13 اردیبهشت 1400
ترین های گردشگری

محل استراحت خدمه پرواز در هواپیما کجاست؟

اگر شما پرواز‌های داخلی و یا خارجی که مدت پرواز چندان طولانی ندارند را تجربه کرده باشید، همواره مهمانداران را در نزدیکی خود و در کابین مشاهده خواهید کرد که در حال پذیرایی هستند و یا در ردیف جلو در حال استراحت می‌باشند. در نقطه مقابل اگر پروازهایی که زمان‌های طولانی دارند را تجربه کرده باشید متوجه می‌شوید پس از مدتی مهمانداران به یکباره غیب می‌شوند و شاید علت این ماجرا را ندانید. برای همین ما در این مطلب به بررسی محل استراحت خدمه پرواز خواهیم پرداخت تا پس از خرید بلیط هواپیما و سوار شدن در آن بدانید که این خدمه در کجای هواپیما استراحت میکنند، پس با دلتابان همراه باشید.

به هنگام پروازهای طولانی مدت، که حتی زمان آن به بیش از ۱۵ ساعت هم می‌رسد، مشاهده خواهید کرد که خدمه پرواز بیشتری حضور دارند. در اینگونه پروازها به علت طولانی بودن مسافت، از دو و یا سه خلبان استفاده می‌شود و پس از چند ساعت خلبان دیگری سکان هدایت هواپیما را در دست می‌گیرد و دیگری مشغول استراحت می‌شود.

محل استراحت خدمه پرواز

هر هواپیمای دارای راه پله‌های مخفی هستند که البته عموم مردم از وجود آن‌ها اطلاعی ندارند، فقط عوامل پرواز هستند که می‌دانند این پله‌های مخفی در کدام قسمت هواپیما است. در این مکان‌ها اتاقک‌هایی برای محل استراحت خدمه پرواز قرار گرفته، که این اتاق خواب بسیار معمولی بوده و وسایل مدرنی در آن‌ها به کار نرفته است.

امکاناتی از قبیل تخت خواب، تشک و صندلی برای استراحت خدمه پرواز در نظر گرفته شده است و هر کدام دارای درب‌های مجهزی هستند که کد‌های ورودی خاصی دارند و افراد دیگر نمی‌توانند به راحتی وارد این اتاقک‌ها شوند.

 اگر محل استراحت خدمه پرواز در نظر گرفته نشود، در پروازهای طولانی و متداول که همه روزه در جهان صورت می‌گیرد و حدود ۱۴ تا ۱۵ ساعت به طول می‌انجامد، مهمانداران انرژی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند سرویس و خدمات مناسب برای مسافران انجام دهند.

بنابراین شرکت‌های هواپیمایی به این موضوع واقف هستند و این محل‌ها را برای این امر تهیه کرده‌اند تا آن‌ها بتوانند به راحتی در آن استراحت کنند و انرژی و نشاط لازم را به دست آورده و سرویس‌های مناسب و با کیفیت بالا را ارائه دهند.

محل استراحت خدمه پرواز در هر هواپیمایی متفاوت می‌باشد، مثلاً در اغلب هواپیمای بوئینگ مشاهده می‌شود تخت‌های خود را در قسمت دم هواپیما قرار داده است و فضای بزرگتری را نسبت به هواپیماهای دیگر در اختیار خلبان‌ها و مهمانداران می‌گذارد. پرده‌هایی که در کنار تخت‌ها قرار گرفته است باعث می‌شود نور‌های مزاحمی که در حین پرواز می‌توانند خواب این افراد را مختل کنند به حداقل رسانده و از این جانب مزاحمتی به وجود نیاورد.

اکثر شرکت‌های هواپیمایی جهان محل متفاوتی برای استراحت خلبانان خود در نظر می‌گیرند و از فضای جلویی بهره می‌برند چرا که در حین پرواز ممکن است اتفاق‌های بسیار و غیرمنتظره‌ای رخ دهد. این محل در اکثر موارد در محوطه جلوی هواپیما ایجاد شده است.

البته مواردی هم در بعضی از هواپیماها، مخصوصاً هواپیماهای ایرباس وجود دارد که قسمت مشخصی برای استراحت خدمه پرواز در نظر نگرفته‌اند. در چنین مواردی خلبان‌ها و مهمانداران از صندلی‌های مخصوص مسافران که در قسمت تجاری هواپیما قرار دارد استفاده کرده و آن را دراز می‌کنند و به استراحت می‌پردازند.

درهواپیماهای کوچک محل استراحت خدمه پرواز به چه صورت است؟

بعضی از هواپیماها طوری طراحی شده‌اند که فضای داخلی آن بسیار کوچک است و صندلی‌ها به صورت درازکش در نمی‌آیند. تدبیر و اندیشه‌های مناسب برای محل استراحت خدمه پرواز در این هواپیما به کار رفته است و با پرده‌های مخصوص قسمت پشتی هواپیما را جدا کرده و در انتهای نوک آن تخت‌هایی قرار گرفته است تا بدین صورت محل استراحت مناسبی برای خدمه پرواز به وجود آید.

گاهی اوقات‌ها ممکن است خلبان تصمیم بگیرد در کابین خود به استراحت بپردازد، در این صورت قوانین و مقررات وضع شده که خلبان باید تک تک آن را دقیق انجام دهد. از قبیل این موارد می‌توان گفت که قسمتی از صندلی به عقب رانده شود تا به طور اتفاقی و در حین استراحت خلبان برخوردی با دکمه‌ها و یا دیگر قطعات هواپیما نداشته باشد که منجر به بروز حادثه شود.

زمانی که یکی از خلبان‌ها در حال استراحت است، دیگری باید کاملاً هوشیار باشد از خوابیدن و استراحت پرهیز کند و اگر خلاف این اتفاق رخ دهد خلاف قوانین بین المللی است و با هر دو برخورد شدیدی خواهد شد.

یکی دیگر از اقداماتی که خلبان موظف است انجام دهد پس از اینکه از خواب بیدار شد با توجه به این که سطح هوشیاری پایینی دارد اجازه ندارد کنترل هواپیما را در دست بگیرد و یک ربع بعد از بیدار شدن و سطح هوشیاری کامل می‌تواند کنترل هواپیما را در اختیار بگیرد.

خدمه پرواز چه میزان نیاز به استراحت دارد؟

طبق بررسی‌های که توسط سازمان هواپیمایی صورت گرفته است، خلبان‌ها به میزان فعالیتی که انجام می‌دهند نیاز به خواب کافی دارند؛ به عنوان مثال اگر خلبانی ۱۴ ساعت در حال پرواز است پس از پرواز به ۱۴ ساعت خواب نیاز دارد.

مهندسان چگونه باید فضای خواب را طراحی کنند؟

در مرحله اول فضای هواپیما باید برای ساخت محل استراحت خدمه پرواز در نظر گرفته شود. با توجه به ابعاد هواپیما باید فضایی باشد که مزاحم دیگر قسمت‌ها نباشد و در چشم مسافران هم دیده نشود. امکاناتی که برای هر اتاق در نظر گرفته می‌شود باید حداقل استانداردهای لازم را داشته باشد، و در آن وسایل سرگرمی و همین‌گونه عایقی برای جلوگیری از مزاحمت صدا در بین اتاق‌ها فراهم شود.

معمولاً بهترین قسمتی که برای استراحت خدمه در حین پرواز مورد استفاده قرار می‌گیرد در فضای انبار یعنی جایی که وسایل مسافران در آن قرار دارد. البته بسیاری از شرکت‌ها تصمیم دارند تا از این فضا به طور کامل در جهت منافع اقتصادی خود بهره ببرند. پس در این موارد می‌توان بالای سر مسافران فضایی را فراهم کرد، تا خلبانان و مهمانداران به راحتی در آن استراحت کنند.

آیا تاکنون می‌دانستید که محلی در هواپیما برای استراحت مسافران و کادر پرواز تعبیه شده است؟ نظرتان در این باره چیست؟

نظرات کاربران