جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه‌های گردشگری شیراز دارای تنوع زیادی هستند. از بازارهای قدیمی گرفته تا آثار تاریخی و مذهبی که هر کدام مربوط به دوره‌ای خاص از تاریخ هستند. در تور شیراز حتماً از جاذبه‌های دیدنی شیراز دیدن کنید و تجربه ی یک سفر هیجان‌انگیز را برای خود به ارمغان آورید. در این مطلب با چند نمونه از بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز آشنا خواهیم شد.

اگر به سفر های داخلی علاقمندید ، تور ارزان مشهد  میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد . مشهد شهری زیارتی ، سیاحتی است که سفر به آن شهر قطعا جذابیت های زیادی را به همراه خواهد داشت.

شیراز و جاذبه های گردشگری آن  

شیراز شهری است که به عطر بهار نارنج معروف است و لذت یک سفر خاطره انگیز و وصف ناپذیر را به همراه دارد. شهری که با ادبیات، تاریخ، فرهنگ و هنر خو گرفته و مردمانی خون گرم و میهمان نواز دارد. شهر شیراز جاییست که تخت جمشید و پاسارگاد را در خود جای داده است و به سبب این دو مکان، ارزش تاریخی والایی بدست آورده است. در این مطلب قصد داریم برای سفر به شیراز و بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز آماده شویم. با ما همراه باشید. 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از جاذبه‌های شیراز است که اگر از سمت اصفهان به این شهر سفر کنید، می‌توانید در مسیر ورود به شهر، این طاق بزرگ و باعظمت را مشاهده کنید. بالای این طاق، قرآن بزرگی قرار گرفته است که به همین دلیل نام دروازه قرآن بر آن نهاده شد. این قرآن به دستور شخصی به نام عضدالوله دیلمی قرار داده شد و نشان‌دهنده ی دعا برای سلامتی میهمانان و مسافران شهر شیراز است. اگر به شیراز سفر کردید حتماً از دروازه قرآن هم دیدن کنید. شهر شیراز در گذشته دارای شش دروازه بود که اکنون فقط همین “دروازه قرآن” به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز باقی مانده است. این دروازه در زمان کریم خان زند بازسازی شد و قرآنی که بر بالای آن قرار گرفته، به خط سلطان ابراهیم نوه ی شاهرخ تیموری است. این قرآن در یک اتاقک بالای طاق قرار دارد. 

جاذبه‌های گردشگری شیراز
دروازه قرآن

پاسارگاد

یکی از بناهای تاریخی که جزء اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است، پاسارگاد است. پاسارگاد شهری است که از زمان هخامنشیان به جای مانده است و مرکز فرماندهی کوروش کبیر بوده است. در این شهر کاخ‌ها و ستون‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پاسارگاد، مقبره ی کوروش است که هنوز هم سالم می‌باشد. سایر قسمت‌های این شهر شامل کاخ بار عام، تل تخت، مقبره کمبوجیه، کاروانسرای مظفری و کاخ بار اختصاصی جزء آثار باقی‌مانده از زمان هخامنشیان هستند. پاسارگاد یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است که بازدید از آن به هر کسی پیشنهاد می شود.

جاذبه‌های گردشگری شیراز
پاسارگاد

تخت جمشید

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شیراز تخت جمشید است. بنایی بسیار باشکوه و باعظمت که در 10 کیلومتری مرودشت و 57 کیلومتری شیراز قرار دارد. تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی در ایران است که با نام‌های دیگری از جمله چهل ستون، هزارستون، صد ستون، پرس پلیس و یا چهل منار شناخته می‌شود. این شهر در طول دوران هخامنشیان به عنوان پایتخت این امپراتوری انتخاب شده بود. بنیان‌گذار این سلسله، داریوش بزرگ بود که پس از وی خشایارشا و سپس اردشیر یکم در آن به فرمانروایی پرداختند. تخت جمشید یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز به شمار می‌رود.

جاذبه‌های گردشگری شیراز
تخت جمشید

ارگ کریم خانی 

ارگ کریم خان نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز است که جنبه ی تاریخی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این بنای تاریخی در دوره زندیه توسط معمارانی به نام ساخته شد. ارگ کریم خان یکی از با ارزش‌ترین بناهای زمان زندیه است که در زمینی به مساحت تقریبی 12800 متر مربع ساخته شد. از آنجایی که این بنا محل زندگی کریم خان زند بود به ارگ کریم خان شهرت یافت. برای ساخت این بنا ترکیبی از معماری نظامی و مسکونی همراه با بهترین مصالح ساختمانی به کار گرفته شد. این بنا در طول تاریخ دستخوش دگرگونی‌هایی شد و یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث آسیب به این بنای تاریخی شد، دوران پهلوی بود که از این بنا به عنوان زندان استفاده می‌شد. هم اکنون ارگ کریم خان به عنوان موزه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جاذبه‌های گردشگری شیراز
ارگ کریم خانی

بازار وکیل

بازار وکیل یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز است که مردم شیراز آن را گوهر شهر می دانند. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارها در شیراز است که صنایع دستی و فرهنگی متنوعی در آن به فروش می رسد. طاق ها و راهروهای زیبایی که به سبک معماری خاص طراحی شده اند نشان از فرهنگ و معماری آن دوران هستند. 

اگر به شیراز سفر کردید حتماً از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز دیدن کنید. البته این شهر جاذبه های دیگری دارد که می توان از بین آن ها به حمام وکیل، خانه زینت الملوک، عمارت دیوانخانه شیراز، گهواره دید، بند امیر، نقش رسم و نقش رجب اشاره کرد.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

جاذبه‌های گردشگری شیراز
بازاروکیل

 

نظرات کاربران