خرابی موتور هواپیما
13 اردیبهشت 1400
ایرلاین ها

در صورت خراب شدن موتورهای هواپیما چه کار کنیم؟

نمایی از هواپیمایی با یک موتور خراب در آسمان

علت خراب شدن موتورهای هواپیما چیست و در این مواقع چه کارهای را باید انجام داد؟

در سرتاسر جهان بسیاری از افراد که با هواپیما سفر می‌کنند از پرواز ارتفاع هراس داشته و گاه به ناچار مجبور هستند تا که از این وسیله نقلیه استفاده کنند و دغدغه اصلی آن‌ها نیز، خراب شدن و یا از کار افتادن موتورها درحین پرواز و منجر به سقوط شدن هواپیما می‌باشد.

زمانی که فردی در قسمت وسط هواپیما نشسته باشد و به طور ناگهانی دودی را که از موتورهای هواپیما بلند شده و یا در این قسمت آتشی مشاهده کند بدون شک بدترین کابوس هوایی برای او می‌تواند باشد، اما جالب است بدانید این خرابی‌ها همواره ترسناک نیست و می‌توان آن را مدیریت کرد، در این مطلب به بررسی خراب شدن و از کار افتادن موتورها در حین پرواز خواهیم پرداخت. پس با دلتابان تا انتهای این مطلب همراه باشید تا پس از خرید بلیط هواپیما هیچگونه هراسی از بابت مواجهه با این مشکل نداشته باشید.

اقدامات لازم در زمان خراب شدن موتورهای هواپیما

فردی در حال کندن پنجره ی هواپیمایی در حال سقوط

بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان هواپیمایی جهانی مشخص کرده است که خراب شدن و یا از کار افتادن موتور‌ها سومین علت در سوانح هوایی می‌باشد.

فرض کنید در هواپیمایی نشسته و به یکباره یکی از موتورها آتش می‌گیرد و از کار می‌افتد. قطعاً این اتفاق می‌تواند تجربه دلهره آوری باشدو ترس را در دل مسافران خواهد انداخت اما وحشتناک‌تر از آن منفجر شدن موتور دوم و یا سوم باشد.

زمانی که موتور هواپیمایی در حین پرواز به طور ناگهانی به حیات خود خاتمه میدهد، با توجه به اینکه در ارتفاع‌های بالا فشار، هوا بالا می‌باشد همین امر باعث می‌شود، اندک حیاتی که در موتورها باقی مانده است از دست برود. پس اگر خلبان نتواند این وضعیت را مدیریت کند قطعا منجر به حوادث دلخراشی خواهد شد، در این وضعیت بهترین اقدام کم کردن ارتفاع است، این کاهش ارتفاع نباید به صورت یک دفعه صورت بگیرد و با توجه به ارتفاعی که هواپیما در حال پرواز بوده و ابعادی که دارد و مدت زمانی که تا رسیدن به مقصد و یا نزدیکترین فرودگاه باقی مانده، باید به صورت تدریجی ارتفاع خود را کاهش دهد.

این عمل باعث می‌شود فشار کمتری به موتور‌ها وارد شود. البته باید توجه کنید خراب شدن موتور‌ها امری طبیعی است و در اکثر مواقع جای نگرانی ندارد.

ممکن است در پرواز‌های مختلفی به ناگاه مشاهده کرده باشید که هواپیما ارتفاع خود را کم می‌کند اما علت آن را ندانسته باشید که می‌تواند ناشی از این امر باشد. پس خراب شدن و یا از کار افتادن موتور را در خیلی از مواقع مسافرین احساس نخواهند کرد.

آیا اگر یکی از موتورهای هواپیما از کار بیافتد باعث سقوط خواهد شد؟

نمایی از موتور خراب شده ی هواپیما در آسمان

بدون شک این پرسش، علامت سوالی است که بسیاری از افراد در ذهن خود دارند. اکثر هواپیماها حداقل دارای موتورهای دوقلو می‌باشند و حتی اگر یکی از آن‌ها از کار بیفتد خلبان‌ها این آموزش و تجربه را پیدا را آموخته‌اند تا با موتور سالم هواپیما را تا فرودگاه مقصد هدایت و کنترل کنند، البته باید توجه داشت هواپیماهایی که دو موتور دارند اگر یکی از آن‌ها از کار بیفتد با توجه به فاصله باقی مانده تا مقصد و ریسک موجود بدون شک درخواست فرود اضطراری در نزدیک‌ترین فرودگاه را خواهند داد. ولی اگر در هواپیمایی مثلاً دارای ۴ موتور باشد و یک موتور آن از کار بیفتد، در اغلب اوقات از گزینه فرود اضطراری استفاده نخواهد شد و هواپیما تا مقصد کار خود را ادامه می‌دهد.

در زمان‌های گذشته زمانی که موتور هواپیما آتش می‌گرفت، احتمال سقوط بسیار بالا بود، چرا که این آتش خود را به دیگر قسمت‌های هواپیما می‌رساند و همین امر باعث می‌شد کنترل آن برای خلبان راحت نباشد.

اما امروزه پیشرفت علم، تکنولوژی و فناوری باعث شده است سیستم‌های ضد حریق بر روی موتورها و دیگر قسمت‌ها هواپیما قرار بگیرد و زمان خراب شدن موتورهای هواپیما هنگامی‌که موتور هواپیمایی در ارتفاعات دچار آتش شود، خلبان بتواند با فشردن دکمه ضد حریق آتش رخ داده را مهار کند و همین امر باعث می‌شوند این تکنولوژی‌ها توانایی خاموش کردن آتش را داشته باشند، از این رو، آتش به دیگر قسمت‌ها صدمه‌ای وارد نمیکند و هواپیما به مسیر خود ادامه دهد.

اگر هواپیمایی دو موتور داشته باشد و در ارتفاعات بالا هر ۲ موتور آن از کار بیفتد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

هواپیمایی در آسمان با دو موتور خراب شده

همانگونه که در بالا ذکر شد، در چنین وضعیتی خلبان باید ارتفاع خود را به صورت استاندارد کاهش دهد تا فشار هوا از دوش موتور‌ها برداشته شود و درخواست فرود اضطراری خود را نزدیک‌ترین فرودگاه اعلام کند.

با توجه به تجربیات گذشته و استفاده از علم روز دنیا در این گونه مواقع خلبان ۲۰ الی ۳۰ دقیقه فرصت طلایی دارد هواپیما را کنترل و به زمین فرود آورد.

علت اصلی خراب شدن موتورهای هواپیما چیست؟

نمایی از موتور خراب شده ی هواپیما در حال دود کردن در آسمان

به یکی از مهمترین سوال می‌رسیم که این امر دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. شاید بد نباشد بدانید هرساله حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون پرواز در جهان صورت می‌گیرد و تنها کمتر از ۲۵۰ پرواز مشکلاتی از قبیل خراب شدن موتورهای هواپیما در آن‌ها رخ می‌دهد.

بنابراین با توجه به این اطلاعات درصد بروز اینگونه حوادث بسیار اندک است، از این رو با قاطعیت می‌توان بیان کرد، هواپیما از امن‌ترین وسایل حمل و نقل در جهان می‌باشد. برای خراب شدن موتورهای هواپیما علت‌های زیاد و متعددی را می‌توان عنوان کرد.

زمانی که هواپیماهای درحال پرواز است اشیای مختلفی که بر روی هوا معلق هستند، مانند پرنده به موتور آن برخورد می‌کند و یا ایراد و نقص فنی به یکباره و ناگهانی که بر روی چرخ‌ها و پره‌ها به وجود می‌آید، باعث می‌شود موتور به یک بار از کار بیفتد.

همچنین می‌توان مشکلات مکانیکی که در داخل موتور رخ می‌دهد و یا نشت روغن را از دلایل دیگر خرابی موتورها در حین پرواز قلمداد کرد.

زمانی که موتور هواپیما حیاتش به پایان می‌رسد این مورد خطرناک تلقی نمی‌شود و با توجه به نوع هواپیما که سه و یا چهار موتور باشد، خلبان با توجه به وضعیت موجود می‌تواند به پرواز خود ادامه دهد.

اگر چه از دست دادن یک موتور برای مسافران خطرناک تلقی نمی‌شود و نگرانی از این بابت حس نخواهند کرد. اما از کار افتادن آن باعث می‌شود قدرت هواپیما کاسته شده و دیگر اجزا نیز درگیر شوند و هواپیما از عملکرد نرمالی که تا پیش از کار افتادن موتور داشته تا حدودی فاصله بگیرد.

خرابی یک موتور از هواپیماهای دو موتوره

موتور سوخته ی هواپیما

یک هواپیمای دو موتوره اگر یک موتور آن از کار بیفتد، تا ۶ ساعت می‌تواند به پرواز خود ادامه دهد. البته با یک موتور نباید در ارتفاع بالای مثلاً بالای ۲۵ هزار پا پرواز کرد و لازم است که ارتفاع تا سطح ۱۵ هزار پا کاهش پیدا کند تا تعادل هواپیما حفظ شود.

تجربیات گذشته

خلبانی در کابین هواپیما در حال پرواز

واقعا باور کردنی نیست هر چهار موتور هواپیما ما از کار افتاده است. بخشی از صحبتهای خلبان هواپیمای بریتانیایی است و پس از آن میکروفون را برداشته و اعلام می‌کند خانم‌ها و آقایان لحظات سختی را پشت سر می‌گذرانیم، چراکه هر چهار موتور هواپیما از کار افتاده است، اما من مطمئن هستم که از پس آن بر خواهیم آمد.

یکی دیگر از معروف‌ترین حوادث که در صنعت هوایی اتفاق افتاده است مربوط به حادثه هادسون است. در سال ۲۰۰۹ یک هواپیمای ایرباس A۳۲۰ از فرودگاه نیویورک عازم داگلاس می‌شود در حین پرواز در اتفاقی عجیب ۲ پرنده به هر ۲ موتور هواپیما برخورد می‌کنند و سبب از کار افتادگی آن‌ها می‌شود.

در حالیکه هواپیما از تعادل کافی برخوردار نبوده است خلبان باتجریه این پرواز تصمیم می‌گیرد که آن را در رودخانه‌ای در همان نزدیکی فرود آورد و هواپیما تا نصفه در آب غوطه‌ور می‌شود و سریع مسافران آن تخلیه می‌شوند، سرعت عمل باعث شد هیچ کدام مسافران صدمه جدی نبینند و پس از آن از خلبان این هواپیما تقدیر و تشکر فراوان به عمل آمد.

معنی ETOPS در هنگام خراب شدن موتورهای هواپیما

etops  اصلاحی مدت زمان پرواز هواپیما بدون موتور

این اصطلاح نشان دهنده این مورد است که هواپیما بدون موتور تا چه زمانی می‌تواند پرواز کند که البته با توجه به فرمول خاصی که مورد محاسبه قرار می‌گیرد، اطلاعاتی از قبیل مدت پرواز هواپیما، فاصله تا مقصد، ارتفاع و دیگر جزییات توسط این سیستم با دقت مورد محاسبه قرار می‌گیرد و نتیجه آن اعلام می‌گردد.

آیا تاکنون برای شما اتفاق افتاده است که زمانی که سوار بر هواپیما هستید موتور آن خراب شود؟

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید..

نظرات کاربران