هاستل و تفاوت آن با هتل

هاستل و تفاوت آن با هتل

خیلی وقت ها، هزینه در سفر حرف اول را میزند و اهمیت آن بیش از پیش احساس میشود. هزینه هایی مثل وسایل سفر، خوراک، خرید ها و یا محلی برای اقامت. اما یکی از مهمترین عواملی که در سفر بخش اصلی هزینه ها را در بر میگیرد، هزینه محل اقامت است. محل اقامتی که این روزها خیلی از مسافران برای آن هزینه های گزافی میدهند. اما در دنیا هستند مکان هایی که با کمترین هزینه میتوان اقامتی خاطره انگیز و راحت را در آن تجربه کرد. اقامتگاه هایی به نام هاستل. برای همین در این مطلب با دلتابان همراه باشید تا در مورد هاستل اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

هاستل و تاریخچه آن

تاریخچه ساخت و احداث اولین هاستل به سال 1912 و در شهر آلنتا آلمان بازمی گردد. هاستل ها امروزه و با گذشت حدود صد سال از پیدایش آن به دیگر شهرها و کشورهای جهان منتقل شده اند. هاستل Hostel از ترکیب دو واژه ی Host به معنای میزبان و Hotel هتل به وجود آمده که در حقیقت به صفا و صمیمیت این مکان اقامتی اشاره دارد.

هاستل ها در عموم به یک محل اقامت ارزان قیمت که بیشتر شبیه به یک میهمان‌پذیر است، شهرت دارد. البته باید بدانید که هاستل تفاوت های عمده ای با هتل دارد که در ادامه به شرح آن ها می‌پردازیم. تفاوت هایی که این مکان اقامتی را در نوع خود منحصر به فرد کرده و برای همین در جهان طرفداران زیادی هم دارد.

اقامتی در هاستل و تفاوت آن با هتل

تفاوت های هاستل با هتل

همانطور که گفته شد، برخی از هاستل ها با هتل ها تفاوت هایی دارند که در وجود اتاق هایی با تخت فراوان، وجود حمام و سرویس بهداشتی مشترک، عدم وجود رستوران و پیشخدمت، دارا بودن آشپزخانه مشترک و حتی به اختصاص زمانی به زمان خاموشی خلاصه می شوند. البته این مواردی که به آن اشاره شد، در تمامی هاستل ها صدق نمیکند اما عمدتا این اقامتگاه ها بدین گونه تعریف شده اند. اگر بخواهیم به صورت کلی تفاوت هاستل با هتل را بیان کنیم به نوع ارائه خدمات و نحوه اقامت در اتاقها میتوان اشاره کرد.

محیط داخلی هاستل و تفاوت آن با هتل

انواع اتاق های هاستل

هاستل ها به طور کلی دارای دو نوع اتاق هستند که به اتاق های خصوصی و اتاق های مشترک تقسیم بندی می شوند که در زیر، آن ها را بیشتر توضیح می دهیم:

اتاق های خصوصی: این اتاق ها مناسب برای افرادی است که دوست دارند به صورت انفرادی و یا با یک همراه اقامت داشته باشند و به اقامت در کنار افراد غریبه و به صورت دسته جمعی علاقه ای ندارند. بدیهی است که نرخ کرایه این نوع اتاق ها نسبت به اتاق های مشترک بالاتر است.

اتاق های مشترک: اتاق های مشترک اما از 3 تا 20 تخت مشتکل شده اند و قیمت آن نیز نسبت به اتاق های خصوصی پایین تر است. در این اتاق ها معمولا هر فردی می تواند از کمد مخصوص قفل دار بهره مند شود تا از وسایل با ارزش خود در حد امکان محافظت کند.  

تخت های هاستل و تفاوت آن با هتل

فواید اقامت در هاستل

با همه ی این تفاسیر، اقامت در هاستل لذت هایی دارد که شاید در هیچ هتلی نتوان از آنها بهره مند شد. لذت هایی مانند سفر و امکان اقامت دسته جمعی و در اتاقی با چندین تخت که علاوه بر کاهش هزینه های سفر، تجربه ای به یاد ماندنی را برای مسافران رقم خواهد زد. همچنین هاستل، مناسب آن دسته از افرادی است که از محیط های خشک و رسمی هتل‌ها فراری هستند و به دنبال مکانی می‌گردند که بیشترین شباهت را به یک تجربه گروهی، اما خانگی داشته باشد. همین موضوعات باعث شده تا هاستل به مکانی ایده ال و مناسب برای سفرهای بین المللی افرادی شود که قصد اقامت در مدت زمانی طولانی و با کمترین هزینه هستند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که اکثر این اقامتگاه ها آنقدر تمیز هستند که تفاوت چندانی با هتل ها ندارند.

مشکلات اقامت در هاستل

البته هاستل ها نیز همانند دیگر اقامتگاه ها، دارای مشکلات و معایبی هستند که از مهمترین آن میتوان به کمبود امنیت در مقایسه با هتل اشاره کرد. هر چند که امنیت هاستل ها به محل اقامت و کیفیت آن بستگی دارد، اما پیشنهاد میشود در صورت اقامت در این مکان از به همراه داشتن وسایل با ارزش و گران قیمت جدا خودداری شود. گفتنی است که در برخی از اتاق های هاستل، عدم وجود تلویزیون، نارضایتی مسافران زیادی را به همراه داشته است.

محیط بیرونی هاستل و تفاوت آن با هتل

در آخر باید بگوییم که هاستل ها به عنوان یکی از ارزان ترین و در عین حال متفاوت ترین اقامتگاه ها در تمامی شهرهای جهان شناخته میشوند و طرفداران زیادی نیز دارند. به همین منظور پیشنهاد می‌شود، اگر شما هم قصد انجام سفری خاطره انگیز در شهرهای کوچک و بزرگ دنیا را دارید، میتوانید در هاستل اقامتی متفاوت را تجربه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران