27 مرداد 1399
جالب ترین ها

نحسی عدد ۱۳ و دلیل حذف آن در هواپیما

شاید تا به حال در مورد نحسی عدد 13 شنیده باشید اما، دلتابان در این مطلب به صورت گسترده در مورد این موضوع بحث کرده و در بخش ایرلاین‌ها به آن می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

نحسی عدد 13 وحذف ردیف 13 در هواپیما

آیا می­‌دانستید در بسیاری از هواپیماها ردیف 13 وجود ندارد؟

در بسیاری از باورها و فرهنگ­‌های مختلف، عدد 13 به عنوان عددی نحس شناخته می­‌شود. عموم مردم بر این باورند که عدد 13 موجب بدشانسی می­‌شود. این باورها در اثر خرافات و ذهنیت نادرست مردم شکل گرفته و تاثیرات آن حتی در جامعه­‌ی مدرن امروزی نیز قابل مشاهده است. آیا شما تابحال در یک سفر هوایی روی صندلی ردیف 13 نشسته‌­اید؟ آیا تاکنون بلیطی با شماره­ 13 داشته‌­اید؟ درواقع خرافه­‌ی نحس بودن عدد 13 آن­قدر در میان مردم ریشه پیدا کرده است، که بسیاری از ایرلاین­ها و شرکت‌­های هواپیمایی معتبر در چینش صندلی‌­ها و شماره بلیط، عدد 13 را حذف می‌­کنند و شماره ردیف صندلی آن­ها به صورت 10، 11، 12، 14 و … می­‌باشد. از جمله­‌ی این شرکت­های هواپیمایی می­توان به ایرفرانس (Air France)،ایبریا (Iberia)، ایرترن (AirTran)، ایر نیوزلند (Air New Zealand) و هواپیمایی مشهور و لوکس لوفت هانزا (Lufthansa)اشاره کرد.

نحسی عدد 13 و حذف ردیف آن در هواپیما

دلیل حذف صندلی ردیف شماره 13

دلایل نحسی عدد 13 چیست؟ همه‌ ما در مورد نحسی عدد 13 چیزهایی شنیده‌ایم. باورهای خرافه‌ای بسیاری در مورد این عدد وجود دارد که مردم خیلی از کشورها علی‌رغم آداب و رسوم مختلف و فرهنگ‌های متفاوتی که دارند، بر نحسی عدد 13 معتقدند. با اینکه این باورها و خرافات در گذشته به دلایل نه چندان واضح به وجود آمده‌اند ولی همواره کسانی هستند که به آن اعتقاد دارند و در تصمیماتی که می‌گیرند به آن توجه می‌کنند.

علت اصلی این شماره­‌گذاری نامشخص است، اما چیزی که معلوم است، آن بود که در سالیان گذشته، یک نفر که شدیدا بر نحسی عدد 13 معتقد بوده است، ردیف شماره 13 را از صندلی­های هواپیما حذف نموده تا مانع سقوط هواپیما در اثر بدشگونی این عدد شود. امروزه نیز شرکت­‌های هواپیمایی همچنان این مسیر را ادامه می­‌دهند زیرا هزینه­‌ی تغییر صندلی‌­های هواپیماهای شرکت­ها بسیار زیاد خواهد بود.

نحسی عدد 13 در هواپیما

اعتقاد ایرلاین‌ها به نحسی عدد 13

جودی گراهام ویور، سخنگوی شرکت هواپیمایی ایرترن (AirTran) در مصاحبه‌ای با روزنامه یو اس آ تودی (USA Today) در این خصوص بیان کرد: ((هدف شرکت­‌های هواپیمایی ارائه­‌ی بهترین خدمات به مسافران است و با توجه به اینکه بسیاری از مسافران عدد 13 را نحس و بدشگون می‌­دانند، به باور آن­ها احترام گذاشته و عدد 13 را از شمارگان ردیف هواپیما حذف می­‌کنیم)).

جنیفر جانزن، مدیر روابط عمومی شرکت لوفت هانزا نیز در این خصوص می­گوید: ((بسیاری از مسافران عقیده دارند اگر در هواپیما ردیف شماره 13 وجود داشته باشد، آن هواپیما قطعا سقوط خواهد کرد و یا معتقدند اگر روی صندلی ردیف 13 بنشینند دچار مشکل یا حادثه خواهند شد. مردم کشورهای برزیل و ایتالیا نیز معتقدند علاوه بر عدد 13، عدد 17 نیز نحس است. به همین خاطر شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، عدد 17 را نیز از شمارگان ردیف صندلی­‌های هواپیما حذف نموده است)).

این امر به این خاطر است که هم به عقاید مسافران احترام گذاشته شود و هم از هرج و مرج مسافران جلوگیری کرد. زیرا بسیاری از مسافران ترس از پرواز دارند، حال اگر روی صندلی ردیف 13 نیز بنشینند و به این خرافات عقیده داشته باشند، این امر ترس آن­ها را چند برابر خواهد کرد و خدمه پرواز را دچار مشکل خواهد نمود. علاوه ­براین بیشتر مردم به­ سختی بلیط شماره 13 یا 17 را خریداری می­‌کنند، این امر موجب سوخت شدن بلیط هواپیما و تحمیل هزینه به شرکت‌­های هواپیمایی می­‌شود. از این رو شرکت­‌های هواپیمایی جهت کاهش هزینه­‌ها و کنترل شرایط پرواز ترجیح می­‌دهند شماره 13 را از ردیف صندلی‌­ها حذف کنند.

نحسی عدد 13

نظر مسافران در مورد انتخاب صندلی شماره 13 در هواپیما

طبق نظرسنجی‌­های انجام گرفته، صندلی‌­های ردیف 13 به عنوان صندلی قرمز در بین عموم مردم شناخته می‌­شود. صندلی قرمز، بدترین صندلی برای نشستن است که هیچ‌کس حاضر نیست روی آن بنشیند.

یک اتفاق جالب توجه در هواپیمایی آلاسکا (Alaska Airlines) رخ داده است. این شرکت هواپیمایی، در تمام هواپیماهایش به جز یک هواپیما: بوئینگ ۷۳۷-۹۸۰۰، ردیف ۱۳ را حذف کرده است. وقتی از این شرکت علت امر را جویا شدند مشخص شد که این شرکت، هواپیمای فوق را سفارشی تهیه نکرده، بلکه حاضر و آماده خریداری نموده و به همین دلیل ردیف 13 در آن وجود دارد. نکته جالب توجه آن­ است که کلیه هواپیماهایی که بعد از بوئینگ ۷۳۷-۹۸۰۰، سفارش داده و تهیه شده است، ردیف 13 ندارند!!

البته لازم به ­ذکر است، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا علی­رغم این باورهای نادرست و نداشتن ردیف شماره 13 در هواپیماهای سفارشی‌­اش، از گیت شماره 13 استفاده ­می­‌کند و حتی هواپیمایی به نام LF-013 نیز دارد. 

نحسی عدد 13 در هواپیما

حرف آخر

با وجود مدرنیته شدن دنیای امروز، همچنان خرافات و عقایدی در میان مردم وجود دارند که بر سبک زندگی آن­ها و حتی کسب و کارشان تاثیرگذار است. از جمله­ این خرافات و عقاید، نحسی عدد 13 است که نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یک عدد شوم و بدشگون شناخته می‎شود. نکته‌­ای که از بررسی موارد فوق می­‌توان نتیجه گرفت آن است که علت حذف ردیف شماره 13 هواپیماها توسط شرکت‌­های هواپیمایی، کاهش اضطراب و نگرانی مردم هنگام پرواز و کاهش هزینه‌­های ناشی از فروش نرفتن بلیط­‌ صندلی­‌های ردیف شماره 13 است.

نکته قابل توجه آن است که نحسی عدد 13 هنگام پرواز با هواپیما، تنها زمانی مورد توجه مسافران قرار می­‌گیرد که این عدد در شماره صندلی به ­کار برده شود، زیرا پروازهایی با شماره 113، 213، 313 و … انجام می­‌شود و هیچ­کس نگران احتمال سقوط آن­ها نیست؛ درحالی که شماره 113 به همان اندازه می‌تواند نحس باشد که شماره‌­ی 13 نحس است!!

با این حال باید کمی تامل کرد. آیا بر نحسی اعداد باور دارید؟ آیا باور به اینکه عددی شانس‌آور است و عددی هم موجب بدشانسی شود درست است؟ شما چه نظری دارید؟

نظرات کاربران