیز یکی از بخش‌هایی است که فرهنگ بسیار غنی و پیشینه تاریخی بسیار جذابی دارد.

غذاهای سنتی کیش نمادی از موقعیت جغرافیایی و ساحلی بودن این منطقه هستند. اکثریت این غذاها از انواع ماهی و سایر آبزیان دریایی تهیه می‌شوند و خوردن این غذاها حتما تجربه لذت انگیزی برای شما خواهد بود.

از آنجایی که کیشوندان اصیل جزیره اکثرا عرب زبان هستند و غذاهای عربی هم معمولا تندند، برخی از غذاهای کیش دارای تندی خاصی هستند که حاصل از ادویه‌های مخصوص این منطقه است.

غذاهای معروف کیش غذاهای معروف کیش

برنج مجبوس

برنج مجبوس را می‌توان جزو معروف‌ترین غذاهای کیش دانست. این غذا به عنوان یکی از غذاهای مجلسی در کیش به حساب می‌آید. حتی برنج مجبوس یکی از غذاهایی است که در مراسم عروسی در کیش سرو می‌شود.

برنج مجبوس همراه با ماهی، مرغ یا گوشت سرو می‌شود. در پخت برنج آن ادویه‌های خاصی جهت طعم دار کردن برنج استفاده می‌شود. مهم ترین مواد به کار رفته در تهیه برنج این غذا پیاز، گوجه فرنگی، تخم گشنیز، رازیانه، زیره سبز، فلفل سیاه، میخک، چوب دارچین، هل درسته، زردچوبه و نمک می‌باشند.

غذاهای معروف کیش

محمر به عنوان یکی از معروف ترین غذاهای کیش

محمر که به برنج شکری معروف است برنجی شیرین شده است که آن را با ماهی سرو می‌کنند. لذت بردن از این غذا کاملا به ذائقه شما بستگی دارد. اگر طرفدار غذاهای شیرین هستید، محمر می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما در بین غذاهای محلی کیش باشد.

غذاهای معروف کیش

مرگوگ (مرقوق)

مرگوگ یکی از غذاهای معروف کیش است که بسیار هم مقوی و سیرکننده است. در پخت این غذا از انواع سبزیجات به همراه گوشت با استخوان استفاده می‌شود.

وجود کربوهیدرات در غذا باعث می‌شود که تا ساعت ها سیر باشید. خمیرهایی که به صورت دایره ای شکل در آمده و در غذا ریخته می‌شود کربوهیدرات غذا را تامین می‌کنند.

سبزیجات مرگوگ شامل بادمجان، گوجه فرنگی، فلفل سبز تند، سیب زمینی، پیاز و سیر است. همچنین گوشت غذا به صورت تکه های استخوان دار است. ادویه‌های مخصوص جنوب نیز در نهایت طعم بسیار خاصی به غذا می‌دهند که تست کردن آن واقعا برای یک بار هم که شده لازم است.

سمک مشوی

کیشوندان اصیل جزیره کیش عرب زبان هستند. همانطور که می‌دانید غذاهای عربی دارای ادویه های خاصی هستند. ادویه‌های عربی معمولا تند بوده و غذاهای عربی به تندبودنشان معروفند.

سمک مشوی در واقع همان ماهی سرخ شده یا ماهی کبابی است. تنها تفاوت آن با ماهی معمولی این است که در طبخ آن از ادویه های مخصوص عربی استفاده می‌شود.

غذاهای معروف کیش

قلیه ماهی به عنوان یکی از معروف ترین غذاهای کیش

قلیه ماهی را نمی‌توان غذای سنتی مخصوص کیش نامید. این غذای لذیذ جزو اصلی‌ترین غذاهای شهرهای جنوبی کشور است و هر شهری به نوعی طرز طبخ مختلفی برای قلیه ماهی دارد.

در جزیره کیش رستوران عمواکبر به سرو قلیه ماهی معروف است و اکثر مسافران تور کیش از این رستوران خیلی قدیمی و ساده برای صرف قلیه ماهی‌هایش بازدید می‌کنند.

طرز تهیه قلیه ماهی اینگونه است ماهی را با سبزی‌های خوشمزه و معطر تفت می‌دهند و با چاشنی‌ها و مواد غذایی دیگر نیز خورشت قلیه ماهی را تهیه می‌کنند.

معروف‌ترین غذاهای کیش را از کجا تهیه کنیم؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که از کجا سراغ غذاهای محلی کیش را بگیرید؟ اگر نگاهی به منوی غذایی رستوران های کیش بیندازید خواهید دید که در این لیست خبری از غذاهای محلی نیست.

بهترین رستوران‌های کیش غذاهای رستورانی ایرانی و غذاهای خارجی را سرو می‌کنند. تنها جایی که می‌توانید در آنجا معروف‌ترین غذاهای کیش را که همان غذاهای محلی‌اش هستند میل کنید خانه بومیان کیش است.

خانه بومیان کیش چند سالی‌ است که به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی فرهنگی جزیره کیش شناخته می‌شود. در این مکان و همچنین در روستای باغو کیش، کیشوندان برای شما غذاهای محلی می‌پزند و شما می‌توانید با خرید غذا آن را در کنار عزیزانتان میل کنید.

قیمت غذاها با توجه به مواد اولیه شان کمی متفاوت است اما به طور میانگین هزینه هر پرس غذا تقریبا هفتاد هزار تومان است.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما از دغدغه های سفر خود کم کنید. 

 

نظرات کاربران