باز شدن درب هواپیما حین پرواز
13 اردیبهشت 1400
ترین های گردشگری

باز شدن درب هواپیما در حین پرواز

اگر فیلم‌های هالیوودی و همین طور بالیوودی را دنبال کرده باشید، در برخی از آن‌ها مشاهده خواهید کرد که در این فیلم‌های اکشن به سادگی درب هواپیما را باز می‌کنند و فعالیت‌های رزمی را انجام می‌دهند بدون آن که اتفاقی رخ دهد، اما ایا واقعیت ماجرا به همین سادگی است؟اکثر افرادی که از هواپیما و ارتفاع فوبیا دارند و مجبور هستند به هر دلیلی با هواپیما پرواز کنند، یکی از مهم‌ترین ترس‌های اصلی آن‌ها باز شدن درب‌های هواپیما در طول پرواز می‌باشد. همین امر باعث می‌شود پرواز برای آن‌ها بسیار سخت و زمان بر شود، در این مطلب به بررسی باز شدن درب هواپیما در حین پرواز خواهیم پرداخت تا پس از خرید بلیط هواپیما اطلاعاتی کافی و مناسبی را در این باره بدست بیاورید. پس با دلتابان همراه باشید.

هواپیمایی با درب باز در فرودگاه

زمانی که هواپیمایی در ارتفاع بالا در حال پرواز است، فشار داخل کابین با فشار بیرونی متفاوت می‌‍باشد و اگر سر سوزنی حفره‌ای در هواپیما به وجود آید، باعث می‌شود تعادل هواپیما برهم بخورد و در نتیجه سقوط هواپیما را در بر خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۴ هواپیمایی بوئینگ ۷۳۷ از قبرس تصمیم به پرواز به مقصد یونان را داشت، تمام استانداردها قبل از پرواز توسط مهندس فنی پرواز مورد بررسی قرار می‌گیرد و اعلامیه آن به مسئولین داده می‌شود.

هواپیما در حال بلند شدن است که به ناگهان آژیرهای هشدار به صدا درمی آیند و پس از آن ماسک‌ها به صورت اتوماتیک رها می‌شوند. خلبان به طور مکرر با اتاق فرمان تماس برقرار می‌کند تا بتواند راه حلی برای این مشکل پیدا کند.

در حالیکه برج مراقبت به طور مداوم علت نقص را عدم توازن فشار در داخل کابین بیان می‌کند، اما خلبان ایراد کار را در جای دیگری جستجو می‌کند و پس از چند دقیقه ارتباط قطع می‌شود. پس از جستجو‌های متعدد که صورت می‌گیرد، مشخص می‌شود که این هواپیما با ۱۱۵ مسافر و ۶ خدمه پرواز سقوط کرده است.

پس از بررسی‌های فنی صورت گرفته مشخص می‌شود که علت اصلی آن‌عدم توازن در فشردگی هوا بوده است که باعث از بین رفتن تعادل در هواپیما شده بود. اما این فشار هوا چگونه رخ داده است؟ پس از باز کردن جعبه سیاه هواپیما و بررسی‌های فنی صورت گرفته مشخص شد که درز کوچکی در اطراف درب اصلی هواپیما رخ داد که مهندس پرواز متوجه این مشکل نشده است.

در نتیجه جریان هوا داخلی به بیرون نفوذ کرده و باعث شده هواپیما نتواند تعادل خود را حفظ کند و همین هم موجب شده که هواپیما به کوه برخورد کند و یکی از تلخ‌ترین سوانح هوایی در تاریخ قبرس و یونان رخ دهد.

باز شدن درب های هواپیما به طور ناگهانی

اگر به صورت اتفاقی و یا حادثه‌ای رخ داد که منجر به باز شدن درب هواپیما شود، به علت اینکه فشار درون هواپیما به طور ناگهانی و با سرعت زیاد کاسته می‌شود، همین امر سبب می‌گردد دمای درونی کابین به سرعت کاهش پیدا کند و حتی به سطح یخ زدگی برسد.

اولین حادثه‌ای که در این حالت رخ می‌دهد، مسافرانی که نزدیک درب هواپیما ساکن هستند بر اثر فشار به بیرون پرتاب می‌شوند. فشار به قدری است که در اغلب مواقع امکان کنترل آن میسر نیست و قطعات هواپیما یکی پس از دیگری از هم فرو میپاشند و پس از دقایقی هواپیما متلاشی خواهد شد.

در همین شرح، یکی از حوادث بسیار عجیب در سال ۱۹۸۸ رخ داد، پروازی در ایالت هاوایی آمریکا، قرار بود از شهری به شهر دیگر روانه شود. گزارش‌های هوایی بسیار خوب بود و مشکلی از این بابت دیده نمی‌شد.

هواپیمای یاد شده همان روز سه بار این مسافت را طی کرده بود، بدون اینکه اتفاق خاصی رخ دهد، تا اینکه به یکباره قسمت کوچکی از سقف هواپیما کنده شد و همین باعث شد، فشاری که درون هواپیما قرار دارد به سرعت خارج شده و هواپیما نتواند کنترل خود را حفظ کند.

بعد از آن دربی که در کنار کمک خلبان قرار گرفته بود بر اثر فشار وارده به هواپیما، کنده شد. در حالیکه همه مسافران به صورت بُهت زده و مبهوت بودند، قسمت‌های دیگری از سقف کنده شد و تنها چیزی که دربالای مسافران قرار داشت آسمان آبی بود.

در چنین مواردی اگر افرادی در حال رفت و آمد هستند و یا کمربندهای ایمنی خود را نبسته باشند، بدون شک به آسمان پرتاب می‌شوند. اما خوشبختانه تمام مسافران، در صندلی خود نشسته و کمربندهای خود را بسته بودند. یکی از مهماندار‌ها که در حال پذیرایی بود به آسمان پرتاب شد و جان خود را از دست داد.

به هنگام باز شدن درب هواپیما چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

باز شدن درب هواپیما به طور اتفاقی و خلبانی در حال پرت شدن به بیرون از درب هواپیما

در چنین مواقعی سرعت عمل بسیار حائز اهمیت است و خلبان موفق شد خیلی سریع هواپیما را در نزدیک‌ترین فرودگاه به سلامت به زمین بنشاند و از بروز فاجعه جلوگیری کرد. پس از این حادثه بررسی درباره علت آن آغاز شد و مشخص شد از آنجایی که هاوایی هوایی مرطوب دارد و این هواپیما در حدود ۲۰ سال است که در این منطقه رفت و آمد می‌کند سقف فلزی آن دچار زنگ زدگی شده و در نهایت قسمت‌هایی از ان که توسط آفتاب آسیب دیده از جای خود کنده شود و منجر به بروز این حادثه شود.

بنابراین وظیفه مهندس پرواز و خلبان این است که قبل از پرواز حتماً این قبیل مسائل را مورد بازدید قرار دهد و یا اگر مسافری با شکافی در هر قسمت از هواپیما مواجه شد، قبل از پرواز و سریع آن را به خدمه اطلاع رسانی کند.

آیا می‌توان در حین پرواز درب هواپیما را باز کرد؟

نمایی از درب باز هواپیما

با توجه به فشاری که در درون کابین و همینطور بیرون هواپیما وجود دارد، درب هواپیما حکم دژ آهنی را برای آن دارد و یک نفر به راحتی نمی‌تواند و یا حتی می‌توان بیان کرد. چند نفر با هم ممکن نیست که بتواند درب آن را باز کنند و از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت.

یکی از اتفاقاتی که در سال ۱۹۷۱ در صنعت هوایی اتفاق افتاد، که منجر به باز شدن درب‌های هواپیما توسط فردی شده است. به این صورت که هواپیما ربایی پس از سرقت ۲۰۰ هزار دلار، با چتر نجات که در دست داشته از داخل کابین درب هواپیما را باز کرده و خود را به بیرون پرتاب می‌کند.

همین اقدام باعث شد در طراحی هواپیماهای که در نسل بعد تولید می‌شود، تغییرات اساسی به وجود آید و امکان باز شدن درب هواپیما در هنگام پرواز وجود نداشته باشد. بعد از این حادثه سیستم‌های کنترل فشار در هر هواپیمای قرار گرفت که به صورت اتوماتیک کار می‌کند و این امکان را نمی‌دهد درب باز شود.

البته هواپیماهایی هم وجود دارند که از داخل آن‌ها می‌توان عملیات چتر بازی را انجام داد که این گونه هواپیماها فاقد سیستم کنترل فشار می‌باشند.

اگر فشار درون کابین پایین باشد، درب‌های هواپیما باز میشوند؟

باز شدن درب هواپیما به طور اتفاقی از نمای نزدیک

در پاسخ باید گفت خیر؛ چرا که فشار درون کابین تنها یکی از ابزار است که مانع باز شدن درب‌های هواپیما می‌شود. دیگر ابزارهای مکانیکی با فناوری‌های روز دنیا قرار گرفته است که مانع از این اتفاق خواهد شد.

همانطور که در بالا گفته شد در سال ۱۹۷۱ هواپیماربا با کاهش فشار درون کابین موفق شد درب هواپیما را به داخل باز کند و در آن زمان ابزارهای کنترل کننده وجود نداشت، اما امروز به راحتی نمی‌توان این اقدامات را انجام داد.

باز شدن درب هواپیما به طور اتفاقی

شما از تجربیات خود بگویید، آیا تا به حال باز شدن درب هواپیما را تجربه کرده اید؟ اگر با این اتفاق رو به رو شوید واکنشتان به چه صورت خواهد بود؟

نظرات کاربران