طولانی ­ترین پل­ های جهان را بیشتر بشناسیم

طولانی ترین پل های جهان را معمولاً در چین می­بینیم اما در دیگر کشورها نیز پل­های طولانی ساخته شده است که از جاذبه­های این کشورها به حساب می­آیند. در این مقاله 12 مورد از طولانی­ترین پل­های دنیا را از کوتاه­ترین به بلندترین پل به شما معرفی خواهیم کرد. البته پل گلدن گیت که در رتبه دوازدهم این لیست قرار دارد دیگر در فهرست طولانی­ترین پل­های جهان قرار نمی­گیرد اما به دلیل شهرت آن در این لیست آورده شده است. اگر قصد خرید بلیط هواپیما و بازدید از این پل‌ها را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پل گلدن گیت

پل گلدن گیت

در بیست­ و هفتم ماه مه 1937 تعداد زیادی از ساکنین شهر سانفرانسیسکو آمریکا دور هم جمع شدند تا شاهد رویداد شگفت ­انگیزی باشند. در این تاریخ پل گلدن گیت افتتاح شد. افتتاح این پل که در آن روزگار یکی از طولانی ­ترین پل­ های جهان به شمار می­رفت، نقطه­ی عطفی در معماری و از عجایب دنیای مدرن به شمار می­رفت و مردم سانفرانسیسکو می­خواستند این رویداد عظیم را جشن بگیرند.  البته امروزه دیگر این پل 1200 متری از طولانی­ترین پل­های جهان محسوب نمی­شود اما هنوز هم از جاذبه‌های شهر سانفرانسیسکو است.

پل مانچاک سوامپ (Manchac Swamp Bridge)

پل مانچاک سوامپ که در ایالت لوئیزیانای آمریکا واقع شده است با 36.576 متر طول در مقام یازدهم از طولانی ­ترین پل­ های جهان قرار می­گیرد. ساخت این پل که از روی باتلاق مانچاک می‌گذرد و ارتفاع ستون­های آن در بعضی جاها به 80 متر نیز می­رسد، این پل در سال 1979 به پایان رسید. پل مانچاک سوامپ آخرین رتبه را در میان طولانی­ترین پل­های دنیا به خود اختصاص داده است.

طول پل: 36.576 متر

پل متروی ووهان (Wuhan Metro Bridge) از طولانی ترین پل های جهان 

تصویری از پل متروی ووهان

پل ووهان به طول 37.795 متر نقاط مختلف کلان شهر ووهان را با حدود 10.6 میلیون نفر جمعیت به هم وصل می­کند. ووهان که در استان پر جمعیت هوبی چین قرار دارد، پنجمین شهر این کشور است که یک خط آهن مترو ساخت. پل متروی ووهان یکی از طولانی­ ترین پل­ های جهان که در سال 2009 افتتاح گردیده از بالای رودخانه­های یانگ تسه وهان می­گذرد و روزانه شاهد رفت­و آمد جمعیت کثیری از اهالی این شهر می­باشد. ووهان مرکز عمده حمل و نقل چین، در زمان حمله ژاپن به این کشور به پایتخت جنگی چین تبدیل شده بود.

طول پل: 37.795 متر

پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین (Lake Pontchartrain Causeway)

پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین به طول 38.404 متر که در سال 1969 ساخته شده تا سال 2011 طولانی ترین پل آبی جهان به شمار می­رفت. این پل میان­گذر، منطقه “متاری” در حومه نیواورلئان را به “ماندویل” که به ساحل شمالی نیز مشهور است، وصل می­کند.

طول پل: 38.404 متر

طولانی ترین پل های جهان ، پل بزرگ بیجینگ (Beijing Grand Bridge)

پل بزرگ بیجینگ با 48.158 متر بخشی از پروژه بزرگ خط آهن تندروی پکن به شانگهای می­باشد که ساخت آن در سال 2010 به پایان رسید. و در رتبه هشتم از طولانی­ ترین پل­ ها در دنیا قرار می­گیرد. البته خط آهن تندروی پکن به شانگهای پل­های طولانی دیگری را نیز در خود جای داده است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

طول پل: 48.158 متر

بزرگراه بانگ نا  (Bang Na Expressway)

پل بزرگراه بانگ نا، با طول 53.949 متر در سال 2000  در کشور تایلند ساخته شد و تا سال 2004 و پیش از ساخته شدن پل چانگوا کائوسیونگ درتایلند یکی از طولانی ­ترین پل های جهان محسوب می­شد. بانگ نا که آخرین پل بزرگراهی این لیست است، از شهر بانکوک می­گذرد و توسط کنسرسیومی متشکل از کشورهای تایلند، آلمان، آمریکا و سوئد ساخته شده است.

طول پل: 53.949 متر

پل بزرگ تیانجین (Tianjin Grand Bridge) یکی دیگر از طولانی ترین پل های جهان 

پل بزرگ تیانجین

ساخت پل بزرگ تیانجین در سال 2010 کامل شد و در سال 2011 رسماً افتتاح گردید. تیانجین که چهارمین شهر بزرگ چین به حساب آمده و در امتداد ساحل بین شهرهای پکن و شانگهای واقع شده است یکی از طولانی ­ترین پل ­های جهان را در خود جای داده است.

طول پل: 113.690 متر

پل هنگ کنگ-ژوهای (Hong Kong-Zhuhai bridge) 

پل هنگ کنگ- ژوهای به طول 55.000 متر که هنگ کنگ را به ماکائو و ژوهای متصل می­کند در سال 2018 به وسیله رئیس جمهور وقت چین ژی جین پینگ افتتاح شد. ساخت این پل از سال 2009 آغاز شد و 9 سال طول کشید. پل هنگ کنگ- ژوهای در حال حاضر طولانی ­ترین پل آبی جهان محسوب می­شود.

طول پل: 55.000 متر

پل بزرگ وینان وایهه

پل بزرگ وینان وایهه به طول 79.552 متر دو بار از روی رودخانه وی می­گذرد و بخشی از خط آهن تندروی Zhengzhou-Xi’an محسوب می­شود. ساخت این پل در سال 2008 به پایان رسید و تا سال 2010 عنوان یکی از طولانی­ ترین پل ها در دنیا را به خود اختصاص داده بود.

طول پل: 79.552 متر

طولانی ترین پل های جهان ، پل بزرگ Cangde

پل بزرگ Cangde به طول 115.824 متر نیز بخشی از پروژه خط آهن تندروی پکن – شانگهای را تشکیل می­دهد. ساخت این پل در سال 2010 به پایان رسید. با توجه به زلزله­خیز بودن منطقه، مقاومت سازه­ها در برابر این بلای طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است. این سازه عظیم که یکی از طولانی ­ترین پل­ های جهان به شمار می­رود با داشتن حدود 3.100 پایه در برابر زلزله نیز مقاوم می­باشد.

طول پل: 115.824 متر

پل چانگوا کائوسیونگ (Changhua-Kaohsiung Viaduct) 

ساخت پل چانگوا کائوسیونگ به طول 157.276 متر در سال 2004 به پایان رسید و تا سال 2010 به عنوان یکی از طولانی ­ترین پل ها ی جهان شهرت داشت. در حقیقت این پل یک خط راه آهن سریع السیر بوده که بخشی از شبکه راه آهن تندروی تایوان را تشکیل می­دهد و در سواحل غربی جزیره تایوان واقع شده است. از نکات جالب این سازه این است که کل خط راه آهن تندروی تایوان از جمله پل چانگوا کائوسیونگ توسط مهندسین تایوانی و با استفاده از تکنولوژی ژاپنی ساخته شده است.

طول پل: 157.276 متر

پل بزرگ دان یانگ کانشان (Danyang–Kunshan Grand Bridge) 

تصویر یکی از بلند ترین پل های جهان

در نهایت رتبه نخست در بین طولانی ترین پل های جهان متعلق است به پل بزرگ دان یانگ کانشان با طول 164.592 متر که در سال 2010 ساخته شد و از آن تاریخ تاکنون عنوان طولانی­ترین پل در دنیا را به دوش می­کشد. این پل نیز مانند چندین پل دیگر که در همین لیست از آن ها نام بردیم، بخشی از پروژه خط آهن تندروی پکن- شانگهای را تشکیل می­دهد. این پل عظیم شانگهای را که به عنوان پایتخت مالی چین شناخته می­شود به نانجینگ، شهری در همسایگی آن متصل می­کند. این دو شهر که در منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه قرار دارند یکی از مناطقی به شمار می­روند که تمدن بشری از آن‌ها آغاز شده است. (باستان­شناسان عنوان می­کنند که چین دارای دو مهد تمدن بشری می­باشد: یکی در دلتای رودخانه زرد و دیگری در دلتای رودخانه یانگ تسه) دلتای رودخانه یانگ تسه شانگهای، استان جیانگسو و استان زیجیانگ را در بر گرفته است و یکی از مناطق ویژه اقتصادی چین محسوب می­شود. این منطقه با جمعیتی حدود 140 میلیون نفر را می­توان موتور رشد و خلاقیت اقتصادی چین دانست. یکی از نشانه­های سهم بزرگ این منطقه در اعتلا و پیشرفت دانش مهندسی در چین و شاید در کل دنیا را می­توان ساخت پل بزرگ دان یانگ کانشان دانست.

طول پل: 164.592 متر

همان­طور که در این مقاله نیز دیدیم طولانی ترین پل های جهان در کشور چین قرار دارند و این تعداد ممکن است در سال­های آینده نیز بیشتر شوند. این مسئله نشان می­دهد که از منظر ساخت پل در 500 سال اخیر شرق از غرب پیشی گرفته و پیشرفت قابل ملاحظه­ای داشته است.

نظرات کاربران