27 مرداد 1399
راهنمای سفر

معرفی کلاس پروازی پرمیوم اکونومی و تفاوت آن با اکونومی

کلاس پرواز پرمیوم اکونومی چیست؟

پرمیوم اکونومی و اکونومی

کلاس اکونومی بیشتر مناسب مسافرانی است که تمایل دارند، پروازی مقرون­ به ­صرفه داشته باشند. پرمیوم اکونومی نوعی کلاس پرواز است که با پروازهای اکونومی شباهت­‌ها و تفاوت­هایی دارد که در ادامه به هر یک از آن­ها اشاره خواهد شد. ویژگی­ پروازهای پرمیوم اکونومی به‌گونه‌ای است که پس از آشنایی با آن ترجیح خواهید داد برای مسافرت­‌های خود به‌جای استفاده از کلاس اکونومی، از پرمیوم اکونومی استفاده کنید. برخی از شرکت­‌های هواپیمایی، پرمیوم اکونومی را به­ عنوان یک کلاس صندلی‌­های جداگانه در نظر می‌­گیرند. این کلاس پروازی عموماً برای پروازهای بین ­المللی در نظر گرفته می‌شود، اما تعدادی از شرکت­های هواپیمایی، این نوع کلاس را در سفرهای داخلی نیز به مسافران خود ارائه می­‌کنند. در ادامه دلتابان به مقایسه این دو کلاس پروازی خواهد پرداخت. 

خدمات قابل ‌ارائه در هریک از کلاس­‌های پرواز پرمیوم اکونومی و اکونومی

کلاس پروازی پرمیوم اکونومی و اکونومی

تفاوت کلی موجود بین دو نوع پرواز پرمیوم اکونومی و اکونومی وابسته به شرکت هواپیمایی ارائه­ دهنده‌­ی آن خدمات است؛ اما به‌طورکلی، پروازهای پرمیوم اکونومی در مقایسه با پروازهای اکونومی خدمات زیر را به مشتریان خود ارائه می‌­کنند:

الف) فضای پای راحت­تر و بیشتر؛ یکی از مهم­ترین نکات برای داشتن پروازی راحت ­تر، داشتن فضای پای بیشتر است؛ زیرا شما می­توانید به‌راحتی بنشینید، بخوابید و یا پاهای خود را حرکت دهید. پروازهای اکونومی جای پای مناسبی ندارند، از این رو برای پروازهای طولانی و خصوصاً بین­ المللی مناسب نیستند. در این صورت برای داشتن پروازی راحت­تر بهتر است از پرمیوم اکونومی استفاده کنید؛ اما مزیت­های پرمیوم در مقایسه با اکونومی تنها به فضای پای بیشتر خلاصه نمی­شود. 

ب) صندلی­‌های عریض­تر؛ عرض صندلی‌­ها در کلاس پرمیوم اکونومی بین 5 تا 7 سانتی­متر از سایر صندلی­ها بیشتر است، بنابراین محل نشستن شما راحت‌تر بوده، می­توانید به‌سادگی روی صندلی­های خود بخوابید و استراحت کنید.

ج) فاصله‌­ی بیشتر صندلی­‌های روبروی هم؛ در پرمیوم اکونومی فاصله بین پشتی صندلی شما و پشتی صندلی‌های جلویی، 96 سانتی­متر است که در مقایسه با پروازهای اکونومی که این فاصله در حدود 6 الی 7 سانتی­متر هست، فضای راحت­تری در اختیار مسافر قرار می­دهد.

د) صفحات اسکرین بزرگ‌تر هستند؛ در این صورت از تماشای برنامه­ ها حین پرواز لذت بیشتری خواهید برد.

ه) مقدار و تنوع غذایی بیشتر؛ در این کلاس پرواز، غذاهایی باکیفیت بیشتر دریافت خواهید کرد. علاوه ­بر ­این مقدار وعده­ی غذایی ارائه‌شده به هر مشتری نیز بیشتر است.

نکته­‌ی قابل‌تأمل، همان­طور که در متن نیز بدان اشاره شد، آن است که مزیت­‌های گفته‌شده برای کلاس پرمیوم اکونومی، در مقایسه با کلاس­های اکونومی بیان‌شده است و این ویژگی­ها اصلاً قابل قیاس با بیزینس کلاس نیستند.

با در نظر گرفتن موارد فوق و هدف شما از پرواز، می­توانید بهترین انتخاب در تعیین کلاس پرواز را داشته باشید. اگر هدف شما پروازی ارزان‌قیمت است، بدون تردید کلاس اکونومی را انتخاب کنید؛ اما اگر تمایل دارید پروازی راحت با قیمت مناسب داشته باشید، در انتخاب کلاس پرمیوم اکونومی لحظه‌­ای مردد نباشید.

چگونه کلاس پرمیوم اکونومی را انتخاب کنیم؟

پرمیوم اکونومی و اکونومی

مقایسه سرویس­های خدمات­ رسانی شرکت­های هواپیمایی مختلف برای یافتن بهترین خدمات قابل‌ارائه توسط آن­ها، ممکن است انسان را سردرگم کند، پس چگونه می­توان کلاس پرمیوم را انتخاب کرد؟ پاسخ ساده است، با مراجعه به نقشه­‌ی صندلی­ها! همان­طور که در بالا بدان اشاره شد، فضای بین صندلی­ها در پرمیوم اکونومی بیشتر است که لازمه­‌ی آن داشتن تعداد صندلی کمتر هست. پس اگر در یک ردیف، تعداد صندلی­ها کمتر از سایر ردیف­ها بود، بدون شک آن ردیف، پرمیوم اکونومی است.

اگر سهواً کلاس اکونومی را انتخاب کردید، آیا می‌­توانید کلاس خود را تغییر دهید؟

پاسخ مثبت است. شما ­به­ سادگی می­توانید با اطلاع دادن به مأمور چک، از وی تقاضا کنید تا کلاس نشستن شما را عوض کند. لطفاً توجه داشته باشید، پیش از آنکه محل نشستن خود را تغییر دهید،  نسبت به جایگاه صندلی و پرمیوم بودن پرواز جایگزین اطمینان حاصل کنید.

نکته­‌ی حائز اهمیت آن است که بیشتر شرکت­های هواپیمایی تمایل دارند مشتریان را به استفاده از پروازهای پرمیوم ترغیب کنند، چون در غیر این صورت اگر پرواز با صندلی­های پرمیوم خالی شروع شود، مشتریان می­توانند به‌سادگی و به‌صورت رایگان از کلاس پرمیوم استفاده کنند.

تفاوت قیمت پروازهای پرمیوم اکونومی با اکونومی

تفاوت پرواز پرمیموم اکونومی و اکونومی

تفاوت قیمت پروازها عموماً به نوع شرکت هواپیمایی، مسیر و مدت پرواز وابسته است. عموماً تفاوت قیمت بین این دو کلاس از 30 درصد آغاز می­‌شود و گاهی اوقات به دو برابر نیز می­رسد.

قیمت بلیت پرمیوم در پروازهای داخلی که زمان کوتاه­‌تری دارند، کمتر است؛ اما اصولاً قیمت بلیت‌ها بر اساس تغییر عرضه و تقاضا تغییر می­کند و نمی­توان فرمول معینی برای تعیین تفاوت قیمت­ها ارائه کرد.

معمولاً صندلی­های جلویی هواپیما در پروازهای داخلی به‌عنوان پرمیوم اکونومی در نظر گرفته می­‌شوند و در این ردیف هیچ­کس روی صندلی­‌های میانی نمی­‌نشیند، اما کلیه‌­ی امکانات گفته‌شده در بالا را نخواهند داشت.

لازم به ذکر است پروازهای پرمیوم 65 درصد ارزان­تر از بیزینس کلاس هستند اما حدود 50 درصد جای پای کمتر دارند و کیفیت غذای ارائه‌شده در این دو نوع پرواز قابل‌مقایسه نیست. 

پرواز با پرمیوم اکونومی و اکونومی 

با توجه به اختلاف قیمت و مزیت­های گفته‌شده در بالا، بر اساس ویژگی­های ظاهری و هدف شما از پرواز، می­توانید بین این دو، یک حالت را انتخاب کنید. برای مثال اگر شما قد بلند هستید، قطعاً به فضای پای بیشتری نیاز دارید و بدون شک پرمیوم اکونومی راحتی بیشتری در حین پرواز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

نظرات کاربران