پل های دیدنی و توریستی در استانبول

پل های دیدنی استانبول

شهر استانبول و پل های دیدنی آن

پل های دیدنی استانبول میان کاربران محل تلاقی دو قاره اروپا و آسیا است. از این رو استراتژیک ترین نقطه در این بین به حساب می آید. در حد فاصل بین این دو قاره آب قرار دارد و بهترین روش برای اتصال اروپا و آسیا به یکدیگر، ساخت پل است. از این رو پل های دیدنی استانبول ساخته شده اند. شهر استانبول دارای 5 پل بزرگ و دیدنی است که هر یک به نحوی وظیفه اتصال دو قاره به یکدیگر را بر عهده دارند. با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله می خواهیم شما با پل های استانبول آشنا کنیم. پس با ما همراه شوید.

پل بوسفروس یکی از پل های دیدنی استانبول

زمانی که یک شهر توسط تنگه ها و خلیج هایی محصور می شود، پل ها بهترین گزینه برای عبور از آنها به حساب می آیند. در استانبول، بخش اروپایی و آسیایی مانند منطقه فتیح با استفاده از پل زیبای بوسفروس به همدیگر متصل می شوند. این پل نمایش های بصری از زیبایی استانبول است یکی از نمادین این شهر به حساب می آید. پل بوسفروس که نام دیگر آن پل شهدای 15 جولای است، یکی از 3 پل معلق ساخته شده روی تنگه ای به همین نام می باشد. در زبان عامیانه به پل شهدای 15 جولای، پل بوسفروس اول نیز گفته می شود. این پل منطقه اورتاکوی (در بخش اروپایی استانبول) را به منطقه بیلربی (در بخش آسیایی استانبول) متصل می کند.

پل بوسفروس

پل بوسفروس به عنوان یکی از پل های دیدنی استانبول در طی سالیان 1970 تا 1973 ساخته و تکمیل شد. در زمان تکمیل شدن این پل در سال 1973، پل بوسفروس چهارمین پل بلند معلق در دنیا و طولانی ترین پل معلق دنیا خارج از آمریکا به حساب می آمد. پل بوسفروس تا سال 1981 نیز بلند ترین پل در اروپا بود تا اینکه پل هامبر در آلمان افتتاح شد. همچنین پل تا زمان افتتاح دومین پل بوسفوس با نام فتیح سلطان مهمت در سال 1988، بلند ترین پل آسیا نیز به حساب می آمد. در حال حاضر پل بوسفروس در رده 33 ام لند ترین پل های معلق دنیا قرار دارد.

 

پل بوسفروس جاذبه گردشگری و پل های دیدنی استانبول

پل فتیح سلطان مهمت

پل سلطان محمد فاتح یا پل دوم بوسفروس یکی دیگر از پل های دیدنی استانبول است که بر فراز تنگه بوسفروس واقع است. این پل در سال 1988 ساخته و تکمیل شد و در زمان ساخت خود پنجمین پل معلق بزرگ در دنیا بود. اکنون این پل در رد 24 امین پل بزرگ جهان قرار دارد. این پل به افتخار سلطان محمد، یکی از سلاطین قدرتمند در زمان امپراطوری عثمانی که توانست در سال 1453 میلادی قسطنطنیه پایتخت روم شرقی، بیزانس را فتح کند، پل سلطان محمد فاتح نامگذاری شده است. این پل منطقه هیساروستو (در بخش اروپایی استانبول) را به منطقه کاواچیک (در بخش آسیایی استانبول) متصل می کند. این یک پل معلق با لنگر گرانشی است که دارای تخته های استیل فلزی عمودی است.

مشخصات پل سلطان محمد

طول پل سلطان محمد فاتح 1510 متر است و عرض آن 39 متر می باشد. یکی دیگر از دلایل نام گذاری این پل به عنوان پل بوسفروس دوم این است که توسط مهندسی و شرکتی ساخته شده که پل بوسفروس اول را ساخته بودند. منظره دیدنی این پل از تنگه بوسفروس یکی از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری شهر استانبول به حساب می آید و هر ساله توریست های زیادی از این پل دیدن می کنند. به این منظور در کنار مسیر رفت و آمد خودرو ها، بخشی به منظور پیاده روی در این پل طراحی شده و توریست ها می توانند از این طریق مناظر دیدنی استانبول را بازدید کنند.

[cn-suggest-posts sts=”با کاخ چراغان استانبول، آخرین کاخ عثمانی بیشتر آشنا شوید” stl=”https://deltaban.com/istanbul-lights-palace/” sbs=”خرید بلیط چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

پل فتیح سلطان مهمت از پل های دیدنی استانبول

پل گالاتا

پل پنجم یا پلی که با نام گالاتا می شناسیم توسط شرکت ساختمانی STFA ساخته شده و تنها چند متر با پل چهارم شاخ طلایی فاصله دارد. این پل بین دو منطقه کاراکوی و امینونو ساخته شده و در دسامبر سال 1994 تکمیل شد. برخلاف دو پل قبلی معرفی شده در این مقاله، پل گالاتا از نوع معلق نیست و پل متحرک می باشد. طول آن 490 متر است و قابلیت چرخش 80 متری دارد. در روی این پل سه مسیر برای پیاده روی و گذر وسایل نقلیه تعبیه شده است. به تارگی نیز مسیری برای عبور کامیون ها به این پل افزوده شده است.

پل گالاتا یک پیوند نمادین بین شهر سنتی استانبول، محل کاخ امپراتوری و مؤسسات اصلی مذهبی و سکولار امپراتوری و ولسوالی های گالاتا ، بیوغلو، شیشلی و حربییه بود که بخش اعظمی از ساکنان آنجا غیرمسلمانان بودند. در واقع این محلات مکان هایی هستند که تجار و دیپلمات های خارجی در آن زندگی و کار می کردند. همانطور که پیامی صفا (نویسنده ترک زبان) در رمان خود نوشته است، فاتح حربیه، شخصی که از طریق پل از فاتح به حربیه می رفت، پا به تمدن و فرهنگ متفاوت گذاشت. جدا از داستان، ظاهر رمانتیک پل گالاتا آن را سوژه بسیاری از نقاشی ها و حکاکی ها کرده است.

 

پل گالاتا از دیدنی ترین پل های استانبول

پل متروی شاخ طلایی

یکی دیگر از پل های دیدنی استانبول، پل کابلی متروی شاخ طلایی است که روی خط 2 متروی استانبول قرار گرفته است. پل متروی شاخ طلایی از جدید ترین پل های دیدنی استانبول است که از عمر آن تنها چند سال می گذرد. این پل منطقه های بیوغلو و فاتح در بخش اروپایی استانبول را به هم متصل می کند و بین پل گالاتا و پل آتاتورک واقع شده است، طول آن تقریبا 200 متر می باشد و در شرق پل آتاتورک قرار دارد.

این پل یکی از پل های متعدد ساخته شده روی آبراه شاخ طلایی می باشد. پل متروی شاخ طلایی در 15 فوریه سال 2014 آماده به کار شد. این پل دو ایستگاه مترو که در دو بخش های اروپایی و آسیایی استانبول قرار دارند را به هم متصل می کند و یکی از شاه راه های حیاتی شهر است. با این حال نمای اولیه این پل که توسط یونسکو طراحی شده بود چندان مورد توجه شهروندان استانبول قرار نگرفت و دوباره معماری آن تغییر یافت و اینبار به صورت کابلی طراحی شد.

 

 پل متروی شاخ طلایی از دیدنی ترین پل های استانبول

پل سلطان سلیم از پل های دیدنی استانبول

یکی دیگر از پل های دیدنی استانبول، پل سلطان سلیم است که مخصوص وسایل نقلیه موتوری و ریلی می باشد تا از این طریق بتوانند از تنگه بوسفروس عبور کنند. پل سلطان سلیم در شمال دو پل معلق معروف استانبول (بوسفروس اول و دوم) قرار دارد. در ابتدا قصد بر این بود که نام این پل، پل سوم بوسفروس باشد اما طی تصمیمی از طرف مقامات نام آن به پل سلطان سلیم تغییر کرد. پل سلطان سلیم در نزدیکی ورودی دریای سیاه و تنگه بوسفروس ، بین مناطق گاریپچه و ساریر در طرف اروپایی و پوراسکوی و بیکوز در سمت آسیایی واقع شده است. این پل در آگوست سال 2016 به طول 322 متر افتتاح شد.

 

پل سلطان سلیم از دیدنی ترین تورهای استانبول

[cn-suggest-posts sts=”محله بالات استانبول و خانه های تاریخی” stl=”https://deltaban.com/istanbuls-balat-neighbourhood/” sbs=”رزرو هتل” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران