خانه بومیان کیش

خانه بومیان کیش، می خواهیم خانه ای را به شما معرفی کنیم که سبک زندگی مردمان قدیم جزیره کیش را به شما می شناساند.

خانه بومیان کیش

پیشینه خانه بومیان کیش

خانه بومیان کیش متعلق به یکی از شخصیت های محبوب این جزیره یعنی مرحوم حاج عبدالله بن شاهین است. وی تاجر مروارید و مالک یکی از بزرگترین لنج های بادبانی بود. هم چنین به شغل تجاری و گلافی یا لنج سازی مهارت داشت. این خانه را از سه نسل قبل خود به ارث برده بود. مساحت این خانه 1200 متر وسعت دارد و حدود 200 سال پیش با 15 اتاق بنا شد.
این خانه از قدیمی ترین خانه های محله صفین قدیم در جزیره کیش است و سبک معماری آن یادآور خانه های بومی این جزیره محسوب می شود. خانه بومیان کیش برای بومیان و سکنه قدیم این جزیره، جایگاه بالایی دارد زیرا در گذشته بیشتر کلاسهای مکتب و یادگیری قرآن در این خانه برگزار می شده است. در واقع به نوعی این خانه مدرسه محله صفین بوده است.

پیشینه خانه بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه بومیان کیش در سالهای اخیر و به منظور ارائه فرهنگ و آداب و سنن مردم قدیم جزیره کیش و کسب مجوز های لازم برای تغییر در این خانه در فرودین 1393، به خانه مردم شناسی بومیان کیش تغییر کرد. این تغییرات با هدف ایجاد اشتغال برای بومیان و توسعه گردشگری بوده و تمام اتاق ها و فضا را با مصالح بومی به سبک معماری 80 سال اخیر بازسازی کردند جاذبه گردشگری برای مسافرین تور کیش می باشد.

خانه مردم شناسی بومیان کیش

شناخت فضای داخلی خانه بومیان کیش

هر اتاق این خانه کاربرد خاصی دارد. اتاق های آن شامل اتاق مهمان مردان، اتاق زمستانی، انبار خرما و محل شیره کشی خرما، آشپزخانه، حجله، مکتب خانه و … هستند.

چندول خانه بومیان کیش

چندول اتاقی خاص برای نگه داری و انبار خرما و استحصال شیره خرما به کار می رود. این اتاق در گوشه ای از حیاط و دور از وزش باد ساخته می شود.

مصیف (اتاق تابستانی)

این اتاق برای تابستان و فصول گرم به کار برده می شود. در این اتاق بادگیرهایی برای خنک کردن هوای اتاق وجود دارد که در تابستان، آنها را باز می کنند. این اتاق فقط در تابستان استفاده می شد و در فصل زمستان، بادگیرها را می پوشانند.

مصیف

مطبخ (آشپزخانه)

بومیان، قسمتی از حیاط را برای پخت و پز غذا و پخت نان، مسقف می کردند. در این آشپزخانه، دریچه هایی را جریان هوا تعبیه کرده اند.

بیت العود (اتاق خواب)

این اتاق مخصوص صاحب خانه بوده و دیوار های این اتاق آینه کاری شده و انواع ظروف زینتی در آن دیده می شود. رادیو، تلویزیون، تخت دونفره قدیمی از جمه وسایل قدیمی هستند که در این اتاق از صاحب خانه به یادگار مانده است. برای افزایش استحکام دیوار های این اتاق، از ساروج استفاده می شد.

بیت الافروخ (مکتب خانه)

از این اتاق برای یاد دادن دروس مکتب و قرآن به اهالی خانه و بومیان استفاده می شد.

بیت القهوه (اتاق مخصوص زنان)

از این اتاق، به طور ویژه برای پذیرایی از مهمان های خانم استفاده می شد. از آن جهت به این اتاق، بیت القهوه گفته می شود که این اتاق برای تهیه ی چای و قهوه مهمانان استفاده می شد.

الفرشه (حجله)

یکی از اتاق های مهم این خانه، همین اتاق حجله محسوب می شود تا آداب و رسوم بومیان کیش برای ازدواج را نشان دهد. این اتاق با انواع پارچه های رنگی و آینه های بزرگ آراسته می شود و تا حدود یک ماه این اتاق و تزیینات آن برپا بوده است.

بخار (انبار مواد غذایی)

از این اتاق برای نگه داری مواد خوراکی خانواده شامل خمره های ماهی شور، برنج، آرد و دیگر مواد غذایی استفاده می شد.

بخار (انبار ابزار صید و شناور ها)

دو اتاق بزرگ از این خانه با توجه به داشتن شغل صید مروارید، مختص نگه داری ابزار صید مروارید و لنج های بادبانی بوده است.

بخار الهوش (انبار علوفه گاو و گوسفند)

در زندگی مردمان قدیم، گاو و گوسفند به دلیل استفاده از لبنیات و گوشت آنها از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. هم چنین از دام برای قربانی و عقیقه هم استفاده می شد. لذا در خانه از گاو و گوسفند استفاده می شد و هم چنین از این اتاق ها برای نگه داری علوفه و خوراک این دام ها استفاده می شد.

سیم (تخت خواب تابستانی)

این تخت خوابها با چوب های چندل و دعن (شاخه های بهم بافته نخل) ساخته می شد. همچنین شبهای تابستان برای استراحت و خواب از آنها استفاده می کردند.

زریبه (باغچه منزل) خانه بومیان کیش

بخش مجزایی از منزل را به عنوان باغچه و برای کاشت انواع (درخت ها، مانند:

درخت نخل، کنار، انجیر و لوز و انواع صیفی جات و سبزی جات ،  استفاده می کردند. برای آبیاری این باغچه در خانه بومیان کیش و در مجاورت آن، چاهی را حفر می کردند.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید پرواز چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران (2)
  • سولماز 1 مهر 1397

    من تابستون با خانواده کیش رفتیم. خیلی زیبا بود . به دوستان پیشنهاد میکنم کیش رفتند حتما اینجا هم برند. خیلی زیبا بود

    پاسخ دادن
  • کیانا صاحبدلان 2 مهر 1397

    من مسافر دلتابان هستم هتل پارمیدا رفته بودیم همه چی عالی بود مخصوصا این قسمت سفر، واقعا غذاهاش خوشمزست مخصوصا مچبوسه گوشت معرکست با مجمع براتون میارن فوق العادست تا حالا همچین غذایی نخوردین اگه طرفدار غذای تند و میگو هستید حتما سبزی پلو با میگو با ترشی عنبه رو امتحان کنید که دیگه هیچ جای دنیا همچین غذای خوشمزه ای رو مزه نمیکنید

    پاسخ دادن