در مورد بوداپست بدانید

نکته های مهمی که باید در مورد بوداپست بدانید

فهرست مطالب

نکات مهم بوداپست

بوداپست، پایتخت مجارستان کنونی و مرکز امپراطوری قدرتمند اتریش-مجارستان در قرون گذشته بوده است. این شهر دارای تاریخچه قرون وسطایی بسیار غنی است و آثار تاریخی متعددی در آن وجود دارد. در این مقاله به بیان نکات مهم بوداپست می پردازیم تا به توریست های که برای اولین بار به این شهر سفر می کنند کمک کند سفر جذاب تری داشته باشند.

عبارات و کلمات کاربردی از نکات مهم بوداپست

زبان رایج مردم این کشور، مجاری است. زبان دوم آن آلمانی است و بخش کمی به آن تسلط دارند. زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان سوم در بوداپستاستفاده می شود. پس نباید انتظار داشت که همگان در بوداپستقادر به فهمیدن منظور شما باشند. پس بهتر است کمی با زبان مجارها آشنایی داشته باشید. نکتهمهمی که وجود دارد این است که برای آشنایی با این زبان ضرورتی ندارد حتما به تسلط کامل برسید، تنها کافی است بتوانید آدرس سفارت خانه یا پلیس را بپرسید. از این رو، برخی اصطلاحات و کلمات کلیدی را در ادامه ارائه می دهیم تا در شرایط ضروری قادر به استفاده از آنها باشید.

  • Szia = سلام
  • JóReggelt = صبح بخیر
  • JóEstét= شب بخیر
  • HogyVagy? = حالتان چطور است؟
  • Szívesen= قابلی ندارد، خواهش می کنم
  • Beszélangolul?= آیا می توانید انگلیسی حرف بزنید؟
  • Hol van a nagykövetségcíme? = آدرس سفارت خانه کجاست؟
  • Hol van a rendőrségicím? = آدرس پلیس کجاست؟
  • Köszönöm= ممنون
  • Viszontlátásra= خداحافظ

بوداپست و قدیمی ترین سیستم مترو در اروپای مرکزی

یکی دیگر از دانستنی هایی که باید در مورد بوداپست بدانید این است که مترو شهر بوداپست پس از مترو لندن، قدیمی ترین مترو ساخته شده در دنیا است. در بین کشورهای اروپای مرکزی، این شهر قدیم ترین سیستم مترو را دارد. این مترو در سال 1896 و در سالگرد هزار سالگی کشور مجارستان افتتاح شد. بنابراین لقب این مترو «مترو هزاره» است. نکتهمهم در مورد مترو این است که خط M1 این سیستم ریلی از آن سال تا به امروز در حال فعالیت است. در سال های اخیر بازسازی هایی انجام شده ولی سعی شد تا حد امکان تمامی ساختارهای قدیمی به همان شکل بمانند و تخریب نشوند.

قدیمی ترین سیستم مترو در اروپای مرکزی

چشمه های آب گرم از نکات مهم بوداپست

بوداپست بیشتر از تمامی پایتخت های جهان دارای چشمه های آب گرم معدنی است. در این شهر بیش از 100 چشمه آب گرم معدنی وجود دارد. حضور این تعداد بالا از چشمه های آب گرم طبیعی به دلیل ساختار زمین شناسی منحصر به فرد بوداپستاست که آن را از سایر جهان متمایز کرده است. هر سال بیش از 70 میلیون لیتر آب گرم از چشمه های بوداپستخارج می شود. به دلیل وجود چشمه های آب گرم متعدد، حمام های آب درمانی مختلفی در این شهر وجود دارند. در واقع لقب بوداپستدر بین شهرهای دنیا «شهر حمام ها» است. بسیاری از چشمه های آب معدنی بوداپستخاصیت درمانی امراض مختلف اعم از سوختگی، بیماری های پوستی، تسکین درد، آرام بخش، روماتیسم، استخوان درد، سرما خوردگی، آبله، سرخک و غیره را دارند.قدمت برخی از این مراکز آب درمانی به زمان رومیان می رسد.

باید به این نکتهتوجه کرد کهبوداپستیکی از معدود شهرهایی است که می توانید حمام های ترکی اصلی را در آن تجربه کنید.قدمت بسیاری از این حمام ها و رسومات به قرن 16 و 17 میلادی باز می گردد. اگر به دنبال ریلکس کردن و کسب آرامش در طول تعطیلات خود هستید، پیشنهاد می کنیم حتما به حمام های بوداپستسر بزنید. معروف ترین حمام های این شهر عبارتند از: حمام آب گرم روداس، حمام کیرالی و حمام ولی بیج. به طور معمول این حمام ها دارای یک استخر اصلی و چندین استخر کوچک فرعی هستند. مکان هایی برای ماساژ یا ریلکس کردن نیز تعبیه شده است. نکتهمهم در برخی از حمام ها جدید تر و به روز شده تر، فضای یک نفره و دو نفره ای استکه در اختیار توریست ها قرار می گیرد.

[cn-suggest-posts sts=” آشنایی با رسوم خاص مردم بوداپست” stl=”https://deltaban.com/getting-know-specific-customs-budapest-people/” sbs=”بلیط هواپیما چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]
چشمه های آب گرم از نکات مهم بوداپست

ساختمان پارلمان از نکات مهم بوداپست

مجارستان، در حقیقت جمهوری مجارستان، کشوری با ویژگی های دموکراسی حقیقی است. با این حال باید به این نکتهاشاره کرد که در دهه های قبل کمونیست بر آن حاکم بوده و قبل تر از آن نیز دارای سیستم پادشاهی بوده است. بنایپارلمان این شهر در زمان امپراطوری مجارها ساخته شده و نماد قدرت آنها بوده است. از نظر اندازه، ساختمان پارلمان بوداپست، سومین ساختمان بزرگ از این دست می باشد که در دنیا ساخته شده است. مساحت پارلمان بوداپست18 هزار متر مربع و ارتفاع 96 متر است.نکتهجالب توجه این است که دیگر ساختمان های این شهر نباید بیش از 96 متر باشد.

این ساختمان دارای 691 اتاق و 20 کیلومتر راه پله است. در نمای جلویی این ساختمان بیش از 90 مجسمه قرار دارد و 40 کیلوگرم طلای 23 عیار برای تزیین فضای داخلی آن بکار رفته است. ساخت پارلمان در سال 1885 آغاز شد و این کاخ با سبک نئوگوتیک در سال 1902 تکمیل شد. در طول جنگ جهانی دوم تمامی پل های بوداپستنابود شدند و به عنوان راه حل، پلی بین میدان پارلمان و میدان بتیانیی ساخته شد. امروزه این پل که میدان بتیانیی را به پارلمان متصل می کنند یکی از دیدنی های تاریخی بوداپستبه حساب می آید.

ساختمان پارلمان از نکات مهم بوداپست

بزرگترین کنیسه (عبادتگاه یهودیان) در بوداپست

یکی دیگر از دانستنی هایی که باید در مورد بوداپست بدانید این است که کنیسه خیابان دوهانی دومین عبادتگاه بزرگ یهودیان در دنیا است که در بوداپست قرار دارد. باید به این نکتهاشاره کرد که این کنیسه در نوع خود بزرگترین عبادتگاه یهودیان اروپا است. ظرفیت این عبادتگاه به بیش از 3000 نفر می رسدمساحت کنیسه بوداپست2000 متر مربع و ارتفاع 44 متر است. قدمت این ساختمان به قرن نوزدهم برمی گردد و بر اساس گزارشات تاریخی، زمان ساخت کنیسه بین سال های 1854 الی 1859 است. سبک معماری این ساختمان زیبا نیز به تبع آن دوران نئوموریش است. در اطراف آن محله های یهودی نشین مختلفی وجود دارند. ذکر این نکتهخالی از لطف نیست که بدانید تئودور هرتزل، بنیانگذار صهیونیسم در دنیا، در یکی از خانه های همین محلات در نزدیکی کنیسه دوهانی به دنیا آمده است.

در طول سال های جنگ جهانی، سیاست ضد یهودیت در مجارستان به سرعت رشد کرد. مجموعه ای از سیاست های ضد یهودی به تصویب رسید و گروه هایفاشیستی مانند حزب پیکان شروع به جذب پیروان بیشتری کردند. مجارستان متحد آلمان شد و حزب پیکان در سال 1939 این عبادتگاه را نابود کردند و آسیب بسیاری به آن رساندند. در طول جنگ جهانی دوم، کنیسه بزرگبوداپستبه عنوان مرکز پیام وارتباطات رادیویی برای آلمانی ها فعالیت می کرد. امروزه این کنیسه به عنوان مرکز اصلی جامعه یهودیانفعالیت می کند.

[cn-suggest-posts sts=”معرفی جاذبه های برتر بوداپست” stl=”https://deltaban.com/introducing-budapest-top-attractions/” sbs=”رزرو هتل ارزان” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

بزرگترین کنیسه (عبادتگاه یهودیان) در بوداپست

پارک وحش بوداپست

یکی دیگر از دانستنی هایی که باید در مورد بوداپست بدانید این است که پارک وحش بوداپستدر سال 1865 آغاز به کار کرد و یکی از قدیمی ترین پارک وحش های دنیا است که هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد و گونه های مختلفی از سراسر دنیا را در خود جای داده است.این پارک وحش شامل ورودی اصلی، خانه فیل و خانه پرنده است. باید به این نکتهاشاره داشت کهکودکان از «مهد کودک»موجود در این پارک وحش لذت خواهند برد، زیرا می توانند بسیاری از حیوانات با مزه را ببینند و زندگی در کنار آنها را تجربه کنند.

باغ وحش بوداپستیک تجربه عالیاست، زیرا بیشتر شبیه به باغی بزرگ می باشد که انواع حیوانات را در خود جای داده است.باید به این نکتهاشاره داشت که پارک وحش بوداپستتاثیر به سزایی در حفظ و نگهداری از گونه های قدیمی و در حال انقراض چه در اروپا و چه قاره های دیگر داشته است. به عنوان مثال، فیل بومی هندوستان به تازگی در این باغ وحش وضع حمل کرده و دختری به نام ایشا به دنیا آورده است. معنی نام ایشا «امید» است و هدف از این نامگذاری امید برای افزایش نسل این گونه از فیل کمیاب هندی می باشد.

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران