تصویری از ساحل آنتالیا

معرفی جاذبه های گردشگری شهر آنتالیا

شهر آنتالیا به عنوان یکی از مراکز گردشگری و تفریحی کشور ترکیه محسوب می‌شود که دارای جاذبه های بیشمار و مناظر زیبا و باورنکردنی است. وجود بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها زیبایی شهر را دوچندان می‌کند. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشایی آن, منطقه کاله ایجی قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابان های کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که به وسیله دیوارهای قدیمی حصارکشی شده اند، بسیار جلب توجه می کند و زیباتر نشان می‌دهد.

نمایی از شهر آنتالیا

شهر آنتالیا

 این شهر زیبا در همان اوایل یعنی از سال 159 قبل از میلاد که توسط آتالوس بنا نهاده شد; محل سکونت و زندگی مردم بوده است. نام این شهر زیبا توسط آتالوس انتخاب شد. این شهر قبل از اینکه بدست عثمانی ها بیفتد تحت تصرف رومی ها، بیزانسی ها و سلجوقیان بوده است. مفهوم لغوی آنتالیا، سرزمین آتالوس و در زمان آتالوس دوم ایجاد شد. این شهر پس از پایان پادشاهی برقها, برای مدتی مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاد. این شهر در زمان بیزانس‌ها مرکز کلیسای جامع بوده و نامش آتالئیا بوده و پس از تصرف ترک‌ها, پیشرفت چشمگیری داشته است.

یکی از این آثار به جای مانده از این دوره, دیوار بلندی می باشد که قسمتی از آن به عنوان موج شکن بوده و شهر را ازدست طوفان های سهمگین, حفظ می‌کرده است. دروازه مرمت شده هادریان این دیوار از اثرهای بسیار زیبای زمان قدیم محسوب می شود. جالب است بدانید که شهرهای عهد عتیق, دارای معبد آگورا و آمفی تئاتر می‌باشند; اما تاکنون ثبت مکان های این نوع اثرها امکان پذیر نبوده است.

معرفی جاذبه های شهر آنتالیا

1. تور کشتی

اگر بایک تور به این شهر زیبا مسافرت کرده اید حتما یکی از برنامه های آن تور کشتی است. این تور شامل: گشت دریایی بر روی آب‌های مدیترانه می‌باشد. شما از هتل خود توسط اتوبوس به بندر زیبای شهر کمر در 45 کیلومتری آنتالیا حرکت کرده و بعد از سوار شدن به کشتی; درحین تماشای طبیعت زیبای اطراف، می‌توانید در توقف های کوتاه در دریا شنا کرده و لذت ببرید. جالب است بدانید که سرو غذا بر روی عرشه کشتی انجام میگرد.

2. شب ترکی شهر آنتالیا

این تور خاص در تور آنتالیا که به شب ترکی یا افسانه هزار و یکشب معروف است. شامل: برنامه های فولکوریک ترکی و اجرای شیوه ازدواج نمودن در زمان عثمانی ها که توسط گروهی هنرمند به نمایش در می‌آید، است. این تور هیجانی و لذب بخش همراه با صرف شام و نوشیدنی است.

3. رفتینگ

در کنار این زیبایی‌ها، وجود شهر تاریخی (زرک) در غرب رودخانه و در بین اراضی زیبا، قلعه های کنار رودخانه، برآمده‌گی ها، پل های متعلق به زمان روم باستان و راه های قدیمی اهمیت رودخانه را در سفر به آنتالیا بیشتر کرده است. شهر آنتالیا مهم‌ترین مرکز توریستی ترکیه است. طول ساحل های آنتالیا با در نظر گرفتن ناهمواریهایش 650 کیلومتروطول مستقیمش 500 کیلومتر و عمق دریا در بخش های غربی ساحل آنتالیا به خاطر شیب تند کوه های مشرف به این قسمت ها بیشتر می باشد. با این وجود, در ساحل‌های قاش، دمره، فینیکه، کوملوجا، تکیراوا و کمر پلاژهای طبیعی بسیار خوبی وجود دارد.

4. کسیک مناره

 یکی دیگر از جاذبه های آنتالیا, کسیک مناره به معنای مناره های بریده شده می باشد که در قدیم به عنوان کلیسا از آن استفاده می کردند. این اثرتاریخی در واقع نمایانگر تاریخ کهن شهر که دوره رومی ها، بیزانس، سلجوقیان، عثمانی ها هنگامی که امپراتورها دریان در سال 130 بعد از میلاد در شهر (فاسیلین) از استان آنتالیا دیدن کرد به افتخار امدن او دروازه ای با سه طاق و ستونهای تزئین شده ساخته شد. در آن زمان این دروازه تنها راه ورودی به شهر حساب می شود. امروزه دو برج دروازه و قسمتهایی از دیوار مربوطه را می توان در کنار بندرگاه مشاهده کرد و از تماشای آن لذت برد.

5. برج ساعت

تصویری از برج ساعت آنتالیا

برج ساعت هم جاذبه  دیگر شهر آنتالیا است که هم چنان در میدان کاله کاپیسی به عنوان نماد صلابت و پایداری جای خود را در این شهر قدیمی حفظ کرده است. پارک های آتاتورک و کاراعلی اوغلو با آن گل های زیبا و رنگارنگ، آب های درخشان اطراف خلیج و کوه های زیبا با مناظر زیبا و کمیاب خود, همگی ابزاری است تا این منطقه  یکی از محبوب ترین جاذبه ها در شهر آنتالیا محسوب شود.

6. مسجد کنگره دار

ییولی میناره لی, توسط سلطان علاء الدین کی قباد سلطان سلجوقی در قرن 13 در مرکز شهر ساخته شد. این مسجد با مناره های زیبایش امروزه به یک نماد در شهر آنتالیا تبدیل شده است. مدرسه کاراتای مدرسه علوم دینی که در منطقه داخل قلعه کاله ایچی قرار دارد. این مدرسه از همان ابتداء در زمینه حکاکی بر روی سنگ, جزو بهترین مدارس در دوران سلجوقیان بوده است.

8. پارک ملی آنتالیا

نمایی از پارک ملی آنتالیا

پارک ملی آنتالیا یکی دیگر از جاذبه های آنتالیا است. که در 92 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد; این پارک شامل دره‌هایی با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است.

7. بندر قلعه کاله ایچی

بندر داخل قلعه کاله ایچی است. این قلعه یکی از مراکزتفریحی و هم یکی از جالب ترین بندرگاه‌ها در ترکیه محسوب می‌شود. در این بندرگاه در کنار فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها خدمات و وسایل مورد نیاز ورزش قایقرانی ارائه می‌شود. در این منطقه, صبح‌ها می‌توانید قایق سواری کنید و عصرها از امکانات هیجان انگیز دیگر استراحتگاه استفاده نمائید.

نظرات کاربران