12 مرداد 1398
جاذبه گردشگری

آشنایی با کلیسای ماتیاس، قدیمی ترین کلیسای بوداپست

فهرست مطالب

 تریتی مقدس

کلیسای ماتیاس از قدیمی ترین کلیساهای بوداپست است. بوداپست مرکز کشور مجارستان در اروپای مرکزی بوده و از زیباترین شهرهای جهان است. این شهر در کنار رود دانوب قرار دارد. منظره کلیسا از رود دانوب، نظر هر گردشگری را به خودش جذب می کند. اینبار می خواهیم با یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی بوداپست یعنی کلیسای ماتیاس آشنا شویم. کلیسای ماتیاس یک کلیسای کاتولیک رومانی است و از جاذبه های توریستی مجارستان می باشد. این کلیسا در روبه روی باستیون فیشرمن و در مرکز قلعه بوداپست واقع شده است.

کلیسای ماتیاس یک معیار فرهنگی و مذهبی در جامعه مجارستان به حساب می آید. این کلیسا از مهمترین کلیسا های جهان است و همچنین زیباترین بنا در قلعه بوداپست می باشد. بنابراین ارزش آن را دارد که از نزدیک این کلیسا را ببینید.

منطقه قلعه در بوداپست از پرطرفدارترین مکان ها برای گشت و گذار توریست هاست. در برنامه سفر بوداپست این منطقه همیشه به عنوان پربازدیدترین ناحیه ثبت می شود. همچنین منطقه قلعه مکانی عالی و رمانتیک برای گذراندن تعطیلات است. درست در مرکز و قلب قلعه بوداپست، کلیسای ماتیاس قرار گرفته است. در این مقاله می خواهیم شما را با تمام جزئیات کلیسای ماتیاس آشنا کنیم.

کلیسای ماتیاس در بوداپست

این بنا از مهمترین بناها در بوداپست است. همچنین این کلیسا یک نماد ویژه برای مردم مجارستان می باشد. این بنای بلند در مرکز قلعه بوداپست همراه با سقف رنگی با سفال های قرمز، نارنجی و سبز زیر نور خورشید می درخشد. طوری که هر بازدید کننده ای شاهد زیبایی غیر قابل تصور آن در آسمان بوداپست است.کلیسا در سبک نئوگوتیک ساخته شده است.

منار مخروطی کلیسا آنقدر بلند است که نمی توانید در یک عکس واحد آن را ثبت کنید. فضای داخل کلیسا خیلی زیباست و جدا از کلیساهای استاندارد اروپایی است. علاوه بر این، کلیسا شامل یک میدان مقدس تریتی و ستون های تریتی می باشد. ستون ها یاد آور 1691 قربانی طاعون هستند. مردم آن زمان باور داشتند، ستون ها آنها را در مقابل بیماری محافظت می کنند.

تاریخچه کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس در قرن 13ام ساخته شده است. سپس کلیسا به نام پادشاه ماتیاس نامگذاری شد. ماتیاس یکی از برجسته ترین پادشاهان مجارستان است و در بین سال های 1458 تا 1490 در منطقه های مجارستان و کرواسی حکومت می کرده است. ماتیاس پسر John Hunyadi می باشد. و مجسمه Hunyadi را می توانید در باستیون فیشرمن ببینید.

مانند بیشتر کلیساهای مجارستان، کلیسای ماتیاس هم در زمان اشغال عثمانی ها به عنوان مسجد از آن استفاده می شد. در آن زمان مسلمانان دیوار های کلیسا را با آیات قرآنی تزیین می کردند. بوداپست از سال 1526 تا 1686 در محاصره ترک ها بود.

بعد از اتمام محاصره، کلیسای ماتیاس به سبک باروک بازسازی شد. هم اکنون کلیسا به عنوان یک مکان مذهبی مانند قرن ها پیش مورد استفاده قرار می گیرد. کلیسای ماتیاس جایی پرطرفدار برای جشن های عروسی، رویداد های خاص و گروهی است. در این کلیسای 700 ساله پادشاهان زیادی مراسم تاجگذاری را انجام داده اند. عروسی پادشاهان مجاری نیز در این مکان برگزار می شد. البته دیگر هیچ مراسم تاجگذاری در این کلیسا انجام نمی شود.

تاریخچه کلیسای ماتیاس

تاریخ میدان تریتی مقدس یا Holy Trinity Square

کلیسای ماتیاس در کنار میدان تریتی مقدس قرار گرفته است و همراه با کلیسا از تاریخ قابل توجهی برخوردار است. بعد از اتحاد بوداپست و اوبادا، بوداپست تاسیس شد. این توافق در میدان تریتی رخ داد. همچنین ستون تریتی هم در این میدان قرار دارد و نماد یک یادبود است. این مکان یاد آور قربانیان طاعون از اواخر قرن 17 و اوایل قرن 18 میلادی است.

[cn-suggest-posts sts=”خانه اپرای مجارستان” stl=”https://deltaban.com/attraction/hungarian-opera-house/” sbs=”خرید بلیط چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]کلیسای ماتیاس و میدان

بیماری طاعون سیاه در این سالها همه جای اروپا را فرا گرفته بود. در بوداپست مردم زیادی بر اثر این بیماری جان سپردند. به هرحال مردم اعتقاد داشتند، ستون از بیماری طاعون پیشگیری می کند. برای مقابله با طاعون، اولین ستون در سال های 1700 تا 1706 ساخته شد. اما در سال 1709 طاعون دوباره شیوع پیدا کرد، بنابراین تصمیم گرفته شد تا ستون بزرگتری ساخته شود. بهتر است بدانید، مجسمه روی ستون مربوط به سال 1706 می باشد.

Holy Trinity Square

چرا از کلیسای ماتیاس دیدن کنیم؟

از کلیسای ماتیاس چرا باید دیدن کنیم. در اینجا می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم و شما را با جذابیت ها و نکته های جالب کلیسا آشنا کنیم. کلیسای ماتیاس از سنگ بناهای قیمتی مجارستان است. بازدید کننده ها از تاریخ طولانی و قدیمی آن لذت می برند. همچنین جایگاه کلیسا با زیبایی خاص آن در زندگی مدرن بوداپستی ها، نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند.

فراموش نکنید که منظره زیبایی از برج ناقوس دیده می شود. کلیسا در حال حاضر 7 تا ناقوس دارد. 6 تای آنها در برج ناقوس و ششمی در برج دیگری قرار دارد. اگر در زمان یک رویداد مذهبی به بوداپست سفر کنید، بازدید از کلیسا خیلی شگفت انگیز خواهد بود. رویداد های زیادی چون عید پاک یکشنبه، مراسم عروسی، هفته های مقدس و کریسمس در کلیسا برپا می شوند. به یاد داشته باشید در زمان این تعطیلات، ساعات بازدید از کلیسا هم محدود است.

نمای داخلی کلیسا

جاذبیت های داخل کلیسا

کلیسای ماتیاس از بی نظیرترین کلیساها در اروپاست. کلیسا دارای یک دروازه قدیمی به نام Mary می باشد. دروازه ماری در جنوبی ترین قسمت ورودی کلیسا قرار دارد. تاریخچه دروازه به قرن 14 برمی گردد. سبک معماری دروازه به شکل گوتیک بوده و ساختاری پیچیده و حکاکی شده دارد. برج ناقوس کلیسا به بلندی 60 متر می باشد. ناقوس توسط پادشاه ماتیاس ایجاد شده است و شامل علامت خانواده Hunyadi و یک کلاغ سیاه همراه با حلقه ای طلایی در منقارش، می باشد. نمای داخلی کلیسا بسیار زیبا و شگفت انگیز است.

دیوار ها با نقاشی ها و مجسمه ها تزیین شده اند. همچنین کلیسا دارای پنجره های رنگی بسیاری است. معماری زیبا و ظریف کلیسای ماتیاس نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند.

جاذبیت های داخل کلیسا

برگزاری کنسرت در کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس تنها یک جاذبه گردشگری مذهبی و دینی در بوداپست نیست. بلکه یک محل مناسب برای کنسرت های کلاسیک نیز می باشد. کنسرت های کلیسای ماتیاس معمولا هر ماه سال برگزار می شوند. همچنین هزینه کنسرت ها بسیار مناسب است. کنسرت ها توسط یک گروه معروف مجارستانی اجرا می شوند.

کلیسای ماتیاس، قدیمی ترین کلیسای بوداپست

ساعات کاری کلیسای ماتیاس

  • روز های دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح تا 5 عصر
  • روزهای شنبه از ساعت 9 صبح تا 1 ظهر
  • روزهای یکشنبه از ساعت 1 ظهر تا 5 عصر
  • برج ناقوس هر روز از ساعت 10 صبح تا 5 عصر دایر است. بازدید از برج ناقوس تنها از طریق راهنما امکان پذیر است.
بلیط برای ورود به کلیسا

بازدید از کلیسای ماتیاس و برج ناقوس نیازمند دو بلیط مجزاست. اما قیمت هر دو یکسان می باشد.

  • بزرگسالان: HUF 1.800
  • دانشجویان و شهروندان: HUF 1.200
  • خانواده ها همراه با یک بچه: HUF 4.200
  • بچه های 6 سال به بالا: HUF 200
  • بچه های 6 سال به پایین: رایگان

در ورودی کلیسا افرادی هستند که با پرداخت هزینه ای جدا، می توانند به زبان انگلیسی کلیسا را به شما معرفی کنند.

قوانین بازدید از کلیسای ماتیاس

برای بازدید از کلیسای ماتیاس بایستی چند قوانین را رعایت کنید. این قوانین شبیه قوانین دیگر کلیساهای اروپاست. پوشیدن شلوارک و داشتن کلاه هم برای آقایان و هم برای خانم ها ممنوع است. عموما باید لباستان شانه ها و زانوها را بپوشاند. استفاده از تلفن همراه در داخل کلیسا ممنوع می باشد. سیگار کشیدن و غذا خوردن در داخل کلیسا مجاز نیست. همچنین حیوانات خانگی خود را نباید داخل کلیسا ببرید.

[cn-suggest-posts sts=”قلعه بودا در بوداپست” stl=”https://deltaban.com/attraction/budapest-buddhist-castle/” sbs=”رزرو هتل” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران