نرخ ارز و تایر بر سفر
15 آبان 1399
اخبار سفر

تاثیر نتیجه انتخابات امریکا بر نرخ ارز و گردشگری

امروز می‌خواهیم در این مطلب به نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری بپردازیم. شاید برای خیلی از شما که اهل سفرید حال چه سفر خانوادگی باشد چه سفر تجاری برایتان بسیار مهم است که بدانید چه می شود. آیا میدانید که صنعت گردشگری چه جایگاه مهمی در اقتصاد هر کشور دارد؛ طوری که حتی انتخابات یک کشور هم مثل آمریکا می‌تواند تاثیرش را بر روی این صنعت بگذارد آن هم به شکل غیر مستقیم. بهتر است بیشتر توضیح دهیم. با دلتابان همراه باشید تا به شما بگوییم که این انتخابات چه تاثیری بر این صادرات خدماتی وارداتی کشور یعنی گردشگری دارد که می‌تواند آن را به اوج رسانده یا اینکه با شکست و ضرر مواجه کند.

طبق آمار رسمی، گردشگری به عنوان پر درآمدترین صنعت در جهان به شمار می‌آید. در سال‌های اخیر با افزایش توریست و گردشگر صنعت گردشگری کشورمان ایران نیز توسعه یافته و از نظر درآمد زایی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

ولی این روزها شاهد نوسانات در نرخ ارز هستیم. با تغییر نرخ ارز و تاثیر بر سفر، ورود توریست خارجی به کشور افزایش می‌یابد ولی در مقابل، سفرهای توریستی به خارج از کشور با کاهش روبرو می‌شود، چون برای مسافران ایرانی صرفه اقتصادی ندارد.

بسیاری از اقتصاددانان کشورمان دلیل این نوسانات ارزی را انتخابات آمریکا می‌دانند. بایدن یا ترامپ مساله این است. به گفته بسیاری از فعالان بازار با انتخاب هر یک از نامزدها برای بازار ارز سناریو متفاوتی رقم خواهد خورد. ولی به راستی آیا دلیل این نوسانات شدید ارزی انتخابات امریکا است؟

رشد نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری بعد از انتخاب بایدن

نرخ ارز و تاثیر بر سفر

با اعلام نتایج الکترال ایالت های امریکا مشخص است که بایدن با اختلاف 8 درصد نسبت به دونالد ترامپ برتری دارد. همچنین ترامپ اعلام کرده است که به انتخابات اعتراض دارد و تقلب شده است. با اعلام همین جمله دلار سه تومان افزایش پیدا کرد و به مرز 30 هزار تومان رسید.

طبق نظر مردم، با انتخاب بایدن نرخ ارزی به تثبیت خواهد رسید و طی توافقات بین بایدن و دولت، تحریم‌های سازمان ملل برداشته می‌شود. از طرفی با انتخاب بایدن فشار روانی مردم کاهش می‌یابد و بازارها به تثبیت میرسند و نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند.

بعد از انتخاب ترامپ چه بر سر نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری خواهد آمد؟

انتخاب ترامپ در دور دوم انتخابات بسیار محتمل است و همه چیز وابسته به آرای الکترال ایالات مهم و تاثیر گذار است که در سال 2016 نیز نتیجه را به نفع ترامپ عوض کردند.

طبق نظر مردم با انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور امریکا وضعیت دلار و طلا در ایران بحرانی می‌شود و به حد بالایی خواهد رسید. بورس ایران ویران می‌شود و به طبع اقتصاد کشور به مرز نابودی کشیده می‌شود. گروهی هم معتقد هستند با انتخاب ترامپ و افزایش تورم بازار بورس رشد می‌کند و مردم سود بالایی خواهند برد. اما با انتخاب بایدن و مذاکرات بر سر تحریم ها بورس روند نزولی در پیش خواهد گرفت.

چیزی که بسیار ملموس است این است که نتایج انتخابات آمریکا تاثیر مستقیم بر نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری دارد . با این شرایط حتما نتیجه نهایی انتخابات اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرارخواهد داد.

نکته اصلی این است که با تغییر نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری چه بلایی بر سر صنعت گردشگری می‌آید؟

نرخ ارز و تاثیر بر سفر

با افزایش دلار شاهد تزلزل سفرهای خارجی ایرانی‌ها و سونامی ورود توریست به کشورمان خواهیم بود.

تحت‌ تاثیر رشد نرخ ارز و تاثیر بر گردشگری، سفر خانواده‌های ایرانی به خارج از کشور نسبت به سال‌های قبل کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد و در مقابل، ورود گردشگر به ایران با رونق رکوردساز مواجه می‌شود. بر اساس آمار مربوط به سال های اخیر میزان سفر ایرانی‌ها به سایر کشورها حدودا ۳۱ درصد افت کرده است؛ اما در مقابل ورود توریست خارجی به ایران ۵۳ درصد افزایش یافته است. با افت خیز در میزان ارز ایران به ارزان‌ترین کشور برای مسافرت تبدیل خواهد شد.

افت نبض خروج گردشگر برای «مقاصد عمده» همچون «ترکیه» و «امارات»، شدید بوده است به‌ طوری‌که در چهار ماه اول امسال، میزان عزیمت مسافران ایرانی به مقصد امارات نصف شد. این افت و خیز سفرهای خروجی و ورودی در بازار گردشگری ایران طی سال گذشته و ابتدای امسال با محرک ارزی اتفاق افتاده به‌طوری‌که جهش ۱۶۶ درصدی نرخ دلار در سال ۹۷ باعث شد از یکسو، «هزینه سفر خارجی ایرانی‌ها» که همواره از «یارانه ارزی» برخوردار بود، «واقعی» شود و از سوی دیگر، «ایران» طی یک‌سال میلادی اخیر به «ارزان‌ترین کشور» در بازار گردشگری بین‌المللی برای توریست‌های خارجی تبدیل شود.

نظرات کاربران