حقایق هواپیمایی قطر ایرویز
26 تیر 1399
ایرلاین ها

حقایق جالب در مورد هواپیمایی قطر ایرویز

کشور قطر به عنوان یکی از کشورهای مرفه حاشیه خلیج فارس، دارای یکی از جوانترین ایرلاین‌های دنیا یعنی هواپیمایی قطر ایرویز است که همه روزه پروازهای گوناگونی به 6 قاره دنیا دارد. قطر ایرویز از به‌روزترین شرکت های هواپیمایی در جهان محسوب می‌شود که مسافران را به مقاصد دور و نزدیک و یا ناشناخته می‌رساند. اگر در حین خرید بلیط هواپیما دقت کرده باشید، ایرلاین‌های خارجی به خصوص ایرلاین قطر ایرویز نرخ بالاتری نسبت به ایرلاین‌های داخلی دارند چراکه از مدرن‌ترین هواپیماها برای مسیرهای پروازی خود استفاده می‌کند، در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با حقایقی جالب در مورد هواپیمایی قطر ایرویز آشنا کنیم.

حقایقی در مورد هواپیمایی قطر ایرویز

قطر ایرویز بهترین هواپیمایی در جهان

این شرکت هواپیمایی در سال های 2017، 2015 و همچنین در سالهای قبل از این یعنی در سالهای 2011 و 2012 مفتخر به کسب عنوان بهترین هواپیمایی در جهان شده است. جالب است بدانید که شرکت های هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز و آل نیپون ایرویز ژاپن نیز در این سالها در رده دوم و سوم از لیست بهترین هواپیمایی ها در جهان قرار گرفتند.

حقایقی در مورد هواپیمایی قطر ایرویز

قطر ایرویز اولین شرکت هواپیمایی که از ایرباس A350 استفاده کرد

در سال 2015 این شرکت اولین پرواز خود را با هواپیمای A350-900 از دوحه به مقصد فرانکفوت انجام داد. این پرواز در نوع خود یکی از بهترین و در عین حال با شکوه ترین پرواز ها شناخته می‌شود، زیرا که برای ساخت این هواپیمای غول پیکر، افراد زیادی در مدت زمان طولانی وقت خود را صرف کرده بودند. همچنین قطر ایرویز تاکنون 80 فروند از این هواپیما را سفارش داده که در واقع بزرگترین سفارش این نوع هواپیما در جهان محسوب می‌گردد.

فرودگاه قطر، بهترین فرودگاه در خاورمیانه

فرودگاه حمد دوحه که مقر اصلی هواپیمایی قطر به شمار می آید، در سال 2017 توانست لقب بهترین فرودگاه در جهان را از آن خود کند. این فرودگاه زیبا که در سال 2014 تاسیس شده، تنها 10 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. همواره سرویس های قطار و اتوبوس نیز برای انتقال مسافران به داخل شهر در دسترس هستند.

فرودگاه قطر، بهترین فرودگاه در خاورمیانه

هواپیمایی قطر، ایرلاینی برای تمام قاره ها

هواپیمایی قطر ایرویز از معدود شرکت های هواپیمایی در جهان است که به تمامی قاره ها پرواز مستقیم دارد. برای همین، فرودگاه بین المللی حمد در قطر یکی از 5 فرودگاه در جهان است که به تمامی قاره ها پرواز دارد و از این حیث یکی از برترین فرودگاه ها محسوب می‌شود.

قطر ایرویز اولین شرکت هواپیمایی بزرگ در منطقه خلیج فارس که به اتحادیه هواپیمایی پیوست

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز در سال 2012 توانست به اتحادیه هواپیمایی وان ورلد OneWorld در شهرنیویورک آمریکا بپیوندد. گفتنی است که در سال 1992 شرکت هایی همچون برلین ایر، کانتاس، امریکن ایرلاینز با کمک یکدیگر توانستند اتحادیه ای به نام OneWorld تشکیل دهند. این اتحادیه در حال حاضر 15 عضو دارد و در سال 2016 به عنوان بهترین اتحادیه هواپیمایی در جهان انتخاب شد.

هواپیمایی قطر اسپانسر بهترین تیم دنیا

تیم فوتبال بارسلونا به عنوان یکی از بهترین تیم های حال حاضر فوتبال در جهان، اسپانسری به نام قطر ایرویز داشته است. قطر ایرویز توانست در سال 2013 قراردادی به ارزش 60 میلیون دلار با این تیم امضا کند. همچنین این شرکت از بازیکنان بارسلونا برای ساخت کلیپ های تبلیغاتی، آموزشی و امنیتی برای هواپیمایی خود استفاده کرده است.

هواپیمایی قطر اسپانسر بهترین تیم دنیا

استفاده از تیزشاخ عربی در طراحی لوگو

یکی از جالبترین ابتکارهایی که این شرکت هواپیمایی انجام داده، استفاده از حیوانی به نام تیز شاخ در طراحی لوگو است. این حیوان که در سال 1972 به صورت کامل در قطر منقرض شده بود، با تلاش دوستداران محیط زیست درسال 1982 دوباره به حیات بازگشت. گفتنی است که برای بقای نسل تیز شاخ، ابتدا دو جفت از آن در باغ وحش فوئنیکس آریزونا نگهداری شدند و بعد از مدتی توانستند نسل این حیوان کمیاب را تکثیر دهند.

استفاده از تیزشاخ عربی در طراحی لوگو قطر ایرویز

طولانی‌ترین پرواز جهان، از دوحه به آوکلند

طولانی ترین پرواز درجهان را نیز هواپیمایی قطر انجام می‌دهد. پرواز از دوحه به آوکلند که از سال 2016 آغاز شده، طولانی ترین پرواز در جهان به حساب می آید. فاصله‌ی این پرواز حدود 14536 کیلومتر است که از لحاظ زمانی نزدیک به 18 ساعت طول می‌کشد. جالب است بدانید که هواپیماهای زیادی قادر به انجام این پرواز نیستند و برای برقراری این پرواز می‌بایست از هواپیمای بویینگ 777 LR استفاده کرد.

قطر ایرویز اولین شرکت هواپیمایی که هواپیمای Airbus A350 را در آمریکا فرود آورد

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد این هواپیمایی این است که قطر ایرویز توانست در سال 2016 اولین هواپیمای ایرباس A350 را در خاک آمریکا فرود آورد که در نوع خود پروازی تاریخی و با شکوهی محسوب می‌شود. 

نظرات کاربران