قهرمانان ملی مجارستان

قهرمانان ملی مجارستان

میدان قهرمانان ملی مجارستان 

قهرمانان ملی مجارستان برای ملت مجارستان اهمیت ویژه دارند. میدانی به نام میدان قهرمانان در پایتخت مجارستان بنا شده است. میدان قهرمانان بوداپست برای مردم مجارستان ارزش ملی دارد. قدمت میدان قهرمانان را قبل از تاریخ می دانند. در این میدان مجسمه هایی قرار دارد که در اینجا به آن ها اشاره میکنیم.

میدان قهرمانان ملی مجارستان نماد شخصیت های تاریخی این کشور است. در میدان قهرمانان مجارستان تعدادی مجسمه کوچک و بزرگ قرار دارد. مجسمه های هفتگانه نماد هفت رهبر مهم مجارستان هستند. مجسمه های دیگری به مرور زمان به این میدان اضافه شده اند.

 

قهرمانان ملی مجارستان 

 تاریخچه میدان قهرمانان

میدان قهرمانانملی مجارستان در سال ۱۸۹۶ ساخته شده است. هدف از ساخت این میدان برپایی جشن های ملی بوده است. در سال های بعد مجسمه های نمادینی در این مکان قرار داده شد. این مجسمه ها افتخارات و باورهای مردم مجارستان هستند.

مجسمه های میدان قهرمانان ملی مجارستان

در میدان قهرمانان بوداپست ستون بلندی قرار دارد. ارتفاع این ستون  ۳۶ متر است.  دو ردیف ستون  نیم دایره شکل دور این ستون قرار گرفته است. روی این دو ردیف مجسمه های گوناگون وجود دارد. میدان قهرمانان ملی مجارستان نوعی آرامگاه است.

تندیس جبرئیل

تندیس جبرئیل اولین مجسمه میدان قهرمانانملی مجارستان است. این مجسمه روی ستون بلند میدان قهرمانان قرار دارد. مردم مجارستان جبریل را فرشته مقرب خداوند می دانند. در دست راست این مجسمه یک تاج است. این تاج نماد پادشاهان مجارستان است. مجسمه جبرئیل تاج ایشتوان یکم را در دست گرفته است.  در دست چپ مجسمه یک عصا با دو صلیب وجود دارد. این عصا نماد سنت استفان قهرمان مذهبی در مجارستان است. سنت استفان اولین شهید در دین مسیحیت محسوب می شود.

تندیس آراپاد

 آراپاد یکی از تندیس های میدان قهرمانان ملی مجارستان است. آراپاد رئیس قبایل مجارستان بوده است.

تندیس الود

 تندیس الود پشت سر مجسمه آراپاد قرار دارد. الود نویسنده معروف و بزرگ مجارستان است.

 کند، تاس، هوبا و توهوتوم تندیس های دیگر میدان هستند. این مجسمه ها از چهره های تاریخ ساز مجارستان هستند.

مجسمه های سمت چپ ستون

 در سمت چپ ستون تندیس مردی با داسی در دست است. در کنار او تندیس یک زن در حال کاشت دانه است. این دو مجسمه نماد کسب و کار و ثروت در مجارستان هستند. در کنار این دو مجسمه تندیس یک مرد سوار بر ارابه است. مرد ارابه سوار شلاقی مار مانند  در دست دارد. این مجسمه نماد جنگ است.

مجسمه هفت پادشاه قدرتمند مجارستان

هفت مجسمه دیگر ستون سمت چپ شامل:

 ایشتوان یکم، اولین پادشاه مجارستان.

مجسمه لاسلوی یکم از پادشاهان قدرتمند مجارستان.

مجسمه کالمان از دیگر پادشاهان قدرتمند مجارستان.

مجسمه پادشاهان آندراش دوم، بلای چهارم، کاروی یکم و لایوش یکم.

مجسمه های سمت راست ستون

 مجسمه‌ های سمت راست ستون شامل:

  تندیس یک زن است که یک نخل در دست دارد. نماد صلح و دوستی در مجارستان است. تندیس دیگر زن و مردی با طناب طلایی در دست است. این طناب نماد دانش است. یک تندیس دیگر متعلق به هونیادی است. او از رهبران بزرگ مجارستان محسوب می‌شود.

سایر مجسمه های میدان قهرمانان

 مجسمه های دیگری نیز در این میدان وجود دارد.

ماتیاش یکم پادشاه مجارستان.

استفان و گابریل با تهلن پرنسس های ترنسیلوانیا.

امرک توکولی پرنسس مجارستانی.

فرانسیس دوم نجیب زاده مجارستانی.

لایوس کوشوت اقتصاد دان بزرگ مجارستان.

شهرت جهانی میدان قهرمانان مجارستان

میدان قهرمانان ملی مجارستان شهرت جهانی دارد. این میدان جوایز متعددی را به خود اختصاص داده است. در سال ۱۹۰۰ جایزه سازه فرانسه به این میدان اهدا شده است. در ۲۰۰۲  نام میدان قهرمانان بوداپست در  فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. در حال حاضر میدان قهرمانان بوداپست از جاذبه های توریستی مجارستان است. 

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران