13 اردیبهشت 1400
جاذبه های گردشگری

زیباترین جاذبه ‌های تنگه بسفر در استانبول

با سفرهای دریایی می‌توانید مناظر خارق العاده‌ای از استانبول را برای تماشا داشته باشید. در استانبول، گشت و گذار در تنگه بسفر ممکن است یکی از دیدنی‌ترین مکانهای این منطقه باشد، و یکی از مواردی است که باید به شدت در مورد آن فکر کنید و آن را به برنامه سفر خود اضافه کنید. بازدید از جاذبه های تنگه بسفر ، یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای تماشای زیباترین مناظر در تور استانبول است.

ترکیه، جاذبه‌ها و مناظر دیدنی بسیار زیادی دارد که در این مطلب به آبراه بین المللی که در مرز اروپا و آسیا قرار گرفته است خواهیم پرداخت با دلتابان همراه باشید.

در طول تاریخ تمدن‌های بسیار در سواحل بسفر سکونت و زندگی کرده‌اند این تنگه زیبا در فصل‌های مختلف سال آب و هوا متفاوتی را دارد و تنها مختص به فصل منحصر به فردی نمی‌باشد و شما هر موقع از سال که به این بندر سفر کنید، زیبایی‌های خاص خودش را مشاهده خواهید کرد اما اغلب افراد ترجیح می‌دهند از اواسط فروردین تا خرداد به این بندر سفر کنند.

سواحل دیدنی

برج گالاتا، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه، کاخ چراغان، پل بسفر، قایق بادبانی دولتی ترکیه، قلعه روملی، پل سلطان محمد فاتح، قلعه آناتولی و بسیاری از جاذبه‌های دیگر، مکان‌هایی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

بنابراین اگر قصد سفر به شهر زیبای بسفر را دارید می‌توانید با هتل‌هایی که در اطراف آن قرار گرفته، هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا امکان ترانسفر دریایی را برای شما میسر کنند و از این بابت دغدغه‌ای نخواهید داشت.

این تنگه در حدود ۳۲ کیلومتر طول دارد و باعث شده است مارمارا به دریای سیاه متصل شود. و پل‌های که بر روی آن قرار گرفته است سبب گردیده آسیا را به اروپا برساند.

این تنگه در طول تاریخ گوهربار ترکیه از جهات گوناگونی بسیار حائز اهمیت بوده است، چرا که راه ارتباطی دریای سیاه با دیگر دریا‌های آزاد بوده است و بسیاری از مبادلات اقتصادی و تجاری با استفاده از این تنگه صورت گرفته است وتنها تنگه است که دروازه به مارمارا، دریای سیاه و مدیترانه باز می‌کند.

گردشگری در جاذبه ‌های تنگه بسفر

یکی از دلایلی که گردشگران ترکیه را، برای سفر خود انتخاب می‌کنند این تنگه می‌باشد که دارای جاذبه‌های گردشگری متعدد است که در زیر به بررسی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم:

برج گالاتا Galata Tower

از قدیمی‌ترین بناهای معروف و مشهور ترکیه می‌باشد. انتخاب اول بسیاری از گردشگران است، مناظر اطراف این برج بسیار زیبا می‌باشد و رستورانی که در بالای آن قرار گرفته است. لحظه بسیار زیبایی را برای گردشگران فراهم می‌کند، بدین ترتیب افراد می‌توانند در محیطی رمانتیک و زیبا هم از غذاهای اصیل ترکیه بهره ببرند و هم از زیبایی‌های محیط بی‌بهره نمانند.

برج گالاتا از نمادهای مهم ترکیه به حساب می‌آید و اکثر افراد بهترین زمان بازدید از آن را در هنگام غروب می‌دانند که غروب آفتاب و تنگه بسفر، زیبایی دو چندانی را به ترکیه اهدا می‌کنند.

این برج تا سال ۱۷۵۰ به عنوان بلندترین سازه در استانبول شناخته شده است، ساخت این برج به دستور امپراتور وقت روم شرقی انجام شد و حدود هفتصد سال از آن زمان می‌گذرد. هدف اصلی از ساخت آن دیده‌بانی در برابر کشتی‌های دشمن است، که قصد حمله به شهر را داشته‌اند و در دهه‌های گذشته در این برج آتش سوزی‌های رخ داده که خوشبختانه مهار شد و آسیب زیادی را به گالاتا وارد نکرده است.

برای وارد شدن به این برج باید خود را به خیابان استقلال برسانید و پس از آن پله‌هایی بر سر راه خود می‌بینید و درب بزرگ چوبی که از آن گذر خواهید کرد. سپس پله‌هایی به صورت مارپیچ را بر سر راه خود میبینید که شما را تا طبقه فوقانی می‌رساند. پس می‌توانید بر بلندای آن قرار بگیرید و از تنگه بسفر و بسیاری از جاذبه‌های دیدنی آن بازدید کنید.

کاخ توپکاپی Topkapi Palace Museum

به سراغ یکی از جاذبه‌ های تنگه بسفر می‌رویم که یکی از کاخ‌های زیبا و سلطنتی در قرن ۱۵ میلادی محسوب می‌شود. این کاخ اشرافی به دستور سلطان محمد دوم ساخته شد، ساخت و معماری این قصر به قدری زیباست که گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند و هر روزه میزبان تعداد زیادی از علاقه مندان به تاریخ و هنر می‌باشد.

زمانی که وارد این کاخ سلطنتی شوید، کاشی‌های بسیار زیبا که بر روی آن‌ها نگین‌هایی قرار دارند که جلوه خاصی به کاخ توپکاپی می‌دهد به همراه جواهرات بسیار، دلربایی می‌کنند. شما می‌توانید از فضای بالایی آن تنگه بسفر را مشاهده کنید.

کاخ دولما باغچه استانبول از معروفترین جاذبه ‌های تنگه بسفر Dolmabahçe Palac

کاخ دولما باغچه در قسمت اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته و سلطان مجید یکم در اواخر قرن هجدهم در تکاپوی ساخت بنایی به عنوان مرکز اصلی اداری ترکیه بود. بنابراین وی دستور به ساخت این کاخ را داد.

کاخ دولما دارای بخش‌های متفاوتی است که بخشی از آن شامل آپارتمان‌های اداری که به منظور انجام امور در نظر گرفته شده بود.

بخش دیگران شامل تشریفات، که آشپزخانه‌ها در این محل‌ها قرار دارند و بعش بعدی حرمسرا بود.

اتاق‌ها و بخش‌هایی هم برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت شاهزاده‌ها ساخته شده بود.

یکی از محل‌های محبوبه اکثر گردشگران کاخ دولما می‌باشد که همه روزه به جز یکشنبه‌ها می‌توانید از این باغ موزه بسیار زیبا بازدید کنید، هزینه ورودی آن نیز کمی کمتر از ۱۰۰ لیر می‌باشد.

کاخ چراغان استانبول Çırağan Palace

میخواهیم از کاخ چراغان که جز جاذبه‌ های تنگه بسفر به شمار می‌آید، برایتان بگوییم. این جاذبه از آخرین کاخ‌هایی است که توسط امپراطور عثمانی بنا نهاده شد و پس از سال‌ها که متروکه بوده و استفاده‌ای از آن صورت نمی‌گرفته، بازسازی شده است و امروز به صورت یک هتل پنج ستاره به گردشگران سرویس ارائه می‌دهد.

کاخ چراغان در محله بشیکتاش و در ساحل بسفر واقع شده و پس از بازسازی که در آن صورت گرفت، اتاق‌های درون هتل بسیار شیک و مجلل طراحی شدند که در طی اقامت خود لحظات به یاد ماندنی را سپری خواهید کرد. نزدیکترین فرودگاه به هتل، فرودگاه آتاتورک می‌باشد که ۱۸ کیلومتر فاصله میان این دو می‌باشد.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این مورد است که، تمام بخش‌های این کاخ تبدیل به هتل نشده و قسمت‌هایی از آن به صورت تاریخی باقی مانده است. بنابراین مجوز ورود به این کاخ ،اقامت در هتل نمی‌باشد و گردشگران همواره می‌توانند از قسمتهای تاریخی آن به صورت مجزا بازدید کنند.

پل بسفر از مهم‌ترین جاذبه‌ های تنگه بسفر

اگر نام استانبول و یا ترکیه را در گوگل جستجو کنید، همواره یکی از تصاویری که مشاهده خواهید کرد پل بسفر خواهد بود. مهم نیست که گردشگری که وارد ترکیه می‌شود اهل تاریخ و هنر باشد یا اهل طبیعت و گردشگری، بدون شک از این پل بازدید خواهد کرد.

تاریخچه این پول به ۲ بخش تبدیل می‌شود، بخش اول آن که برای حمله به یونانیان و رومیان در سال ۵۰۰ میلادی پلی برروی این تنگه طراحی و قرار گرفت، و بخش دیگر آن مربوط به سال ۱۹۰۰ میلادی می‌باشد. شرکت راه آهن بسفر طبق برنامه‌ها و استراتژیک‌ها تصمیم گرفت آسیا و اروپا را از طریق پلی به یکدیگر متصل کند و زیرساخت‌های لازم برای ساخت این پول فراهم شد.

قلعه روملی Rumeli Fortress

از مشهورترین جاذبه ‌های تنگه بسفر قلعه روملی است. این قلعه در تنگه بسفر و در اواسط قرن ۱۴ میلادی توسط سلطان محمد فاتح احداث شد و ساخت آن چیزی در حدود ۴ ماه به طول انجامید. هدف از ساخت آن دیده بانی، کشتی‌ها و قایق‌هایی بود، که از ساحل بسفر به سمت شهر یورش می‌آوردند.

امروزه این قلعه یکی از مکان‌های دیدنی در استانبول به حساب می‌آید و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان برای بازدید از این قلعه راهی استانبول ترکیه می‌شوند. کافه‌ها، بوتیک‌ها و رستوران‌های زیادی در اطراف قلعه روملی قرار گرفته و لحظات منحصر به فردی را برای گردشگر ایجاد می‌کند.

پل سلطان محمد فاتح Fatih Sultan Mehmet Bridge 

دومین پل ساخته شده بر روی تنگه بسفر پل سلطان محمد فاتح می‌باشد، که ۲ قاره را به یکدیگر متصل کرده است. این پل یکی از زیباترین و طولانی‌ترین پل‌های حال حاضر در جهان به شمار می‌آید و ساخت آن در سال ۱۹۸۸ آغاز شد.

اگر قصد سفر به استانبول و بازدید از جاذبه‌ های تنگه بسفر را دارید، توضیح دادیم که حتماً از این شاهکار بشریت نهایت بهره را ببرید و با خودروهای خود از این پل‌ها عبور کنید. البته باید توجه داشته باشیم عبور و مرور به صورت پیاده ممنون می‌باشد.

این پل از ۴ لاین تشکیل شده است که صبح‌ها ترافیک شدیدی بر روی آن مشاهده می‌شود. بنابراین اگر قصد بازدید از این پول را دارید، ظهرها و یا شب‌ها زمان مناسبی برای بازدید می‌باشد. همچنین لاینی در کنار لاین‌های اصلی قرار گرفته که محل عبور و مرور ماشین‌های امداد می‌باشد.

شما دوست دارید از کدام جاذبه گردشگری تنگه بسفر بازدید کنید؟ آیا تا به حال به استانبول سفر کردید؟ کدام قسمت برای شما جذابیت بیشتری داشت؟

نظرات کاربران