قدمت تاریخی مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول یکی از بهترین نمادهای تاریخی شهر استانبول در کشور ترکیه می باشد که محبوبیت بسیار زیادی در میان گردشگران این شهر دارد. مسجد آبی استانبول که برخی آن را با نام دیگری، یعنی به نام مسجد سلطان احمد می شناسند، یکی از جاذبه های معماری و مذهبی مشهور استانبول است. این مسجد با قدمت طولانی و با گنجینه های تاریخی خود برترین نماد این شهر می باشد. مسجد آبی استانبول هنوز به عنوان یک مسجد در این شهر فعالیت می کند.

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید ، تور پاتایا و تور ترکیه ارزان هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند.این تور ها از پرطرفدار ترین تور های خارجی هستند .

بلیط ماهان 

 

مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول

مسجد آبی یک مسجد تاریخی در این شهر است که شهرت بسیار زیادی دارد. مردان هنوز بر روی فرش های قرمز و باشکوه این مسجد نماز می خوانند. مسجد آبی استانبول با شهرتی که دارد در بین سال های 1609 تا 1616 به دلیل حکمرانی سلطان احمد یکم ساخته شد. مقبره سلطان احمد در این مکان قرار دارد و یک مدرسه علوم دینی در اینجا دایر شده است. کاشی های آبی دست ساز، دیوارهای داخلی مسجد را مزین کرده اند و شکوه و جلال مسجد را چند برابر کرده اند. شب هنگام مسجد مانند چراغ هایی آبی رنگ می درخشد و 5 گنبد، 6 مناره و 8 گنبد جانبی زیبایی این بنا را چند برابر کرده اند.

مسجد آبی استانبول

 تاریخچه مسجد

بعد از صلح و آسیب های جدی که در جنگ با فارسی زبانان به شهر وارد شده بود، سلطان احمد تصمیم گرفت تا یک مسجد بزرگ در استانبول بسازد تا قدرت عثمانی را تجدید کند. مسجد آبی استانبول اولین مسجد امپراتوری این شهر برای چیزی بیش از 40 سال بود. در حالی که حکمرانان قبلی با غنایم جنگی برای ساخت مسجد سهم خود را پرداخت کرده بودند. سلطان احمد سرمایه خود را از گنجینه دولت بدست آورد. ساخت این مسجد بزرگ در سال 1609 شروع شد و در سال 1617 به اتمام رسید. ساخت این مسجد خشم علما را برانگیخت. چرا که مسجد آبی استانبول در منطقه کاخ امپراتوری بیزانس، در مقابل قصر سلطنتی سوفیا ساخته شده بود.

مسجد آبی استانبول

معماری مسجد

مسجد آبی 5 گنبد، 6 مناره و 8 گنبد فرعی دارد. طراحی این بنا اوج دو قرن توسعه مسجد عثمانی را نشان می دهد. مسجد آبی استانبول عنصرهایی مسیحی بیزانس را در خود نهفته دارد و به نمایش می گذارد. در میانه این مسجد یک فواره بزرگ وجود دارد و قسمت بالایی آن یک زنجیر دارد. معمار مسجد آبی استانبول مهارت زیادی در ساخت این بنای تاریخی داشت و شکوه و جلال زیادی به این بنا داده است.

مسجد آبی استانبول

داخل و خارج مسجد

در سطح پایین و در هر ستون، داخل مسجد با بیش از 000 20 کاشی سرامیکی دست ساز ردیف شده است. کاشی های پایینی طراحی سنتی دارند در حالی که گالری آن با نمایشی از گل ها و میوه ها زرق و برق دار شده است. این کاشی ها تحت نظارت ایزنیک ساخته شده بودند. سطح بالایی داخل مسجد آبی استانبول به وسیله نقاشی آبی حکمرانی می شود. بیش از 200 شیشه دودی با طراحی های پیچیده نور طبیعی را منعکس می کنند. در چلچراغ ها، تخم های شترمرغ دیده می شوند که برای جلوگیری از ایجاد تار عنکبوت در آن بکار برده شده اند.

مهمترین عنصر مسجد آبی استانبول محراب آن است که با سنگ مرمر حکاکی شده ساخته شده اند. حیات این مسجد بسیار بزرگ است و به وسیله طاق های گنبدی پی در پی احاطه شده است. در قسمت غربی ورودی میدان یک زنجیر آهنی بسیار سنگین قرار دارد. تنها سلطان اجازه داشته تا از این قسمت سوار بر اسب وارد شود.

مناره های مسجد آبی

مسجد سلطان احمد یکی از چهار مسجد در ترکیه است که 6 مناره دارد. بر طبق افسانه های قدیمی یک معمار درخواست سلطان را اشتباه فهمیده است و به ساخت مناره های طلایی پرداخته است. بعد این موضوع سلطان دستور داد تا در مکه 7 منازه بسازند. این 4 مناره در  گوشه های مسجد آبی قرار دارند. هر کدام از این مناره ها بسیار بلند و نوک تیز هستند و دارای 3 بالکن می باشند.

مسجد آبی سلطان احمد یکی از بناهای تاریخی این شهر است که دارای قدمت بسیار زیادی است و افراد زیادی هر ساله از این بنا دیدن می کنند. پیشنهاد ما به شما این است که بازدید از این مسجد را در برنامه سفر خود قرار دهید.

سایت گردشگری دلتابان بهترین گنجینه اطلاعات را درباره جاذبه های توریستی ترکیه گرد هم آورده است و در سایت خود قرار داده است. در صورتی که بخواهید می توانید وارد این سایت شوید و از اطلاعات این سایت استفاده کنید.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید پرواز چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران