آرامگاه حافظ شیرازی  
26 شهریور 1397
شیراز

آرامگاه حافظ شیرازی

آشنایی با آرامگاه حافظ شیرازی

شیراز شهری غنی از فرهنگ، هنر، ادب و تاریخ است. شهری که در کنار تمام جاذبه‌ها و دیدنی‌های منحصربه‌فردی که دارد، آرامگاه حافظ شیرازی را نیز در خود جای داده است. در میان ساختمان‌های رنگارنگ و آثار تاریخی شهر می‌توانید به حافظیه هم سر بزنید. مخصوصاً برای کسانی که اهل و فرهنگ و ادب هستند این بازدید می‌تواند حال دلشان را دگرگون کند.

نمایی منحصر به فرد از آرامگاه حافظ

آشنایی با حافظیه 

آرامگاه حافظ شیرازی در شمال شهر شیراز واقع شده است. شخصی که نه تنها برای مردم ایران بلکه در نزد کل مردمان جهان، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. کسانی که به شیراز سفر می‌کنند، حتماً از این آرامگاه دیدن خواهند کرد و اوقاتی را در این باغ زیبا و خوش آب و هوا سپری می کنند تا بتوانند با سرگذشت این شاعر به نام ایرانی بیشتر آشنا شوند.

مجموعه‌ای که آرامگاه حافظ شیرازی در آن قرار دارد تحت عنوان حافظیه شناخته شده است. حضرت حافظ در یکی از اشعارش به این نکته اشاره کرده که مرقدش پس از وی زیارتگاهی برای مردم خواهد بود:

  گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس        زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه       که زیارتگه رندان جهان خواهد بود 

آرامگاه حافظ شیرازی

حافظ شیرازی

نام کامل حضرت حافظ، خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدین ملقب به حافظ شیرازی است. البته برای وی از القاب دیگری از جمله لسان العرفا، لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار و ناظم الاولیا نیز استفاده می‌شود. توانایی فوق‌العاده‌ی حافظ در سرودن اشعاری پرمعنا و پرمحتوا باعث شد که به نام‌های مختلفی شهرت پیدا کند.

حافظ شیرازی در سال 727 هجری قمری متولد شد و 65 سال بعد یعنی در سال 792 هجری قمری از دنیا رفت. این شاعر گران‌قدر در طول حیات خود غزلیات ارزشمندی به جای گذاشت و به یکی از بزرگ‌ترین شاعران قرن هشتم ایران تبدیل شد.

تصویری از مینیاتور حافظ
تصویری از نقاشی مینیاتور استاد فرشچیان

تاریخچه آرامگاه حافظ شیرازی  

آرامگاه حافظ شیرازی یک آرامگاه قدیمی است که در طول تاریخ و در دوره‌های مختلف دستخوش تغییراتی شده است. پس از مرگ حافظ بنایی برای وی در نظر گرفته نشده بود تا اینکه شخصی به نام محمد یغمایی که وزیر حاکم فارس بود یادبودی را برای این شاعر گران‌قدر در نظر گرفت. وی عمارتی گنبدی شکل بر فراز آرامگاه حافظ قرار داد و کنار آن هم یک حوضچه تعبیه کرد.

این مقبره در دوره‌های مختلفی از جمله صفویه، افشاریان، زندیه و قاجار متحمل تغییراتی شد و نهایتاً آرامگاه حافظ شیرازی که اکنون می‌بینیم حاصل بازسازی‌هایی است که در دوره ی پهلوی انجام شد. البته بعد از دوران پهلوی هم تغییرات و بازسازی‌های کوچکی در جمهوری اسلامی بر آن انجام شده است.

نمایی از مقبره ی حافظیه در شب

بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی 

بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی یکی از بهترین تجربه‌های شما از سفر به شیراز خواهد بود. با بازدید از این مقبره می‌توانید حال و هوای متفاوتی پیدا کنید و غرق در دنیای شعر شوید. شعرها و واژه‌هایی که بر دیوارهای این آرامگاه نقش بسته‌اند، می‌توانند هرکسی را به خود جذب کنند.

یکی دیگر از قسمت‌های جذاب بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی دیدن مناظره‌ی شاعران است. این آرامگاه میزبان شاعران و عارفانی است که به صورت گروه‌های مختلف در گوشه و کنار محوطه حافظیه گرد هم آمده‌اند و با سرودن شعرهای حافظ به سبک و سیاقی مختلف، قلب شما را تسخیر می‌کنند.

در تور شیراز و بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی حتماً تفألی به دیوان حافظ بزنید. ابتدا فاتحه‌ای نثار روح این شاعر بزرگوار کرده و سپس تفألی بزنید. تنها برای باخبر شدن از آینده، به سراغ اشعار حافظ نروید، بلکه برای غرق شدن در معنویت و فرهنگ و عرفان دل به اشعار حافظ بسپارید و فالی بگیرید.

در این آرامگاه برنامه‌های فرهنگی و هنری زیادی برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. نمایش‌های مختلف، کنسرت، تئاتر و … برنامه‌هایی هستند که به شکل کاملاً فرهنگی و متناسب با محیط مورد نظر برگزار می‌شوند.

نمایی از سنگ مزار حافظ در حافظیه

بهترین زمان برای بازدید از حافظیه

بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی در تمام فصل‌های سال می‌تواند جذاب و خاص باشد اما در اردیبهشت ماه که شکوفه‌ها بر درختان نقش بسته‌اند و عطر بهارنارنج فضای آرامگاه را پر کرده است، بهترین زمان برای بازدید از این مقبره است. شما می‌توانید در محوطه حافظیه قدم بزنید و دلبسته ی اشعار و غزلیات این شاعر بزرگوار شوید. 

سفر به این مکان می‌تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید می‌توانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه‌های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد.

تاریخچه آرامگاه حافظ شیرازی  

  

نظرات کاربران