آداب و فرهنگ مردم کرمان
16 آذر 1397
کرمان

آداب مردم کرمان

فهرست مطالب

آداب مردم کرمان

آداب مردم کرمان متشکل از عقاید دیدنی و مذهبی می باشد که در هر منطقه با هم فرق می کند. آداب و فرهنگ مردم کرمان نه تنها از مردم شهری نشات می گیرد، بلکه از مردمان عشایر که در این استان زندگی می کنند نیز می آید.

محیط زندگی مردم کرمان و لهجه آنها بر روی آداب و رسوم آنها تاثیر می گذارد. در اینجا سعی می کنیم با آداب و فرهنگ مردم کرمان آشنا شویم.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

 خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی

آداب و فرهنگ مردم کرمان

معرفی آداب مردم کرمان

مردم کرمان مردمانی بسیار مهربان و بسیار مهمان نواز می باشند. رفتار مهربانانه آنها بخاطر آداب و فرهنگ مردم کرمان است که تاثیر بسیار زیادی بر روی تک تک افراد جامعه گذاشته است. در شهر کرمان با جامعه عشایری رو به رو می شویم که هنوزه پایبند بر آداب و رسوم خاص خود می باشند. فرهنگ این مردم با جامعه شهری بسیار متفاوت است.

مردم کرمان مردمانی با عقاید دیدنی و مذهبی بسیار متفاوت هستند که هر کدام آداب و رسوم خاص خود را دارند. به طور کلی می توان گفت که آداب و فرهنگ مردم کرمان طی سالیان دراز و متوالی از محیط زندگی، لهجه و گویش های زبانی، طرز فکر و رفتارهای اجتماعی شکل گرفته است که منجر به ایجاد تفاوت هایی در گوشه و کنار آن شده است.

 رزرو هتل

آداب و فرهنگ مردم کرمان

لباس و پوشش مردم کرمان

آداب و فرهنگ مردم کرمان بر روی پوشش و لباس مردم نیز تاثیر گذاشته است. بر اساس شرایط اقلیمی متفاوت مردم این شهر از پوشش های متفاوتی استفاده می کنند که زیبایی خاصی به مناطق مختلف داده است. امروزه در پوشش جامعه شهری متوجه می شویم که آداب و فرهنگ مردم کرمان کمی فرق کرده است و دیگر با سایر مکان ها یکسان نیستند. مردم شهر تحت تاثیر رسانه ها قرار گرفته اند و زندگی شهری بر آنها غلبه کرده و پوشش متفاوتی دارند. اما در جامعه عشایری همان پوشش سنتی و عشایری را مشاهده می کنیم.

آداب و فرهنگ مردم کرمان را در این گروه به طور کامل می توان دید. زنان ایل عشایر آسیبا لباس های گشاد تا زانو می پوشند و روسری های شیلک به سر می کنند که با سکه هایی مزین شده اند. مردان نیز شلوارهای گشاد و مشکی با پیراهن سفید بر تن می کنند. در زنان ایل افشار لباس های بلند با دستمال هایی بر دور سرشان می توان دید. هر گروهی از ایل ها برای خود آداب و رسوم خاصی دارند که تا به امروز پایند به آنها هستند.

 تور مشهد

آداب و فرهنگ مردم کرمان

 

مردم کرمان در جشن سده

یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانیان را می توان جشن سده نام برد. امروزه بیشتر زرتشتیان این مراسم را برگزار می کنند و طرفداران زیادی دارد. این جشن را در دهم بهمن هر سال برگزار می کنند.

این مراسم را موبدان زرتشتی در باغچه بداع آباد شروع می کنند و بعد از باغچه خارج می شوند. در این مراسم خرمن بزرگی از هیزم را به آتش می کشند و آیین سده سوزی را در باغ اجرا می کنند.

این مراسم را برای شروع کشت و کار و پایان 50 شب و روز سرما انجام می دهند. این باور وجود دارد که با انجام اینکار زمین گرم می شود برای آغاز کشت و کار آماده می شود. این مراسم در آداب و فرهنگ مردم کرمان باقی مانده و تا به امروز اجرا می شود.

kerman

 فرهنگ مردم کرمان در ماه رمضان

مردم کرمان مراسم خاصی را در ماه رمضان دارند. یکی از این مراسم ها در شب بیست و هفتم ماه رمضان انجام می شود. مراسم به گونه ای است که بیشتر دختران دم بخت و زنان بیوه و یا بدون فرزند در آن شرکت می کنند. مراسم به شکل خاصی اجرا می شود هر زن حاجتمند باید یک کمویی بردارد. در این کمو یک آیینه و یک سومه دان و مقداری نبات قرار می دهند.

این زنان به همراه این کموها به در خانه های همسایه می روند و صورت خود را می پوشانند تا کسی آنها را نشناسد. در ادامه مراسم زنان در خانه را می زنند و زن صاحبخانه در را برای آنها باز می کند. بدون اینکه سوالی بپرسد مقداری نبات در دهان خود می گذارد و سورمه را به چشم می کشد و به آینه نگاه می کند تا گره کار این زنان باز شود. این مراسم در آداب و فرهنگ مردم کرمان وجود دارد و هنوز هم پابر جاست.

شب یلدا در فرهنگ مردم کرمان

یکی دیگر از مراسمی که در آداب و فرهنگ مردم کرمان وجود دارد جشن شب یلدا است. در این جشن تمامی اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و از تمامی میوه ها و تنقلات میل می کنند. این مراسم تا نیمه های شب ادامه دارد و شاهنامه و حافظ در آن خوانده می شود.

نظرات کاربران (1)
  • یک کرمانی 12 آذر 1399

    خیلی خرسن که کرمانی هارو مسخره ی ام کردید

    پاسخ دادن