شهر تروآ ترکیه
27 فروردین 1400
جاذبه گردشگری

آشنایی با شهر تروآ؛ افسانه ای در ترکیه

اگر به دنبال بهترین مکان برای سفر می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم به رزرو بلیط ترکیه هوایی بپردازید و به این کشور بی‌نظیر سفر کنید. مطمئنا از انتخاب خود برای خرید تور ترکیه پشیمان نخواهید شد. این کشور، جاذبه‌های گردشگری، مراکز خرید، رستوران ها، هتل ها، تفریحات متنوع و زیادی دارد و نیز می‌تواند به هر سلیقه و خواسته‌ای پاسخ بدهد. در ادامه مطلب درباره شهر تروآ که در استانبول واقع است، صحبت کرده و تاریخچه آن را بیان می‌کنیم. در ادامه با دلتابان همراه باشید.

در جنوب غربی استانبول به فاصله ۲۳۰ کیلومتر، شهر باستانی تروآ در کنار کوه آیدا واقع شده که قدمت این شهر به حدود ۵ هزارساله می‌رسد.

بهتر است بدانید که در میراث جهانی یونسکو، شهر تروآ به ثبت رسیده است. تروآ که در نزدیکی دریای اژه قرار گرفته، آب و هوای حاصلخیزی دارد.

تاریخچه تروآ پیچیده است به طوری که در زمان کاوش این منطقه، ۱۰ شهر باستانی کشف شد. به همین ترتیب، این ناحیه به ۱۰ دسته تاریخی تقسیم‌بندی شده است.

تاریخچه شهر تروآ

تاریچه تروا

در ترکیه امروزی، شهر باستانی به نام تروآ وجود دارد. در واقع در محل آناتولی، مهاجرنشینی یونانی به اسم تروآ قرار داشت.

چندین بار تروآ در طی سال‌ها بر اثر فراز و نشیب‌های تاریخ نابود و دوباره ساخته شده است.

در اسطوره‌شناسی یونان، یکی از وسیع‌ترین جنگ ها، تروآ می‌باشد که شاعر یونانی در کتاب ایلیاد، قبل از میلاد مسیح آن را به حماسه کشیده است. بعد از ۱۰ سال جنگ، شهر تروآ بیهوده نابود شد.

ماجرای جنگ ۱۰ساله به این صورت است که پادشاه تروآ به نام هکوب بود که فرزندی به اسم پاریس داشت. یک شب همسر پادشاه تروآ در خواب می‌بیند که آتشی از شکمش برپا شده و کل شهر را می‌سوزاند.

پیشگویان تعبیر این خواب را پیش بینی کردن که پاریس، آینده شومی خواهد داشت به همین خاطر هکوب به پریام دستور داد که فرزندش را به دور از چشم مادرش بدزدند و در خارج از شهر رهایش کنند.

پریام طبق دستور هکوب عمل کرد. چوپان‌ها، پاریس را در کوه آیدا می‌یابند و بزرگش می‌کنند. وقتی پاریس بزرگ می‌شود، خبر زنده ماندن آن به گوش هکوب و همسرش می‌رسد.

به همین خاطر آن را به دربار دعوت می‌کنند تا به ماموریت برود. ماموریت پاریس برای پادشاه اسپارت بود.

هلن همسر منالئوس بود که خیلی قیاقه زیبایی داشت. در این جا دو تا نظر داده اند.

یکی این که پاریس و هلن عاشق هم می‌شوند و فرار می‌کنند، در جای دیگری هم چنین بیان شده است که به پاریس، آفرودیته می‌گوید که زیباترین زن جهان را به تو می‌دهم اما در صورتی که پاداشی به من بدهی، که در این جا گویا پاریس، هلن را می‌دزد و به تروآ می‌برد.آگاممنون برادر منالئوس است.

وقتی که منالئوس این ماجرای پیش آمده را به برادر خود تعریف می‌کند، آگاممنون ارتش بزرگی را تشکیل می‌دهد و کل افسران یونان را دعوت می‌کند و از طرف یونان، چندین کشتی روانه شهر تروآ می‌شوند.

باستانی شهر تروآ

به این ترتیب با محاصره شدن تروآ با دیواره‌های افسانه ای، جنگ ۱۰ساله آغاز می‌شود.

پایه‌گذاری تروآ به ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. بعد از میلاد تا ۵۰۰ سال، ۹ بار تروآ ویران و دوباره ساخته شده است.

موضوع افسانه‌ای هلن و پاریس، همان اسب تروآ می‌باشد که در طول تاریخ از زیرکانه‌ترین حیله‌های نبرد به شمار می‌آید. در زمینه‌های تمدن، فرهنگ و تجارت، تروآ بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد مسیح، پیشرفت کرده بود.

اما به خاطر رخ دادن آتش سوزی بزرگ، به کلی ویران شد. این آتش سوزی به احتمال زیاد بعد از موقعی رخ داده بود که هلن توسط پاریس دزدیده شد و همسر هلن با برادر بزرگش به شهر تروآ حمله کردند.

طی حفاری‌های صورت گرفته از این شهر، پی برده شد که فرهنگ‌های مختلفی در تروآ حضور داشتند.

سلوکیان، پرگامون ها، اسکندر بزرگ، پارس‌ها و… جزء امپراطوری‌های بزرگی هستند که در طول تاریخ در تروآ، اقامت داشتند.

محوطه باستانی تروآ در ترکیه

افسانه تراوا

اکنون به ابعاد تقریبی ۲۰۰ در ۱۵۰ متر، تپه‌ای با ده آبادی که روی هم ساخته شده اند، محوطه باستانی تروآ تشکیل شده است.

سه سال پیش از میلاد مسیح، اولین آبادی و در اواخر دوره بیزانس، آخرین آبادی احداث شد. در طی این سال ها، حدود ۱۰ متر، شهر تروآ بر روی تپه‌ای که روی آن قرار داشت، بالاتر از دشت‌های اطراف واقع بود.

آب، داردانل تا قسمت شمالی تپه، وقتی که در این ناحیه اولین آبادی ساخته شد، جریان داشت.

اما به مرور زمان، خط ساحل به عقب رفت و در آخرسر یک مایل این تنگه از تروآ فاصله گرفت. قسمت شمالی تپه، تبدیل به باتلاق شد، به همین خاطر در دریای اژه، کشتی‌ها مجبور شدند لنگر بزنند.

موزه شهر باستانی تروآ

موزه تروآ

در سال ۲۰۱۸، موزه شهر تروآ تاسیس شد. ارتفاع این موزه برابر با عظیم‌ترین ستونی که در تروآ کشف شده، می‌باشد. معماری این موزه از تروآ الگو گرفته است.

ستون ها، کتیبه‌های باستانی، سنگ قبرها و… که جزء ده لایه متنوع از آثار کشف شده تروآ هستند، در این موزه وجود دارند.

برای بازدید از این موزه باید ساعات ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر، مراجعه کنید. شایان ذکر است، قیمت بلیط ورودی موزه برای هر نفر، ۵۰ لیر می‌باشد.

چطور به شهر تروآ دسترسی یابیم؟

خیلی از تورها در داخل کشور ترکیه وجود دارند که پیشنهاد سفر به مدت یک روز برای دیدن تروآ را می‌دهند. همچنین می‌توانید با اتوبوس هم به این شهر بی‌نظیر بروید، بستگی به شما دارد که کدام یک از راه‌ها را انتخاب کنید.

پیشنهاد قبل از سفر به تروآ

پیشنهاد می‌کنیم، پیش از سفر به تروآ، بازی برد پیت و فیلم تاریخی تروآ را تماشا کنید تا اطلاعات زیادی از این شهر زیبا به دست آورید.

در این مطلب ما به طور کامل در مورد شهر تروآ، تاریخچه، محوطه، موزه و راه‌های دسترسی آن را برای شما بیان کردیم.

پیشنهاد می‌کنیم در زمان سفر به ترکیه، بازدید از این منطقه را هم در برنامه خود قرار دهید و برای یک بار که شده از تروآ دیدن کنید.

بی‌شک تجربه متفاوتی برای شما خواهد بود. بازدید از این مکان بی‌نظیر، ارزشش را دارد.

آیا با خواندن مطلب فوق تمایل سفر به تروآ را دارید؟

نظرات کاربران