فلای بورد کیش ، تفریح دریایی هیجان انگیز

نزدیک به ده سال پیش فرانک زاپاتا که یک قهرمان جت اسکی از کشور فرانسه می‌باشد این تفریح ورزشی را به دنیا معرفی نمود. در سال 2011 این تفریح دریایی به یک رشته ی ورزشی تبدیل شد و در کشور چین این ورزش به مسابقات جت اسکی جهانی راه پیدا کرد و همین موضوع موجب شد تا این ورزش در کل دنیا شناخته شده شود و به تفریحی مدرن و مهیج  برای دوستداران خود تبدیل شود. و توانسته است در مدت زمان کمی طرفداران زیادی را به خود جذب نماید. فلای بورد کیش در چندین سال اخیر در جزیره کیش نیز راه اندازی شده است و برای مسافرانی که دوست دارند آدرنالین خون خود را بالا ببرند و اوقات خوشی را در دریای نیلگون جزیره داشته باشند گزینه ی انتخابی بسیار مناسبی است و می تواند تداعی خاطرات خوب و مهیجی از سفر با تور کیش را در ذهن مسافران ایجاد نماید.

فلای بورد کیش از تفریحات دریایی

فلای بورد کیش علاوه بر این که یکی از تفریحات دریایی به حساب می آید از سال 92 نیز این رشته به صورت تخصصی و حرفه ای از طرف ورزش دوستان و ورزشکاران دنبال می‌شود به همین خاطر  در مسابقه های جت اسکی تحت عنوان یک رشته ی ورزشی حاضر می‌شود. استفاده از این ورزش یکی از جاذبه های تفریحی و دریایی جزیره ی کیش به حساب می آید که اکثر مسافران و گردشگرانی که به این جزیره می آیند حتما در برنامه ی تفریحی خود یک زمان برای بهره مند شدن از این تفریح را می گنجانند. 

فلای بورد چیست؟

حرکات نمایشی هنگام استفاده از فلای بورد

یکی از مهم ترین جنبه های تفریحات دریایی جزیره ی کیش فلای بورد می‌باشد که گردشگران و مسافرانی که به کیش می آیند علاقه مند به امتحان کردن فلای بورد هستند. به این صورت که مسافران می توانند با کمک فلای بورد بالای سطح آب دریا رفته و به شکل ایستاده پرواز کنند. منظور از فلای بورد همان کفش هایی است که بایستی به پا کنید, این کفش ها به لوله های بزرگی متصل هستند و آن لوله ها به جت اسکی وصل شده است.

پمپاژ آب موجب می‌شود تا این لوله ها به حرکت در بیایند و این حرکت را کفش ها و شخصی که آن ها را پا کرده است کنترل می‌کند. البته در این راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی‌باشد که کنترل کردن خود بر روی فلای بورد کیش کار ساده و راحتی نمی‌باشد. و برای این کار فرد بایستی از عضله های قوی برخوردار باشد تا بتواند تعادل خود را در مقابل فشار قوی آب نگه دارد.  در ابتدا فلای بورد چند بار اقدام به چرخ بر دور تا دور  جت اسکی می نماید و بعد از مقداری اوج گرفتن می تواند تا ارتفاع 12 متر بالا می رود. در این موقع است که اگر فرد فلای بورد سوار دارای تمرین زیادی بوده و از عضلات قوی تری برخوردار باشد می تواند بر روی ارتفاع تعادل خود را حفظ نماید و حرکات نمایشی از خود اجرا کند.

نحوه‌ی استفاده از فلای بورد

 با وجود این موارد تمامی افراد می توانند از این تفریح استفاده نمایند چرا که فقط بالا رفتن و افتادن بر روی آب برای آن ها می تواند بسیار مهیج باشد. فلای بورد کیش را می توان با تونل باد مقایسه کرد با این تفاوت که در تونل باد شخص در کنار محوطه ی باد قرار می گیرد در صورتی که در فلای بورد کیش همواره جت اسکی در همه جا کنار شخص فلای بورد سوار است و مدیریت فشار آب و حرکات فرد را می‌کند

نحوه‌ی استفاده از این تفریح هیجان انگیز

قبل از این که شخص متقاضی قصد سوار شدن بر فلای بورد کیش را به صورت حرفه ای داشته باشد بایستی چند دقیقه با فلای بورد ابتدایی و آسان اقدام به آموزش و تمرین نماید تا به این نحو بتواند با شکل کار آن آشنا شود به بیان دیگر و ساده تر اگر بخواهیم توضیح دهیم باید گفت که نحوه کار کردن با فلای بورد کیش را یاد بگیرد. بعد زمانی که شخص توانست تعادل خود را بر روی فلای بورد ابتدایی و ساده  نگه دارد در آن موقع زمان آن می رسد تا بتواند از فلای بورد حرفه ای استفاده نماید.

عکس برداری حین تفریح با فلای بورد

 برخی مسافران به جای استفاده از فلای بوردهای پیشرفته و حرفه ای, فلای بوردهای ساده و مبتدی را انتخاب می کنند  و تا همین حد رضایت می دهند و از قرار گرفتن بر روی آب دریا اوج لذت و هیجان را می برند. چرا که فلای بورد های مبتدی به وسیله ی اپراتورهایی که دارند تحت کنترل هستند و فشار آب و گازی که از لوله های کفش های فلای بورد کیش خارج می‌شود به وسیله ی این اپراتورها مدیریت و کنترل می‌شود. فلای بورد کیش به عنوان یکی از تفریحات مطرح و پر طرفدار جزیره ی کیش می‌باشد که اکثر مسافران در برنامه ی تفریحی دریایی خود از فلای بورد کیش استفاده می کنند.

فلای بورد کیش تقریبا یک ورزش و تفریحی گران قیمت می‌باشد, به این صورت که برای استفاده از فلای بورد کیش به مدت زمان نیم ساعت بایستی مبلغی در حدود 250 هزار تومان را پرداخت نمایید و در صورتی که استفاده از فلای برد تا یک ساعت به طول بیانجامد باید مبلغ پانصد هزار تومان را جهت این بازی پرداخت نمود. با وجود بالا بودن قیمت این تفریح دوستداران و طرفداران این تفریح و افرادی که عاشق تفریحات آبی و هوایی کیش هستند حاضرند تا این هزینه را برای داشتن اوقاتی خوش و مهیج را پرداخت نمایند.

شرایط استفاده از فلای بورد چیست؟

تجربه‌ی تفریح دریایی متفاوت با فلای بورد

فلای بورد کیش دارای محدودیت های سنی خاصی است به این صورت که تنها متقاضیانی می توانند از این تفریح استفاده کنند که دارای رده ی سنی بالای 18 سال باشند. در صورتی که شخصی که می خواهد از فلای برد کیش استفاده کند دارای قد و قواره ی بلند و عضلاتی قوی باشد ولی  سن آن کمتر از 18 سال باشد هم اجازه داده می‌شود تا بتواند سوار فلای بورد کیش شود. البته ذکر این موضوع از قاعده خارج نمی‌باشد که در هیچ کلوپ تفریحی و ساحلی از اشخاص شناسنامه و یا مدارکی مطالبه نمی‌شود که سن آن را مطابقت دهند بلکه مسئولین این تفریح از روی قیافه اقدام به تشخیص سن افراد می دهد.

 یکی دیگر از شرایط استفاده از فلای بورد کیش در این است که فردی که قصد استفاده از فلای بورد را دارد نباید دارای اضافه وزن باشد و وزن آن بیشتر از 100 کیلو باشد در این صورت نمی تواند از این تفریح مهیج و جذاب دریایی استفاده کند. این تفریح دریایی برای بانوان و آقایان قابل استفاده است و هیچ گونه محدودیت جنسی ندارد.

پرواز و توقف بر سطح دریا با فلای بورد

یکی دیگر از شرایطی که افراد متقاضی برای استفاده از فلای بورد کیش باید داشته باشند در این است که حتما باید شنا بلد باشند چون زمانی که در فلای بورد بین پرواز بالا و پایین می شوند و ناگهان در آب سقوط می کنند بایستی حتما شنا بلد بوده تا در این حین که در زیر آب می افتد هیچ مشکلی برای فرد به وجود نیاید. علاوه بر این که یکی از ملزومات این ورزش قبل از هر چیز بلد بودن شنا می‌باشد, فرد باید جلیقه ی نجات نیز تن کند تا در این راستا از بروز هر گونه مشکل و خطر جانی جلوگیری به عمل بیاید. برای لذت بردن افراد از این تفریح فوق العاده مهیج و جذاب و جدید همواره مسئولین تمامی تدابیر را فراهم نموده اند تا اشخاص متقاضی به صورت ایمن بتوانند این بازی را تجربه نمایند.

نظرات کاربران