بهترین مراکز خرید استانبول که در سفر می توانید دیدن کنید

14 تا از بهترین مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب 

14 تا از بهترین مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب

زمانی که افراد به شهر‌ها و یا کشورهای مختلف سفر می‌‌ کنند، خرید اجناس یکی از  خاطرات به یاد ماندنی آنها تلقی می‌‌ شود که خاطرات ان همواره باقی خواهد ماند. اگر قصد دارید به‌ترکیه سفر کنید از همی‌‌ن الان به شما تبریک می‌‌ گویم، چرا که دارید وارد دنیایی از رنگ‌ها می‌‌شوید از دیدن زیبای‌ها رلذت می‌‌برید. در این مطلب می‌خواهیم با بهترین مراکز خرید استانبول آشنا شویم. مراکز خرید و فروشگاههای استانبول تنوع بسیار زیادی داشته و در صورت سفر با تور استانبول امکان بازدید از تمامی آنها وجود خواهد داشت.

 مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در‌ترکیه عبارتند از: بازار بزرگ و بازار ادویه و اگر در شهر سفر کوتاهی داشته باشید نمی‌‌ توانید از فرش فروشی‌ها و یا بازار چای آن عبور کرده و خریدی انجام ندهید.

ترکیه دارای طیف متعددی از صنایع مختلف دستی است و استانبول هسته و مرکز اصلی این صنایع به شمار می‌‌ رود

 شما هر محصولی را که بخواهید در استانبول یافت می‌‌ شود، از سرامی‌‌ک گرفته تا تخته نرد‌های چوبی و دمپایی، نمدی‌های رنگارنگ و بامزه و دیگر محصولات بیشماری که نمی‌‌توان به تمامی‌‌ آنها اشاره کرد.

از دیگر جاذبه‌های‌ترکیه غذا فروشی‌های متعدد آن می‌‌‌توان اشاره کرد، که تستر‌های بسیاری را از نقاط مختلف جهان به مرکز این شهر زیبا می‌‌ کشاند. 

از آنجایی که‌ترکیه یکی از مراکز مهم توریستی جهان به شمار می‌‌ رود و بسیاری از برندهای شناخته شده جهان شعبه‌های بسیاری در شهرهای مختلف آن و مخصوصاً استانبول برپا کرده اند، بنابراین شما با مراجعه به بهترین مراکز خرید استانبول برندهای معروف و به روز دنیا را مشاهده خواهید کرد.

1-بازار بزرگ استانبول Grand Bazaar 

1-بازار بزرگ استانبول Grand Bazaar

شاید کمتر کسی در خاورمی‌‌انه و حتی جهان باشد که با بازار بزرگ استانبول آشنایی نداشته باشد. مهمترین مرکز خرید در‌ترکیه که یکی از بهترین مراکز خرید استانبول هم بشمار می‌‌ آید، فعالیت خود را در قرن 15 می‌‌لادی شروع کرده است و شکل مدرن یک بازار قرون وسطی را به خود گرفته است .

اگر قصد دارید از این مرکز خرید بازدید کنید حداقل یک روز خود را برای این کار اختصاص دهید چرا که قرار است وارد فضای بسیار بزرگی شوید که احتمالاً در آن گم خواهید شد.

 زمانی که وارد بازار می‌‌ شوید مغازه‌های بیشماری که چیزی در حدود 4 هزار عدد است در محوطه بازار قرار دارد و شما هرچه که دلتان بخواهد می‌‌ توانید در این بازار پیدا کنید.

 این بازار بزرگ حدود 61 خیابان را در بر گرفته و قبل از ورود به آن نقشه راهنما را در دست داشته باشید. اگرچه با وجود فروشگاه‌های برند و لوکس دنیا  افرادی پیدا می‌‌شوند که تمایل به خرید از این فروشگاه‌ها را دارند اما انتخاب اول 90 درصد گردشگران که به‌ترکیه سفر می‌‌ کنند بازار بزرگ استانبول است.

 بر اساس مطالعات صورت گرفته تا قبل از شیوع بیماری کرونا هر ساله 100 می‌‌لیون بازدید از این  مرکز خرید صورت می‌‌ گرفته است که در سال ۲۰۱۴ رتبه نخست را از این بابت به دست آورد .

اگر قصد دارید به بازار بزرگ استانبول مراجعه کنید آگاه باشید که این مرکز خرید بزرگ در روزهای یکشنبه تعطیل می‌‌ باشد و در روزهای جمعه و شنبه اوج شلوغی در بازار را مشاهده خواهید کرد، بنابراین در ایام هفته که بازدید کمتری از این بازار صورت می‌‌‌گیرد مناسب‌ترین وقت خرید است.

در این بازار همه نوع کالایی می‌‌‌توان پیدا کرد، صنایع دستی از قبیل پارچه‌هایی که که از آسیای میانه به بازار بزرگ وارد شده تا فرش‌های دستباف‌ ترکی و جواهرات و طلا که همگی در این مرکز خرید مهم استانبول پیدا می‌‌ شود.

ادرس:Main entrance off Beyazıt Square, Yeniçeriler Caddesi, Beyazıt

2- بازار ادویه مصر از بهترین مراکز خرید استانبول

2- بازار ادویه مصر از بهترین مراکز خرید استانبول

 بازار ادویه مصر از مهم‌ترین و بهترین مراکز خرید استانبول به شمار می‌‌‌رود و در قرن هفدهم توسط مصریان ساخته شده است. از آن جایی که دولت عثمانی مالیات‌های سنگینی را وضع کرده، بعد از گذشت مدتی تحت مالکیت عثمانی در آمد. در این بازار بیش از ۸۰ مغازه وجود دارد که به فروش اجناس مختلف از قبیل انواع ادویه‌ها، می‌‌وه‌های خشک ،آجیل، محصولات غذایی ویژه‌ترکیه می‌‌ پردازند. بنابراین می‌‌ توان گفت بازاری یک طرفه برای گردشگران و افراد محلی است که تمایل دارند طعم اصیل‌ترکی را خریداری نمایند.

 اگر به دنبال سماق، سولفات یا همان فلفل حلب هستید و از سوی دیگر دیگر تمایل دارید طعم عسل‌های اصیل‌ترکی را بکشید، حتماً این مرکز خرید استانبول را فراموش نکنید.

با توجه به اینکه بسیاری از مردم استانبول بعد از تعطیلی شغل‌هایشان در غروب به این مرکز خرید مراجعه می‌‌ کنند، شلوغی بیش از حدی را در این منطقه مشاهده خواهید کرد.

 بنابراین پیشنهاد می‌‌ شود اگر قصد خرید دارید، حتماً و حتماً در فاصله صبح تا ظهر از بازار ادویه مصر بازدید کنید.

ادرس Off Ragıp Gümüşpala Caddesi, Eminönü

3- بازار آراستا Arasta Bazaar از بهترین مراکز خرید استانبول

3- بازار آراستا Arasta Bazaar از بهترین مراکز خرید استانبول

 بازار آراستا یکی از بهترین مراکز خرید استانبول که مناسب برای افرادی است که  به هنر و فرهنگ علاقه ویژه‌ای دارند. این بازار در پشت مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد در مرکز شهر قدیمی‌‌ قرار گرفته است. 

زمانی که این بازار تاسیس شد مغازه‌هایی که در حومه مسجد قرار داشتند صرفاً برای این اقدام به خرید و فروش کردند که با درآمد حاصله بتوانند هزینه‌های مسجد را  به صورت جداگانه متقبل شوند، اما امروزه فعالیت‌ها کاملاً تجاری شده و بر پایه گردشگری صورت می‌‌‌گیرد.

بسیاری از افراد به دلیل شلوغی‌هایی که در بازار بزرگ وجود دارد‌ترجیح می‌‌ دهند خرید‌های خود را از مرکز خرید دیگر انجام دهند. بنابراین می‌‌ توان گفت این بازار با محیط کوچک، آرام و دنج محل بسیار مناسب برای خرید تلقی می‌‌ شود. اگر علاقه مند به خرید کاشی مخصوصا کاشی‌های معاصر و کهن هستید تمامی‌‌ این محصولات را می‌‌ توانید در این بازار پیدا کنید 

ادرس:Küçük Aya Sofya Caddesi, Sultanahmet

4- علی محدین حاجی بکیر Ali Muhiddin Hacı Bekir

4- علی محدین حاجی بکیر Ali Muhiddin Hacı Bekir

بیشتر افراد در جهان علاقه مند هستند تا غذاها و شیرینی‌های مخصوص هر شهر را امتحان کنند. یکی از این مراکز خرید علی محدین حاجی بکیر از بهترین مراکز خرید استانبول است. زمانی که وارد این مرکز خرید می‌‌ شوید بسته‌های رنگارنگ و طراحی‌هایی که بر روی شیرینی‌ها و آبنبات‌ها صورت گرفته توجه را به طرز شگرفی به خود جلب می‌‌ کند و امکان ندارد فردی دست خالی این محل را‌ترک کند. 

اغلب  آبنبات‌های اصیل‌ترکی در این محل پخته می‌‌ شود، بنابراین می‌‌ توان نتیجه گرفت که جای مناسبی برای خرید سوغاتی باشد. لازم است بدانید خالق اصلی آن در سال 1777 شیرینی‌ها و نبات‌های سلطان عثمانی را تهیه می‌‌ کرده است و پس از آن نسل به  نسل چرخیده .

لوکوم‌ها از اصلی‌ترین محصولاتی هستند که مشتریان تمایل زیادی به خرید آن دارند و پس از آن بادام روکش دار و حلوای پر از پسته در رده‌های بعدی قرار دارند. 

ادرس Hamidiye Caddesi, Sirkeci

5- بازار کادیکوی استانبول Kadıköy Market

5- بازار کادیکوی استانبول Kadıköy Market

بدون  شک هر مرکز خریدی لذت خاص خود را به همراه دارد. بازار کادیکوی یکی از قدیمی‌‌‌ترین مراکز خرید‌ترکیه به شمار می‌‌ رود، که در اطراف خیابان بغداد که بزرگترین خیابان‌ترکیه است قرار گرفته و محل مورد علاقه اکثر افرادی است که به استانبول سفر می‌‌ کنند.

 زمانی که وارد این بازار می‌‌ شوید مغازه‌های زیادی را مشاهده خواهید کرد که به فروش غذاهای تازه دریایی، سبزیجات، می‌‌وه جات و …مشغول هستند. البته باید بیان داشت  این بازار تنها مختص به فروش محصولات غذایی نمی‌‌ باشد، بلکه اگر نیاز به صابون، شامپو و دیگر محصولات بهداشتی داشتید مغازه‌های زیادی در این بازار پیدا خواهید کرد. 

برای رسیدن به این مرکز خرید در استانبول  هم می‌‌ توانید از مسیر آبی استفاده کنید و هم  ایستگاه مترو که در نزدیکی بازار کادیکوی بهره ببرید.

ادرس Off Rıhtım Caddesi & Damga Sokak, Kadıköy

6- خیابان استقلال استانبول Istiklal Caddesi

6- خیابان استقلال استانبول Istiklal Caddesi

سرانجام می‌‌رسیم به منطقه ای که در نزد ایرانیان بسیار محبوب است و با نگاهی ساده خواهید فهمی‌‌د که بسیاری از افرادی که در خیابان استقلال قرار دارند  چه افراد و چه  کسبه همگی ایرانی هستند.

خیابان استقلال از بهترین مراکز خرید استانبول، بسیار بزرگ و طویل است و تا می‌‌دان تکسیم امتداد دارد. سالیان نه چندان دور کسبه و بوتیک‌های کوچک در آن فعالیت می‌‌ کردند، اما امروزه مرکز برندهای روز جهان و‌ترکیه شده و بسیاری از رستوران‌های بین المللی نیز در این منطقه قرار دارند ومحل بسیار مناسب برای گردشگران به شمار می‌‌ رود .

ادرس Istiklal Caddesi, Beyoğlu

7- بازار زنان Women’s Bazaar

7- بازار زنان Women's Bazaar

بازار زنان از بهترین مراکز خرید استانبول در منطقه فاتح قرار گرفته است، یک مکان بسیار محبوب برای افرادی که علاقه مند به خرید مواد غذایی هستند. اکثر مواد غذایی از قبیل گوشت، مرغ، بوقلمون، ماهی، زیتون و انواع پنیرهای محلی و خیلی اجناس دیگر در این مرکز خرید پیدا می‌‌شوند. بنابراین بسیاری از افرادی که قصد دارند به پیک نیک و یا مسافرت بروند، مواد مورد نیاز خود را در اینجا تهیه می‌‌ کنند.

 یکی از دلایل محبوبیت این مرکز خرید استانبول رستورانهای واقع شده در این محله است. انواع کباب‌های لذیذ را در اینجا می‌‌ توانید می‌‌ل کنید، بنابراین اگر قصد بازدید از این بازار را دارید پیشنهاد می‌‌ شود برنامه خود را طوری تنظیم کنید که ناهار را در بازار زنان بگذرانید.

دسترسی به بازار هم بسیار آسان است و کمتر از یک کیلومتر با ایستگاه مترو فاصله دارد.

ادرس Itfaiye Caddesi, Fatih

8- قهوه مهمت افندی Kurukahveci Mehmet Efendi

8- قهوه مهمت افندی Kurukahveci Mehmet Efendi

امکان ندارد که به قهوه علاقه مند باشید و نام قهوه مهمت افندی را نشنیده باشید. اگر قصد دارید به هر کجای‌ترکیه و یا استانبول سفر کنید، باید در این منطقه‌ترمز کنید و یک فنجان قهوه معروف آن را امتحان کنید. شما با محبوب‌ترین تولید کننده قهوه‌ترکی که از سال 1777 وارد این تجارت شده است، طرف هستید.

 انواع مختلفی از قهوه‌های‌ترکی در بسته بندی‌های متفاوت قرار گرفتند که می‌‌توانید آنها را برای سوغاتی  انتخاب کنید و اگر به قهوه غلیظ علاقه ندارید، قهوه‌های پودر شده که  مخصوص اسپرسو ساز‌ها آسیاب شده است و عمدتا فرانسوی می‌‌باشند، تهیه کنید. این محل در پشت بازار ادویه فروشی مصری قرار گرفته که می‌‌ توانید با یک تیر دو هدف بزنید و از هر دوی آنها بازدید کنید.

 آدرس Tahmis Sokak 66, Eminönü

9-tahtakale از بهترین مراکز خرید استانبول

9-tahtakale از بهترین مراکز خرید استانبول

به بازار  Tahtakaleبروید، از بهترین مراکز خرید استانبول که در قسمت غربی بازار ادویه مصر قرار گرفته دیدن کنید. عمده فعالیتهای که در این بازار انجام می‌‌ شود شامل فروش ظروف سنتی ،منسوجات، ظروف آشپزخانه همچون قاشق و چنگال و کارد و چاقو است.

 بسیاری از ساکنین استانبول برای خرید روکش‌های بالش، برس، قابلمه به این مرکز خرید در استانبول مراجعه می‌‌‌کنند، اما بدون شک با مشاهده بسیاری از محصولات پی خواهید برد که محل مناسبی را برای خرید سوغاتی انتخاب کرده‌اید.

 فقط باید به فکر تهیه وسایل نقلیه باشید تا آنها را سالم به محل سکونت خود برسانید بدون آنکه صدمه به شما وارد شود.

ادرس Tahtakale Caddesi, Eminönü

10- محله چوکور جوما استانبول Çukurcuma

10- محله چوکور جوما استانبول Çukurcuma

محله چوکور جوما یکی از محل‌های پرطرفدار و از بهترین مراکز خرید استانبول به شمار می‌‌ آید.  اگر شما به طبیعت علاقه مند هستید و یا دوست دارید وقت خود را صرف جمع آوری اجناس قدیمی‌‌ کنید، این به شخصیت شما بر می‌‌ گردد. اما این محل مناسب افراد که علاقه شدیدی به عتیقه جات و وسایل آنتیک دارند. 

محله چوکور جوما در شرق خیابان استقلال قرار دارد و همه نوع وسیله قدیمی‌‌ می‌‌‌توانید در مغازه‌های آن پیدا کنید؛ از قبیل مبلمان‌های قرن ۱۹ می‌‌لادی، لباس‌های قدیمی‌‌ و کتاب‌های  که در اثر زمان به رنگ زرد در آمده اند. 

از آنجایی که که بسیاری از کوچه و پس کوچه‌های این محله شیب دار هستند و ممکن است در هنگام قدم زنی تعادل خود را از دست دهید ،بهتر است کفش‌های مناسبی را به پا کنید.

11- مرکز خرید سیتیز نیشان تاشی استانبول Citys Nisantasi

11- مرکز خرید سیتیز نیشان تاشی استانبول Citys Nisantasi

مرکز خرید سیتیز نیشان تاشی استانبول شمال می‌‌دان تکسیم قرار گرفته است و یکی از بهترین مراکز خرید استانبول به شمار می‌‌ آید. با اینکه این مرکز خرید کوچکتر از بسیاری از مراکز خرید در استانبول می‌‌ باشد، اما دارای رفت و آمد بسیار زیادی است و  برند‌ها روز دنیا و استانبول را در خود جای داده است که مشغول رقابت با یکدیگر می‌‌ باشند .

زمانی که شما پا در این مرکز خرید می‌‌ گذارید، به نوعی پا در دنیای فشن‌ترکیه گذاشته‌ اید. به روزترین لباس‌ها، کیف‌ها و کفش‌ها را در آنجا پیدا خواهید کرد. ساخت این مرکز خرید چیزی در حدود 130 می‌‌لیون دلار هزینه در بر داشته است، که بالغ بر  150 فروشگاه را در آن مشغول به فعالیت هستند.

 سینمایی که در داخل مجتمع قرار دارد باعث شده است، که بسیاری از افراد برای دیدن فیلم به این منطقه مراجعه کنند. همچنین کافه‌ها و رستوران‌هایی که در آن قرار دارند، محل مناسب برای یک استراحت کوتاه را در حین گردش فراهم می‌‌‌کند. 

12- گالاتا Galata  از بهترین مراکز خرید استانبول

12- گالاتا Galata  از بهترین مراکز خرید استانبول

اگر علاقه مند به خرید محصولات یکبار مصرف، جواهرات و صنایع دستی بیشماری هستید، حتما به گالاتا از بهترین مراکز خرید استانبول سفر کنید. یکی از دلایل اصلی که گردشگران به این منطقه سفر می‌‌‌کنند برج معروف آن است که پانصد سال پس از می‌‌لاد ساخته شد.

در گذشته از این برج به‌عنوان برج مراقبت استفاده می‌‌ کردند. زمانی که شما در این منطقه در حال گردش هستید کافه‌های بسیار زیادی را مشاهده خواهید کرد که می‌‌توانید مدتی را برای توقف در آنجا سپری کنید و از قهوه‌ای اصیل‌ترکی نوش‌جان کنید.

13- خیابان بغداد Bağdat Avenue

13- خیابان بغداد Bağdat Avenue

بزرگترین خیابان استانبول که طول آن ۱۴ کیلومتر بوده و از بهترین مراکز خرید استانبول است، محل محبوب بسیاری از گردشگران و همچنین مردمان محلی استانبول می‌‌ باشد.

 از آنجایی که تعداد زیادی رستوران، کافه و بوتیک در این منطقه قرار گرفته است بسیار شلوغ و پرترافیک بوده و اگر در آخر هفته بخواهید از این خیابان دیدن نمایید باید ساعت‌ها در‌ترافیک منتظر بمانید.

بسیاری از برندهای معروف جهان و همی‌‌نطور‌ترکی در این منطقه شعبه‌های متعددی دارند که می‌‌توانید به راحتی کالاهای لوکس را تهیه نمایید. معماری بکار رفته در ساختمان‌های که در این خیابان واقع شده اند به قدری زیبا و منحصر به فرد است که ساعت‌ها چشمان شما را به خود خیره خواهد کرد.

بعضی از این ساختمان‌ها به دلیل معماری فوق العاده ای که داشتند برنده جوایز متعددی شدند که می‌‌ توان به ساختمان معروف بربری اشاره کرد. اگرچه رستوران‌های بسیاری وجود دارند که می‌‌ توانید غذاهای اصیل‌ترکی را در آن مزه کنید، اما اکثر رستوران‌هایی که در این خیابان قرار دارند به پخت همبرگر  و کنتاکی می‌‌ پردازند. بنابراین می‌‌ توان گفت آشپزی در اینجا به نوعی آمریکایی است.

14- بازار کتاب بایزید

14- بازار کتاب بایزید

اگر علاقه مند به فرهنگ و هنر هستید و تمایل دارید کتاب‌های پر محتوا و کمی‌‌ابی که در هیچ کجا نمی‌‌ توان پیدا کرد را در این مجموعه می‌‌توان یافت. به این بازار که از بهترین مراکز خرید استانبول سربزنید، در زمان عثمانی مرکز چاپ کتاب این منطقه بوده و بازار کتابفروشی از اواسط قرن 20 کار خود را آغاز کرده است. 

امروزه می‌‌ توانید کتاب‌های مختلف از فرهنگ‌های مختلف و از تمام ادیان را در این بازار پیدا کنید، اما اگر به زبان‌ترکی مسلط ندارید نمی‌‌ توان بازدید از بایزید را تجربه خوبی قلمداد کرد چرا که بسیاری از کتاب‌ها به زبان‌ترکی نوشته شده است.

آیا مطلب بهترین مراکز خرید استانبول برایتان مفید بود؟ اگر به این مراکز رفته اید نظرتان را با دلتابان به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران