جشن های جذاب اسپانیا

جذابترین جشن‌ های اسپانیا

اسپانیا یا بهتر بگوییم سرزمین گاو بازها با همه ی شگفتی هایی که دارد همه ساله مقصد بسیاری از گردشگرانی است که به دیدن جذابیت های متفاوت علاقه دارند. در این سرزمین کهن، جشنواره هایی برگزار می‌شود که ریشه در سنت و فرهنگ مردمان آن دارد. جشنواره هایی که مردم بومی و حتی گردشگران را دور هم جمع میکند تا از دیدن آنها در کنار هم لذت ببرند. برای همین ما هم در این مقاله میخواهیم به معرفی برخی از جذابترین جشن های اسپانیا بپردازیم تا در صورت سفر و خرید تور اسپانیا از دیدن آن ها لذت ببرید.

معرفی جشن‌های جذاب اسپانیا

جشن گوجه فرنگی La Tomatina

جشن گوجه فرنگی یا لاتوماتینا یکی از جشنواره های جذاب و پرطرفدار در اسپانیا است که از سال 1940 تا به حال در شهری به نام بانول برگزار میشود. در مورد تاریخچه این مراسم، منابع متفاوتی وجود دارد اما اکثر این منابع به درگیری میان تماشاچیان و شرکت کنندگان در مراسم رژه ی سال 1945 اشاره کرده اند. از شگفتی های این جشنواره میتوان به حضور مردم از سراسر دنیا برای شرکت در لاتوماتینا اشاره کرد. در جشنواره گوجه فرنگی، شرکت کنندگان با پرتاب گوجه یکدیگر را هدف قرار میدهند و لحظات شادی را برای هم رقم میزنند. این جشنواره همه ساله در آخرین چهارشنبه ماه آگوست برقرار میشود و حدود 10 هزار شرکت کننده را جذب خود می‌کند.

جالب است بدانید افرادی که در این جشنواره شرکت میکنند، لباس سفید و یا روشن به تن میکنند و بعد از گذشت چند ثانیه با سیلی از گوجه فرنگی که به سمتشان پرتاب میشود، مواجه میشوند. در جشنواره لاتوماتینا، همه ساله صدها تن گوجه فرنگی به هدر می‌رود و البته بعد از پایان مراسم، تمامی آنها از روی شرکت کنندگان و سطح شهر پاکسازی می‌شود.

جشن گوجه فرنگی از جذابترین جشن های اسپانیا

جشن سن فرمین La Fiesta de San Fermin

جشن سن فرمین، جشنی با آسیب های بسیار در اسپانیا که برای همه مردم جهان شناخته شده است. یکی از جشن هایی که همه ساله در اسپانیا برگزار میشود و باعث شده همه با دیدنش به یاد اسپانیا بیفتند، جشن گاوبازی یا همان سن فرمین است. سن فرمین یکی از جالبترین جشن های اسپانیا است که همه ساله از تاریخ 6 تا 14 جولای برگزار میشود و حدود 400 سال نیز قدمت دارد. در خصوص تاریخچه این مراسم باید بدانید که در گذشته مبلغِ دینی به نام سن فرمین در بین مردم زندگی می‌کرده که توسط رومیان گردن زده می‌شود و توسط گاوها در سطح شهر چرخانده شده است.

همچنین طبق گفته هایی که از آن زمان بدست آمده، زنی با لباس سفید به کمک این شخص می آید و همین امر باعث شده تا افراد زیادی در این مراسم لباس سفید رنگ بپوشند. در این جشنواره افراد زیادی از جای جای دنیا حضور میابند و از دیدنش لذت می‌برند. همچنین روند این مراسم به این شکل است که از ساعت 8 صبح در تاریخ‌های 6 تا 14 جولای، 12 گاو در میان مردم رها میشود و شرکت کنندگان به صورت دسته جمعی شروع به فرار و دویدن میکنند. البته از آسیبهایی که این جشن همه ساله از خود به جای میگذارد هم نباید بگذریم و با این حال سن فرمین به عنوان یکی از محبوبترین جشنهای اسپانیا در میان مردم شناخته می‌شود.

جشن سن فرمین از جذابترین جشن های اسپانیا

سامانا سانتا  The Holy Week از جذابترین جشن های اسپانیا

هفته مقدس یا سامانا سانتا از دیگر جشن هایی است که در اسپانیا برگزار میشود. این جشن که در شهرهای مالاگا، وایادولید، سویل و لئون برقرار می‌شود، از جذابترین مراسم مذهبی در اسپانیا است. در این جشن، تعداد زیادی از زنان و مردان به خیابان ها می آیند و در حالی که راهپیمایی میکنند، مجسمه حضرت مسیح را در دست میگیرند و به سمت کلیسای جامع میروند و بازمیگردند. حضور در این مراسم برای همه مردم از جمله افراد غیر مذهبی جذاب بوده و برای همین گردشگران متعددی را به خود جذب کرده است. این مراسم در آخرین هفته از ایام عید پاک برگزار میشود و برای همین نامش را هفته مقدس نام گذاری کرده اند.

فستیوال هفته مقدس از جذابترین جشن های اسپانیا

جشن فالز  Falles

جشن فالز که به جشن عروسک های غول پیکر نیز معروف است، طرفداران زیادی در اسپانیا دارد. فالز جشنی است که همه ساله در شهر والنسیا برگزار میشود و تمامی مردم ساکن این شهر و البته گردشگران در آن شرکت میکنند. این جشن که در فهرست جهانی یونسکو نیز نامش ثبت شده، فستیوالی است که در مدت یک هفته و با حضور عروسکهای غول پیکر در سطح شهر برگزار میگردد. جالب است بدانید که هر کدام از این عروسک ها به یک نمادی بزرگ در بین مردم شهرت دارند و بعضی از آنها برگرفته از کارکترهای عروسکی هستند. همچنین، در طول این مراسم، همه روزه و در ساعت 14 نمایشی بزرگ برگزار می‌شود که اغلب با موزیک و آتشبازی همراه است.

جشن فالز از جذابترین جشن های اسپانیا

آتش بازی سنت جان Festival of Sant Joan، از جذابترین جشن های اسپانیا

آتش بازی سنت جان، جشنی هیجان انگیز همچون مراسم چهارشنبه سوری ما ایرانیان است که در تاریخ 19 تا 24 ژوئن در کشور اسپانیا برگزار می‌شود. ساختن تپه و سکویی برای پریدن از روی آتش، بی شباهت به مراسم چهارشنبه سوری نبوده و در شهرهای شلوغ اسپانیا نیز طرفداران زیادی دارد. گفتنی است که این جشن در تمامی روستاها و شهرهای کوچک تر نیز به رسمیت شناخته می‌شود و مردم بسیاری به شرکت در این جشن به همراه اعضای خانواده ی خود علاقه‌مند هستند.

آتش بازی سنت جان از جذابترین جشن های اسپانیا

 

 

 

 

 

نظرات کاربران