دخمه مردگان پاریس

دخمه مردگان پاریس

وقتی در مورد دخمه مردگان صحبت میکنیم، همه شاید فکر کنند که نام یک فیلم سینمایی ترسناک است. اما باید بدانید که دخمه مردگان نه اسم یک فیلم است و نه یک اغراق! بله درست شنیدید، دخمه مردگان یا سردابه مردگان، جایی است در زیرِ زمینِ شهر لوکسی به نام پاریس. جایی در قلب اروپا و از جمله شهرهای با کلاس دنیا.

اگر شما هم می‌خواهید در مورد دخمه مردگان بیشتر بدانید، با دلتابان تا انتهای این مقاله همراه باشید.

سفر به امپراطوری مردگان

پاریس، پایتخت مد و فشن و ملقب به عروس شهرهای دنیاست که همه ساله گردشگران زیادی را به خود می‌بیند. اکثر کسانی که به این شهر لوکس سفر می‌کنند به دنبال بازدید از مکان های زیبا و جذابی مثل برج ایفل، خیابان شانزه لیزه، موزه لوور و… باشند و حتی در ذهن خود تصور هم نکنند که در زیرِ زمینِ این شهر زیبا چه چیزی انتظارشان را می‌کشد!

برای همین، بیایید با هم سفری جذاب به زیر زمین پاریس را تجربه کنیم.

زیر زمینی با باقیمانده 6 میلیون استخوان اجسادی که در گذشته در این شهر می‌زیستند. در واقع این دخمه که به دخمه ی مردگان پاریس مشهور است، از مجموع چندین تونل زیر زمینی با طول صدها کیلومتر تشکیل شده که سراسر آن را استخوان مردگان مزین کرده است.

سفر به امپراطوری مردگان

تاریخچه دخمه مردگان پاریس

داستان این دخمه مخوف از قرن هفدهم میلادی شروع می‌شود، زمانی که در قرن 18 میلادی، پاریس به شهری در حال پیشرفت تبدیل شده بود که به طبع، جمعیت آن نیز روز به روز افزایش می‌یافت و در نتیجه گورستان پاریس دیگر جایی را برای فن مردگان نداشت. برای همین، پادشاه پاریس که در آن زمان لویی پانزدهم بود، دستورداد تا اجساد مردگان را به خارج از شهر منتقل کنند.

طبق معمول آن زمان، کلیسا در مقابل این تصمیم پادشاه مقابله کرد و نگذاشت این عمل انجام شود. از آن طرف تعداد زیاد اجسادی که همه روزه به گورستان شهر پاریس منتقل می‌شدند، رفته رفته افزایش یافته بود و جایی برای دفن آنها نیز کاهش.

از طرفی دیگر، افرادی که در نزدیکی گورستان پاریس و در محله ی Les Halles در حال کاسبی و یا زندگی بودند، از بوی نا مطبوع اجساد شکایت داشتند. با شروع انقلاب فرانسه و در پیرو آن جنگ های خونین، دلیلی دیگری شد تا به تعداد اجساد مرگان شهر پاریس افزوده شود. همچنین شیوع انواع بیماری ها که برخواسته از ازدیاد اجساد در این گورستان بود، مزید برعلت شد تا پادشاه فکری اساسی کند.  

باید بدانید که شهر پاریس بر روی تونل های زیر زمینی با طول بسیار زیادی واقع شده و همین امر باعث شد تا پادشاه لویی دستور دهد تمامی استخوان‌های اجسادی که درگورستان پاریس دفن شده بودند را جمع آوری کنند و به این سردابه ی مخوف که در داخل این تونلها قرار گرفته بود، منتقل کنند. این امر 12 سال طول کشید و در نهایت 6 میلیون استخوان اجساد به داخل دخمه مردگان شهر پاریس منتقل شدند.  

تزئین دخمه مردگان پاریس

جالب است بدانید که در هنگام انتقال اجساد به داخل دخمه مردگان، همیشه یک کشیش دعای آرامش را برای مردگان میخواند. اجسادی که به سردابه ها آورده میشدند، همگی را به صورت نا هماهنگ و بدون نظم در گوشه ای می‌انداختند. پادشاه ناپلئون برای سروسامان دادن به این بی نظمی، دستور داد تا با شکلی جدید و البته مرتب، استخوان ها را چیدمان کنند. این نظم و ترتیب که منجر به مزین شدن دخمه مردگان شد، باعث گردید که شکلی جذاب و منحصر به فرد را به گردشگران معرفی کند. باید اضافه کنیم که درگذشته چندین نمایشگاه عجیب در این دخمه برگزار میشد و به معرفی اسکلت‌هایی که در طول زمان منجر به تغییر شکل شده بودند، می‌پرداخت.

تزئین دخمه مردگان پاریس

بازدید از دخمه مردگان پاریس

زمانی که ناپلئون این دستور را داد، شاید فکرش را هم نمی‌کرد که سرابه مردگان پاریس امروزه تبدیل به یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری پاریس و جهان شود. باید بگوییم که اگرچه امروزه بازدید از این دخمه ها برای عموم مردم آزاد است، اما از سال 1955 به بعد، دسترسی به بیشتر بخش‌های این دخمه ی مخوف برای مردم امکان پذیر نمی‌باشد.

دسترسی به دخمه مردگان پاریس

هزینه بلیط: ورود کودکان ممنوع بوده و هزینه بلیط برای بزرگسالان حدود 11 دلار است.

ساعات و روزهای بازدید: همه روزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر به غیر از روزهای دوشنبه.

همانطور که می‌دانید در شهر پاریس مکان‌های گردشگری بسیار زیادی وجود دارند که یکی از آنها دخمه مردگان است. اگر شما هم زمانی تور فرانسه را خریداری و به شهر پاریس سفر کردید، بازدید از این مکان شگفت انگیز و دلهره آور را فراموش نکنید.

نظرات کاربران