26 شهریور 1397
شیراز

تخت جمشید

فهرست مطالب

معرفی تخت جمشید

تخت جمشید یکی از بناهای تاریخی منحصر به فردی است که شاید بازدید از آن برای یکبار هم که شده، شما را تحت تاثیر بزرگی و عظمت خود قرار دهد. اگر با تور شیراز به این شهر سفر کردید حتما از این آثار تاریخی و قسمت‌های مختلف آن دیدن کنید تا با دوره‌ای کامل و غنی از تاریخ آن، یعنی دوره هخامنشیان بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با تخت جمشید

تخت جمشید یکی از بزرگترین آثار تاریخی ایران است که بازدیدکنندگان زیادی را همه ساله از اقصی نقاط جهان به خود جذب می کند. این بنای تاریخی نام یکی از شهرهای باستانی بزرگ ایران است که شخصی به نام داریوش کبیر آن را بنا نهاده است. این بنا در مرودشت استان فارس واقع شده است.

پادشاهان هخامنشی متعددی از جمله خشایار شاه و اردشیر اول، بر این شهر حکومت کرده و آن را گسترش داده‌اند. این شهر تا سالیان طولانی پایتخت امپراطوری هخامنشی به شمار می رفته است.

تخت جمشید در شیراز، بر روی صفحه‌ای قرار گرفته است که نزدیک به 125 هزار متر مربع مساحت دارد. بنای تخت جمشید در 57 متری شهر شیراز قرار دارد و بیشتر به شهر مرودشت نزدیک است. اکثرا این بنای تاریخی را به علت ستون های سر به فلک کشیده آن و نقاشی های برجسته ای که نشان از تاریخ و فرهنگ سلسله های گذشته هستند، می شناسند.

بازدید از هر قسمت این شهر 125 هزار مترمربعی می‌تواند داستانی از تاریخ را در دل خود جای دهد. کتیبه‌ها، ستون‌ها، طراحی روی دیوارها و… هرکدام تاریخی را روایت می‌کنند و حرفی برای گفتن دارند. با ما همراه باشید تا با این شهر تاریخی و با عظمت بیشتر آشنا شویم.

تخت جمشید

موقعیت جغرافیایی

همانطور که گفتیم تخت جمشید بیشتر به مرودشت نزدیک است تا شیراز، این بنای تاریخی در 57 کیلومتری شهر شیراز و 10 کیلومتری شهر مرودشت قرار دارد. این بنا در نزدیکی شمال شهر مرودشت و در جلگه این شهر قرار دارد. نام اصلی مرودشت مرغ دشت به معنای دشت خرم است. تخت جمشید بر فراز صخره ای قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به 1770 متر است.

در نزدیکی مرودشت کوهی به نام کوه رحمت وجود دارد که برای ایرانیان باستان از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار بود به گونه‌ای که حتی در قسمت‌هایی از بنای تخت جمشید نیز نشانه هایی از تقدس این کوه دیده می شود.

این بنای تاریخی دقیقا بر روی صخره از کوه پایه های کوه رحمت واقع شده است. در گذشته کوه رحمت را کوه مهر و یا کوه میترا می‌خواندند. قسمت‌های شرقی کاخ بر روی کوه رحمت و سایر قسمت های آن درون جلگه مرودشت قرار دارند. ارتفاع صخره ای که تخت جمشید بر آن قرار دارد از سطح جلگه مرودشت تا 18 متر هم می‌رسد.

آشنایی با تخت جمشید

قسمت های مختلف تخت جمشید

تخت جمشید در شیراز دارای قسمت های مختلفی است از کاخ ها گرفته تا ستون های متعدد، هرکدام حرفی برای گفتن دارند. معمولا برای معرفی این بنای تاریخی از گوشه شمال غربی آن شروع می‌کنند.

در شروع این قسمت یک ورودی قرار دارد که با طی کردن نزدیک به 111 پله می‌توانید به کاخ دروازه همه ملل دسترسی داشته باشید. پس از آن می‌توانید از کاخ های آپادانا، تچر و هدیش دیدن کنید.

در ادامه شمال شرقی این مسیر به کاخ سه دروازه، حرمسرا، موزه و دروازه نیمه تمام می‌رسید که تاریخ بسیار پرباری را در خود جای داده اند. به طور کلی این بنای تاریخی دارای قسمت های متفاوتی است که هرکدام از این قسمت ها روایتی از تاریخ هستند.

پلکان های ورودی، در فرعی، دروازه همه ملل، کاخ آپادانا، کاخ اختصاصی داریوش، کاخ ه، کاخ هدیش، کاخ ج و د، کاخ ملکه، موزه تخت جمشید، کاخ سه دری، خزانه ، کاخ صد ستون و ساختمان های اطراف، دروازه نیمه تمام و دیوان سرا، چاه سنگی، آرامگاه شاهی، برنامه نور و صدا در تخت جمشید از جمله این موارد می‌باشند.

معرفی تخت جمشید

قسمت های مهم تخت جمشید

مهم ترین قسمت های این بنای تاریخی که در طول دوره هخامنشیان و حکومت پادشاهان مختلف مورد توجه قرار گرفته اند شامل قسمت های زیر هستند:

کاخ‌ های رسمی‌ و تشریفاتی (کاخ دروازه ملل)، پلکان‌ های ورودی سکو و دروازه‌ خشایارشاه ، سرای‌ نشیمن‌ و کاخ‌ های کوچک‌ اختصاصی‌، دژ و باروی‌حفاظتی‌، خزانه‌ شاهی‌.

تخت جمشیبد شیراز

امکانات تخت جمشید

در این بنای تاریخی امکانات مختلفی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که می‌توانند از آنها استفاده کنند. مهم‌ترین این امکانات شامل کافه، رستوران، سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ، فروشگاه و … هستند.

برای رزرو هتل و رزرو بلیط هواپیما شیراز می‌توانید از وب سایت دلتابان اقدام نمایید.

سفر به این مکان می‌تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید می‌توانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه‌های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران