deltaban.com Moscow realities
29 دی 1399
تور گردی

حقایق عجیب و باورنکردنی درباره مسکو

مسکو پایتخت کشور روسیه، شهری با قدمتی کهن است. سنگ بنای ساخت این شهر در سال 1147 میلادی گذاشته شد. از آن زمان تا امروز این شهر کهن ­سال گذشته پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده و شاهد رویدادهای تاریخی بسیاری بوده است. تاریخ مسکو با داستان­‌های تزارهای افسانه‌­ای، انقلاب­‌های سیاسی و پیروزی‌­ها و تراژدی­‌ها‌ی بسیار درآمیخته است. این شهر افسانه­‌ای اسرار بسیاری را در دل خود پنهان کرده است. به طوری‌­که وقتی در خیابان­‌های مسکو قدم می‌­زنید، اگر لحظه‌­ای چشم­‌های خود را ببندید می‌توانید خود را در یکی از داستان‌­های تولستوی و داستایوفسکی تصور کنید. شهر مسکو نقش مهمی در شکل­ گیری کشوری که امروز با نام روسیه می­‌شناسیم ایفا کرده است. جاذبه­‌های فرهنگی و تاریخی مسکو سبب شده است تا هرساله گردشگران بسیاری برای بازدید از آن‌ها به این شهر تاریخی سفر کنند. از آن‌جا که بهتر است پیش از سفر به هر جایی، با ویژگی­‌ها و جاذبه‌های آن آشنا باشید، در این مقاله می‌­کوشیم تا شما را با برخی از حقایق مسکو آشنا کنیم،

اگر قصد خرید بلیط هواپیما و یا رزرو تور مسکو را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

تصویری از مسکو

از حقایق مسکو نگهداری جسد لنین در میدان سرخ 

از حقایق اعجاب انگیز شهر مسکو نگهداری جسد لنین در میدان سرخ این شهر است. ولادیمیر لنین در سال 1924 میلادی از دنیا رفته است و از آن تاریخ تا کنون سالانه چیزی حدود 13 میلیون روبل (210 هزار دلار) را خرج نگهداری جسد وی کرده‌اند. گروهی از دانشمندان روس دائماَ جسد لنین را بررسی می­‌کنند تا از وضعیت پوست او و حفظ حالت طبیعی آن مطمئن شوند.

جالب است بدانید جسد لنین هر 18 ماه دوباره مومیایی می­‌شود. دانشمندان، هرچند وقت یک­بار بافت­‌ها و لباس‌­های آسیب‌دیده جسد را مواد مصنوعی جایگزین می­‌کنند تا جسد مانند روز اول به نظر برسد.

اگر می­‌خواهید درمورد این حقایق مسکو مطمئن شوید، باید دست به کار شوید و به مسکو سفر کرده، جسد لنین را از نزدیک ببینید.

دفن جنازه یوری گاگارین در میان دیوارهای کاخ کرملین

یوری گاگارین حتی پیش از سفر به فضا نیز در میان همتایان خود محبوب بوده است، تا حدی که وقتی برای فرستادن اولین فضانورد به فضا رأی­گیری کردند، تنها سه نفر از بیست نفری که در جلسه حضور داشتند به او رأی ندادند. اما پس از بازگشتش از فضا، شهرت او جهان­گیر شد. گاگارین به دلیل محدودیت­‌هایی که در زندگی­اش پیش آمد دیگر نمی­‌توانست به فضا برگردد و همین امر سبب افسردگی شدید وی شد. او که به عنوان خلبان جنگنده‌­ای ماهر سرکار برگشته بود، طی یک مأموریت آموزشی تمرینی کشته شد.

زندگی کوتاه او و شیوه مرگش سبب شد او به اسطوره­ای در میان فضانوردان تبدیل شود. تا جایی که باز آلدرین و نیل آرمسترانگ نام گاگارین را بر روی مدال­‌هایی در سطح ماه حک کردند، بعد از مرگ گاگارین، نام زادگاه او به گاگارین تغییر یافت و البته آتش­فشانی بر روی ماه به افتخار او یوری گاگارین نامیده شد.

از حقایق مسکو این است که خاکستر این فضانورد مشهور در کاخ کرملین دفن شده است. شاید ندانید اما رسمی بین فضانوردان به وجود آمده که پیش از رفتن به فضا، به کنار مزار گاگارین رفته و دسته گلی را به او تقدیم می­‌کنند.

استفاده سگ‌های ولگرد مسکو از مترو

نمایی از مترو مسکو

از باورنکردنی ترین حقایق مسکو، این است که سگ­های ولگرد این شهر استفاده از مترو را یاد گرفته‌­اند. حتماً شما هم پیش از این تصاویر بی­نظیری از متروهای باشکوه شهر مسکو را دیده‌­اید. آن‌چه معمولاً ایستگاه‌­های متروی مسکو را سر زبان­‌ها انداخته است معماری باشکوه داخل مترو است، اما حضور سگ­‌های ولگرد در آن‌ نیز جالب به نظر می­‌رسد. شاید در هیچ شهر دیگری نتوانید ایستگا‌ه‌­های مترویی مانند ایستگاه‌­های مترو مسکو بیابید که مورد استفاده سگ‌­ها قرار بگیرد. اما آ‌‌ن‌چه درباره این متروها از حقایق باورنکردنی مسکو محسوب می‌شود استفاده سگ‌­ها از این قطار زیرزمینی می‌­باشد. سگ‌­ها برای زنده ماندن در زمستان­‌های طاقت­‌فرسای مسکو گاهی مجبور به تغییر محل زندگی خود هستند. این موجودات باهوش یاد گرفته­‌اند تا با استفاده از صدای بلندگوی راهنما، راه خود را پیدا کرده و برای جابه­‌جایی بین مناطق مختلف شهر مسکو از مترو استفاده کنند.

جالب ترین حقایق مسکو؛ تنها 2 درصد از ساکنین مسکو، مسکویی هستند!

از حقایق جالب مسکو این است که تنها دو درصد از افرادی که در این شهر زندگی می‌­کنند، اصالتاً مسکویی بوده و جد دومشان نیز در همین شهر زندگی می­‌کرده است. نیمی از جمعیت 11 میلیونی این شهر از دیگر شهرهای روسیه، به پایتخت این کشور مهاجرت نموده‌­اند و سایرین هم از کشورهای همسایه به این شهر آمده‌­اند.

دهه 1930 تقریباً تمام ساکنان ساختمان دولتی مسکو ناپدید شدند

بعد از انتخاب مسکو به عنوان پایتخت روسیه در سال 1918، ساختمان­‌های مسکونی جدیدی برای اسکان کارمندان دولت ساخته شدند که نام آن‌ها را ساختمان دولتی گذاشتند. در آن زمان این محله با سالن سینمای عمومی، زمین تنیس و امکانات دیگر، به عنوان محله‌­ای باکلاس شهرت پیدا کرد. از حقایق باورنکردنی مسکو این است که 800 نفر از ساکنین این محله در زمان تصفیه کبیر استالین بین سال­‌های 1937-1938 دستگیر یا اعدام شدند. تعداد بالای دستگیری‌­ها و اعدام­‌های این ساختمان­‌های دولتی که در زمانی کوتاه اتفاق افتاد، باعث شد این ساختمان­‌ها به نام خانه بازداشت اولیه مشهور شوند.

از شگفت انگیز ترین حقایق مسکو؛ زیر مسکو رودخانه­ ای جریان دارد

طغیان رودخانه نگلینایا برای قرن­‌ها مشکلاتی را برای ساکنین سواحل غربی خود ایجاد می­‌کرد تا جایی که زندگی در این سواحل تقریباً غیر ممکن شده بود. این مشکل ادامه داشت تا بالاخره در قرن هجدهم میلادی راه حلی برای آن پیدا شد. در آن زمان مسیر این رودخانه را به سمت تونلی زیرزمینی تغییر دادند و مسیر طبیعی آن را مسدود کردند. از حقایق مسکو جریان رودخانه نگلینایا در زیر خیابانی به همین نام است. این رودخانه در نهایت به رود مسکوا (Moskva) می­‌ریزد.

بزرگ­ ترین ناقوس جهان

تصویری از ناقوس مسکو

یکی دیگر از حقایق باور نکردنی مسکو، ناقوسی 200 تنی است که در زمان حکومت تزارهای روسی ساخته شده است. روس‌­ها سه بار برای ساختن ناقوسی عظیم تلاش کردند. اولین ناقوس 18 تن وزن داشت و برای نواختن آن به قدرت بازوی 24 مرد نیرومند نیاز بود. متأسفانه عمر این ناقوس کوتاه بود. آتش­سوزی برج چوبی ناقوس کرملین باعث شد زنگ بشکند و به چندین قطعه تقسیم شود.

این مشکل برای ناقوس دوم که از ناقوس اول بزرگ‌­تر هم بود تکرار شد. امپراطوری آنا ایوانونا به خاطر این آتش­سوزی­‌ها و ناتوانی روسیه برای تصاحب بزرگ­ترین ناقوس جهان نا امید شده بود، با این وجود فرمان ساخت ناقوس سوم را با اندازه­ای 1.5 برابر بزرگ­تر از ناقوس قبلی صادر کرد. هنوز ساخت ناقوس تمام نشده بود که آتش بزرگی ساختمان تأسیسات ساخت ناقوس را سوزاند و از بین برد. طی این آتش­‌سوزی زنگ ناقوس هم سوخت و نابود شد. تا 40 سال بعد هیچ­کس به یاد این ناقوس عظیم نیفتاد اما بالاخره ناقوس پیدا گشت و از میان خرابه‌­ها بیرون کشیده شد. متأسفانه هنوز کسی نتوانسته زنگ مناسبی را جایگزین زنگ سوخته این ناقوس بزرگ نماید و تا امروز کسی نتوانسته صدای زنگ این ناقوس عظیم را بشنود.

مسکو هفت آسمان­ خراش مشابه دارد

از دیگر حقایق مسکو این است که با خاتمه جنگ جهانی دوم، هفت آسمان­‌خراش شبیه هم که به نام هفت خواهر شهرت دارند، در این شهر ساخته شدند. شاید این ساختمان­‌ها به این دلیل ساخته شدند که در این زمان استالین گفته بود: «خارجی ها به مسکو می‌آیند، در خیابان‌های شهر قدم می‌زنند و هیچ خبری از برج نیست. در صورتی که آن‌ها مسکو را با شهرهای سرمایه داری مقایسه کنند، ما یک امتیاز منفی بزرگ خواهیم گرفت». نام این ساختمان­‌ها Hotel Ukraina، the Kotelnicheskaya Embankment Building، the Kudrinskaya Square Building، the Hilton Moscow Leningradskaya Hotel، وزارت امور خارجه، دانشگاه دولتی مسکو و Red Gates Administrative Building است، در سفر به مسکو این هفت خواهر ساخته شده از آهن و بتن را از نزدیک ببینید.

کرملین سرخ مسکو زمانی سفید بوده است

از حقایق باورنکردنی مسکو که شاید تا به حال نشنیده باشید این است که کاخ کرملین که سرخی آن به نمادی برای مسکو تبدیل شده، در ابتدا سفید بوده است. وقتی در قرن 18 میلادی کاخ با استفاده از آجر ساخته شد، رویش را رنگ سفید زدند. از اواخر قرن نوزدهم میلادی دیوارهای کاخ شروع به تغییر رنگ کردند تا این‌که به رنگ سرخ امروزی درآمدند.

از ترسناک ترین حقایق مسکو؛ سفارت تونس یا خانه ارواح

نمایی از سفارت تونس در مسکو

بعضی‌­ها می­‌گویند ارواح، خانه رئیس پلیس مخفی دولت استالین، لاورنتی بیری را تسخیر کرده‌­اند. بین ساکنین مسکو شایعه­‌ای رواج دارد که رئیس پلیس زنان زیبا را از خیابان­‌های مسکو دزدیده و به خانه خود می‌­برده است و بعد از آزار و اذیت این زنان، آن‌ها را در همین خانه می­‌کشته است. در حال حاضر سفارت تونس در این ساختمان قرار دارد. از حقایق جالب مسکو این است که هنوز هم مردم می­‌گویند روح این زنان بی­‌گناه در این ساختمان سرگردان­‌اند. گاهی اوقات دیپلمات­‎ها می­‌بینند مقالاتی که در گاوصندوق گذاشته بودند،در اتاق پخش شده‌­اند. حتی عده‌­ای از آن‌ها مدعی شده­‌اند که از راهروهای ساختمان صدای پا می­‌شنوند. گفته می­شود که این دیپلمات­‌ها بعد از یک مدت کوتاه اقامت در این ساختمان عجیب درخواست کرده‌­اند که برای سکونت به ساختمان دیگری منتقل شوند.

از حقایق جالب مسکو؛ رکورد پخت پنکیک

از حقایق باورنکردنی و جالب مسکو، شکسته شدن رکورد پخت پنکیک در سال 2017 میلادی توسط یک شرکت تولید آرد روسی به نام JSC MAFKA است. 16 سرآشپز حرفه‌­ای طی 8 ساعت کار بی­‌وقفه توانستند 12716 پنکیک درست کنند و رکورد جهانی پخت پنکیک را شکسته و نام خود را در کتاب جهانی رکوردهای گینس ثبت کردند.

بیشتر تعداد میلیاردرهای جهان در مسکو زندگی می ­کنند

از حقایق باورنکردنی مسکو این است که به گفته مجله فوربس 84 میلیاردر، در شهر مسکو زندگی می­‌کنند. مجموع دارایی­‌های این افراد چیزی بالغ بر 367 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. جالب است بدانید که نیویورک با 62 میلیاردر بعد از مسکو، دومین شهر موردعلاقه میلیاردرها می­‌باشد.

در ادامه بخش دیگری از حقایق باورنکردنی مسکو را به اختصار شرح می­‌دهیم:

تصویری از مسدان سرخ روسیه

  • از حقایق مسکو این است که رودخانه مسکوا یکی از شعبات رودخانه ولگا، طولانی­‌ترین رود اروپا، با طول 140 کیلومتر در این شهر جریان دارد. در حقیقت نام شهر مسکو هم از نام همین رودخانه گرفته شده است.
  • از حقایق مسکو این است که اکثریت جمعیت این شهر مسیحی بوده و از پیروان شاخه ارتدوکس می‌­باشند.
  • از حقایق مسکو باید بدانید که کتابخانه ملی روسیه که در سال 1862 در این شهر ساخته شده است، بزرگ­‌ترین کتابخانه اروپا محسوب می­‌شود. این کتابخانه بعد از کتابخانه آمریکا، دومین کتابخانه بزرگ جهان شمرده می­‌شود.
  • از حقایق مسکو این است که برج مخابراتی استانکیو با ارتفاع 540 متر، بلندترین برج اروپا به حساب می‌­آید.
  • نام میدان سرخ مسکو هیچ ربطی به نمادهای شوروی سابق ندارد. در حقیقت نام این میدان از واژه قدیمی کرسنی (Krasnyy) به معنای سرخ و زیبا گرفته شده است.
  • از حقایق مسکو این است که کلیسای سن باسیل (Saint Basil’s Cathedral) که در سال 1561 میلادی ساخته شده است، امروز به عنوان یکی از نمادهای مسکو و حتی روسیه شناخته می­‌شود. البته امروز دیگر از این ساختمان به عنوان کلیسا استفاده نمی­‌شود. سن باسیل در سال­‌های اخیر به عنوان یک موزه به کار خود ادامه می­‌دهد.

البته تمام موارد ذکر شده تنها گوشه‌­ای از حقایق باورنکردنی مسکو، این شهر افسانه‌­ای و تاریخی است. شاید هیچ کس نتواند تمام حقایق جالب را درباره این شهر بیان کند. بهترین راه برای این‌که با تمام جذابیت­‌ها، حقایق و افسانه­‌های این شهر باستانی آشنا شوید، این است که بار سفر ببندید و به مسکو سفر کنید.

نظرات کاربران